Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Przycinanie malin
Owoce malin - a któż ich nie zna, któż nie lubi? Nie dość, że przepyszne, to zawierają mnóstw dobroczynnych dla nas witamin. Zarówno zebrane prosto z krzaczka, jak i w dżemach czy sokach, owoce malin są rarytasem. Co raz więcej osób decyduje się z tego względu na samodzielną uprawę w przydomowych ogródkach. Najczęstsze pytania jakie zadają nam nasi klienci to - kiedy przycinać maliny? - jak przycinać maliny? Pomożemy w tej publikacji przybliżyć naszym klientom różnice wynikające z przycinania maliny jesiennej, letniej i powtarzające owocowanie. 
Czytaj więcej
Drzewa owocowe - najlepsze stare odmiany jabłoni
Jabłoń to jedno z najstarszych drzew owocowych jakie uprawiany były przez człowieka. Współczesne odmiany jabłoni to krzyżówki zarówno gatunków jak i odmian jabłoni. Wśród najstarszych przodków warto wymienić chociażby jabłoń dziką czy też jabłoń rajską. Jak to się stało, że od pospolitych jabłoni doczekaliśmy się tysiąca odmian?
Czytaj więcej
Jak przycinać drzewka owocowe - Sadowniczy.pl
Film z 2014roku. Zdajemy sobie sprawę, że jest kiepskiej jakości, ale treści są bardzo cenne. Dowiecie się tu o budowie drzewka, o tym jak jest zbudowany system korzeniowy i co jest istotne w jego budowie, a czego warto się pozbyć.
Mariusz- współwłaściciel uczy, jak przystosować drzewko do pięknego wzrostu. Zapraszamy ;)
 
Czytaj więcej
Co zrobić kiedy otrzymałem sadzonki z gołym systemem korzeniowym (START PACK) i nie mogę ich teraz posadzić.

Wszystkie rośliny typu Start Pack mają zabezpieczony system korzeniowy. Za pomocą torfu i trociny wzbogaconych mikoryzą, tworzymy wokół korzeni osnowę, którą stabilizujemy folią stertch. Takie zabezpieczenie nazywa się „balotem”. Zarówno torf jak i trociny są nasycone wodą niemal w 100% co utrzymuje w balocie wilgoć potrzebną roślinom. Sadzonka zabezpieczona balotem w optymalnych warunkach może być przechowywana nawet miesiąc bez utraty jakości.

Czytaj więcej
Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą?
Nie wszystkie rośliny ogrodowe są odporne na mróz – niektóre z nich wymagają dodatkowego zabezpieczenia, o które powinieneś zadbać przed nadejściem zimy. Dowiedz się, jak i kiedy zabezpieczyć Twoje rośliny przed złymi warunkami pogodowymi.
Czytaj więcej
Chabry
Chabry to kwiaty kojarzone z polską wsią, a w szczególności z łanami złocistych zbóż. Przyczyną zanikania jednorocznego chabra bławatka, w naturalnym krajobrazie, jest coraz większa ilość środków chemicznych stosowanych przez rolników. Chabry są bardzo cenną i ciekawą rośliną ozdobną. Są niezwykle dekoracyjne, a jednocześnie bardzo łatwe i przyjemne w uprawie. Chabry są bardzo mało wymagającymi roślinami, które jednocześnie nie są zbyt ekspansywne.
Czytaj więcej
Tawuła van Houtte'a Gold Fountain
Cóż sprawia, że wieczorny, letni spacer po zatłoczonych, miejskich ulicach pozwala na pełne odreagowanie intensywnego dnia? To oczywiste – zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń, a poza zielenią urocze, niewielkie kwiaty, które widziane z daleka tworzą istną kaskadę białego puchu, zaś z bliska przypominają mikroskopijne maki z żółtym sercem. Tawuła van Houtte'a Gold Fountain - bo to o niej mowa, jest tym rodzajem popularnej rośliny, który każdy zna, każdego zachwyca, ale nie każdy wie skąd się bierze i „z czym to się je”. A gdyby tak ten pozornie zwykły krzew przemienić na główny punkt dekoracyjny naszego ogrodu...?
Czytaj więcej
Święto Jesieni  z Sadowniczym
Działo się… Święto Jesieni zorganizowaliśmy po raz pierwszy , ale wszyscy dobrze się bawili i mamy nadzieję, że stanie się ono świętem cyklicznym. Mimo niesprzyjającej aury, atmosfera była bardzo gorąca. Jako, że jesteśmy firmą kochającą rośliny, nie mogło zabraknąć również tego elementu. Gościliśmy u siebie specjalistę, które barwnie opowiadał o roślinach miododajnych, była także prezentacja cięcia drzewek owocowych. Skróconą wersję tej prezentacji, możecie zobaczyć na TV Sadowniczy.
Czytaj więcej
Zasady wieszania budek lęgowych
Wysokość zawieszenia budki lęgowej musi zapewnić komfort i bezpieczeństwo gnieżdżącym się w niej ptakom. Większość budek wiesza się na wysokości do 3m , poszczególne jednak gatunki wymagają montażu budki na wysokości przekraczającej 5 metrów. Szczegółowe zalecenia mozna znaleźć w tabeli doboru budek lęgowych.
Czytaj więcej
Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków spotyka się w Polsce z powszechną aprobatą. Może być miłym, edukacyjnym zajęciem, uwrażliwiającym na piękno przyrody. Daje radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nawet jeśli nie jest to ptakom konieczne do przeżycia, to na pewno ułatwia im przetrwanie najcięższych zimowych mrozów.

