Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Byliny na stanowisko zacienione

96 produkty

Gdy za oknem robi się cieplej, częściej zaczynamy zastanawiać się nad tym jak możemy zadbać o swój ogród. Poszukując efektownych roślin, warto wziąć pod uwagę jak położony jest nasz ogród oraz jakie jest jego nasłonecznienie. Często zdarza się bowiem, że część naszego ogrodu znajduje się w zacienionym miejscu, przez co należy wybrać takie rośliny, które poradzą sobie z cieniem. Pomocny okaże się poniższy poradnik, w którym prezentujemy byliny, ceniące stanowiska zacienione. 

Czytaj więcej

Najważniejsze informacje o bylinach na stanowiskach zacienionych

Byliny to rośliny wieloletnie, które wykorzystywane są najczęściej do obsadzania rabat. Dzieje się tak ze względu na to, że stanowią idealne tło do wielosezonowych kompozycji a także same w sobie posiadają wiele uroku. Umiejętne posadzenie bylin sprawi, że będą one stanowić wieloletnie kwietniki które, co najważniejsze, będą nas cieszyć o każdej porze roku. Najwytrwalsze gatunki bylin są w stanie przetrwać w naszym ogrodzie aż do 10 lat!

Niewątpliwą zaletą bylin jest fakt, że dosyć szybko przystosowują się do warunków glebowych. Dzięki temu mogą rosnąć zarówno na suchej i słonecznej rabatce jak i w warunkach zacienionych. Jednak by byliny mogły nas cieszyć swoją najpiękniejszą odmianą, należy zapewnić im warunki jakie wskazuje producent. Wtedy zyskamy pewność, że przy odpowiedniej ochronie i pielęgnacji, zostaną z nami na długo.

Byliny sadzone w cieniu, czyli takie które tolerują cień, posiadają zróżnicowane wymagania w stosunku do wody i jakości gleby. Najczęściej są to miejsca pod drzewami, gdzie trudniej o światło a poziom wilgoci jest stosunkowo niski. Dlatego nie bez powodu byliny do cienia często są nazywane ?mistrzami przetrwania?. By stworzyć im odpowiednie warunku do rozwoju należy zapewnić im sporo miejsca a także, jeśli chcemy uzyskać piękny ogród w stosunkowo krótkim czasie, nasadzać je w większych grupach.

Jakie byliny wybrać do zacienionych miejsc?

Decydując się na nasadzenie bylin w zacienionych miejscach, warto je nieco zróżnicować. Po pierwsze, doskonale sprawdzą się gatunki tzw. zadarniające, które będą stanowiły konkurencję dla chwastów a także ograniczały parowanie wody z gleby. Doskonale sprawdzą się także takie byliny jak parzydła leśne, naparstnice purpurowe, zawilce, brunnery wielkolistne, podagryczniki, pragnie syberyjskie, rodgersje, fiołki wonne, ciemierniki, nawroty czerwonobłękitne czy bodziszki korzeniaste. Nasze rabaty dodatkowo można wzbogacić także roślinami wczesno kwitnącymi takimi jak przylaszczyki, pierwiosnki czy konwalie. Doskonale sprawdzą się również orliki i tawułki. Jeśli zaś planujesz zagospodarować resztę ogrodu, koniecznie sprawdź także byliny na stanowiska suche i słoneczne.

Kiedy należy sadzić byliny na stanowiska zacienione?

W przypadku sadzenia bylin, obowiązują takie same zasady jak w przypadku roślin cebulowych. Byliny, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień należy sadzić od początku marca do połowy maja, z kolei te, które kwitną wiosną, sadzimy od początku września aż do nadejścia pierwszych mrozów.

Decydując się na przesadzenie bylin, warto robić to po okresie ich kwitnienia. Po upływie okresu od 4 do 8 lat, warto również pomyśleć o rozdzieleniu bylin na części. Dzieląc byliny, należy jednak pamiętać by robić to w taki sposób, aby każda nowa część miała wykształcony pęd lub pąki.

Byliny należy sadzić przy zachowaniu odpowiednich odstępów. Sadzona bylina powinna mieć wilgotne podłoże, dlatego zaleca się przed jej sadzeniem zalać ziemię wodą bądź moczyć bylinę w wodzie. Przygotowując ziemię do wsadzenia byliny, należy wykonać dołek głębszy niż wysokość bryły korzeniowej a także dwa razy szerszy od jej średnicy. Ziemia, gdzie planujemy posadzić byliny musi być dobrze przekopana na głębokość 40-50 cm. Przed wsadzeniem byliny do ziemi, należy wysypać dno dołka kompostem bądź ziemią ogrodową i wymieszać ją z rodzimą ziemią. Tak przygotowana gleba jest gotowa na przyjęcie byliny. Włożoną w dołek bylinę należy przysypać żyzną ziemią do połowy i docisnąć przestrzeń rękami by usunąć nagromadzone powietrze. Następnie należy bylinę dokładnie podlać. Gdy woda zostanie zaabsorbowana przez roślinę, należy uzupełnić dołek resztą ziemi.