Czytaj więcej
Jak zniszczyć 500 tys. przędziorków w sezonie.
Przędziorki są przekleństwem niemal każdej rośliny w naszym ogrodzie. Trudno je dostrzec i zidentyfikować, a kiedy już widać objawy żerowania jest za późno na ochronę. Walka za pośrednictwem pestycydów również nie jest łatwa, jedne środki zabijają jaja, inne larwy, a jeszcze inne formy dorosłe. Kto ma na tyle wiedzy, żeby poradzić sobie z doborem chemii i jeszcze wiedzieć kiedy jakie preparaty stosować? Również w tym przypadku z pomocą przychodzi nam przyroda podsuwając do walki z przędziorkiem jego naturalnego wroga - Dobroczynka.
Czytaj więcej
Żywopłot wysoki
Zielone ogrodzenia i obwódki z drzew czy krzewów nie dość że zdobią to mają jeszcze wiele zalet. Przede wszystkim chronią: przed kurzem, spalinami i wiatrem, wydzielają sporo tlenu i wilgoci. Zasłaniają przed wzrokiem sąsiadów lub przechodniów, dają poczucie intymności w ogrodzie oraz czynią otoczenie przydomowe bardziej przytulnym. Żaden inny rodzaj ogrodzenia, płotu nie da nam poczucia obcowania z przyrodą, sadząc go dajemy miejsce do życia np. ptakom takim jak zięby, sójki czy słowiki.
Czytaj więcej
Wrzosy i wrzośce
Kwitnące wrzosy (Calluna) i wrzośce (Erica) to rośliny niezwykle dekoracyjne z których można robić interesujące kompozycje cieszące oko od lutego aż do późnej jesieni. Wrzosy kwitną jesienią, natomiast wrzośce wiosną, dlatego tworząc wrzosowisko należy tak dobrać gatunki, aby było efektowne o konkretnej porze roku. W pierwszej połowie lutego zaczynają kwitnąć pierwsze wrzośce np. wrzosiec krwisty (Erica carnea) odm. „Winter Beauty”. Marzec kwiecień i maj to okres kwitnienia większości odmian wrzośców.
Czytaj więcej
Winorośle - odmiany, przeznaczenie, uprawa amatorska
Uprawa winorośli znana jest od starożytności. Dostarcza ona do czasów obecnych pysznych soków czy też szlachetnych win. Wiele osób marzy o uprawie winogron w swoim ogrodzie. Wydaje się być nierealną uprawa winogron w naszym kraju - nic bardziej mylnego. Jest wiele odmian, które wyglądem i smakiem przypominają te z odległych krain, które można hodować w naszym klimacie.
Czytaj więcej
Uprawa winorośli - od sadzenia do cięcia.
-wykopać dołek głębokości ok. 40 cm -1/3 dołka wypełnić obornikiem wymieszanym z ziemią w proporcji 1:1 i zalać wodą w ilości 5 – 10 litrów -na w/w obornik z ziemią nasypać ok. 10 cm ziemi -do tak przygotowanego dołka wstawić, wyjętą z doniczki, sadzonkę, obsypać ziemią i mocno podlać - tak posadzona sadzonka będzie rosła w zagłębieniu ok. 10 cm w stosunku do powierzchni gruntu, ułatwi to podlewanie w okresie suszy a jesienią podczas kopczykowania dołek zostanie zasypany.
Czytaj więcej
pixel