Dlaczego warto postawić na byliny ogrodowe?

Byliny są przede wszystkim wygodne w komponowaniu. Można nimi obsadzić rabaty (doskonale sprawdzą się m.in. świecznica, fiołek motylkowy, ciemierniki, miłek amurski, serduszka piękne i języczki) a także doskonale zagospodarować przestrzeń np. pod krzewami i drzewami, w której nie sprawdzą się inne rośliny.

Po drugie większość gatunków bylin jest łatwa w uprawie (nie wymagają corocznego sadzenia na nowo) i lubi wilgotne warunki. W kwestii wygody, należy również zwrócić uwagę na fakt, że byliny najczęściej nie wymagają okrywania na zimę.

Po trzecie to doskonałe rośliny na start ogrodu a także naszych ogrodniczych umiejętności. Przy minimalnej pielęgnacji, ich uprawa jest łatwa i przynosi zadowalające efekty.

Dużą popularnością cieszą się także byliny miododajne. Wabią one do naszego ogrodu trzmiele, pszczoły i motyle, które zapylają nasze rośliny od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Więcej o bylinach miododajnych przeczytasz tutaj: https://www.sadowniczy.pl/Byliny-wieloletnie-dlugo-kwitnace-i-miododajne-blog-pol-1578922535.html

Jak pielęgnować byliny w zacienionych miejscach?

Byliny w miejscach zacienionych wymagają przede wszystkim zachowania odpowiedniego poziomu wilgoci. Należy więc bezwzględnie pamiętać o ich regularnym podlewaniu, zwłaszcza w pierwszym roku po ich nasadzeniu. Ważne jest również odchwaszczanie i nawożenie.

W drugim roku po posadzeniu kwiatów bylinowych warto podsypać je również kompostem bądź innym nawozem przeznaczonym do określonego gatunku. Należy również dokonywać porządków na rabatach poprzez ich przycinanie (zwłaszcza zmarzniętych kwiatów i liści) a także usuwanie przesuszonych pędów.

Byliny na stanowisko zacienione - lista

Wybór bylin na stanowiska zacienione jest naprawdę szeroki. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

  • Funkia ogrodowa: to popularna roślina do miejsc cienistych. Świetnie komponuje się z paprociami, bylinami kwitnącymi, ale też sama w sobie jako soliter stanowi piękną ozdobę. Można ją także łączyć z innymi roślinami poszycia leśnego np.dąbrówką, barwinkiem, konwalią, fiołkami, zawilcami czy dzwonkami. 
  • Konwalia: to bylina o ciemnozielonych liściach i kwiatach oraz pięknym zapachu. W ogrodzie najlepiej czuje się pod drzewami, w próchnicznej glebie. Wydaje owoce w postaci czerwonych jagód. W symbolice kwiatów konwalie oznaczają nieśmiałość i są kwiatami zakochanych.
  • Barwinek: to podstawowa roślina runa pod drzewami, niedopuszczająca do rozwoju chwastów. Nadaje się także do pojemników, do wiszących koszów oraz jako obwódki grządek (wówczas wymaga starannego przycinania). Tradycyjnie używana jako przybranie wielkanocnego stołu.
  • Języczka Przewalskiego: to malownicza bylina o wcinanych liściach i wysmukłych kwiatostanach, osiągająca w czasie kwitnienia wys. do 150 cm. Jesienią liście przebarwiają się na kolor czerwony. Przekwitnięte kwiatostany warto pozostawić, gdyż są dekoracyjne także zimą. Jest doskonałą rośliną do nasadzeń przy zbiornikach wodnych
  • Parzydło leśne: to efektowna bylina osiągająca wysokość do 160 cm. Tworzy kępy, które rok po roku stają się coraz większe i bardziej okazałe. Kwiaty męskie mają czysto biały kolor, a żeńskie kremowy. W czerwcu i lipcu ponad karpy liści wyrastają okazałe wiechy kremowo białych kwiatów.

W Sadowniczy.pl znajdziesz szeroki wybór bylin cieniolubnych, które będą ozdabiać Twój ogród przez lata. Zapraszamy!

pixel