Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żurawki i żuraweczki

84 produkty

Żurawka to rodzaj bylin z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), z kolei żuraweczki są mieszańcami żurawki i tiarelli. Żurawki i żuraweczki to elegancko i nietuzinkowo prezentujące się byliny ogrodowe, które znane są ze swojej dekoracyjności. Wyróżniamy aż kilkaset ich odmian! Szczególną uwagę zwracają klapowate, karbowane liście tych roślin, mogące w przypadku niektórych gatunków zmieniać kolor w ciągu kolejnych pór roku. 

Czytaj więcej

Żurawki - jaka ziemia, uprawa, rozmnażanie i pielęgnacja

Byliny te niekiedy kwitną, jednak ich wiechowate kwiatostany nie są zazwyczaj aż tak atrakcyjne jak liście. Istnieją jednak odmiany o bardzo efektownych, wyróżniających się kwiatach. W Europie uprawia się aż kilkaset gatunków i odmian żurawek i żuraweczek.

Niektóre żurawki i żuraweczki tworzą gęste kępy i świetnie sprawdzają się jako rośliny okrywowe na rabaty i skalniaki. Warto wiedzieć, że większość żurawek, w odróżnieniu od żuraweczek, to byliny zimozielone. Żuraweczki tracą liście na zimę, jednak odzyskują ulistnienie wiosną. Żurawki i żuraweczki preferują glebę przepuszczalną, próchniczą i żyzną, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Trzeba zadbać o to, by rośliny te stale miały lekko wilgotne podłoże. Nie można narażać ich na przesuszenie w czasie upałów - suszę szczególnie źle znoszą żurawki ogrodowe. Rośliny podlewamy jednak tak, aby nie moczyć liści, zwłaszcza gdy jest gorąco. Jesienią i zimą przestajemy je nawadniać. Szukając miejsca dla żurawek i żuraweczek, miej na uwadze to, że rośliny te lubią półcień, mogę też rosnąć w cieniu, zwłaszcza jeśli mają seledynowe liście. 

Wiosna to dobry czas na obcięcie zeschniętych liści żurawek. Jest to także dobra pora na wyłożenie wokół nich cienkiej warstwy kompostu i przykrycie jej korą. Chcesz zasadzić także inne efektowne byliny ogrodowe? Ich uprawa i pielęgnacja rzadko kiedy jest skomplikowana, więc jest to świetny pomysł. Same żurawki mogą być jednak mocnym akcentem w Twoim ogrodzie. Nie musisz od razu inwestować w wiele sadzonek, bo kolejne rośliny uzyskasz z własnej hodowli.

Warto wiedzieć, jak rozmnażać żurawki. Możesz je zasiać z pozyskanych nasion, jednak trzeba zaznaczyć, że niektóre odmiany to wynik krzyżówek. Z nasion takich roślin nie otrzymasz identycznych bylin. Łatwiejszym sposobem rozmnażania żurawki jest podział kępy, z której otrzymuje się nowe sadzonki. Wykonanie tej czynności zalecane jest co 3-4 lata. Żurawkę wykopujemy z ziemi, a następnie dzielimy ją tak, aby każda jej część miała co najmniej cztery pędy. Podczas umieszczania w dołku nowych sadzonek, trzeba dopilnować, aby kawałek korzenia wystawał ponad ziemię. Świeże sadzonki powinny być regularnie obficie podlewane. 

Wypróbuj też rozmnażanie żurawki przez krótkopędy, czyli odrosty boczne. Odetnij albo urwij z rozrośniętej żurawki sadzonki z piętką. Przed umieszczeniem w ziemi dobrze będzie zanurzyć je w hormonie ukorzeniającym. Zanim zasadzisz je w ogrodzie, możesz ułożyć je w pojemniku z torfem i perlitem na kilka tygodni, aż roślina wykształci zdrowy system korzeniowy. Młodych sadzonek nie należy narażać na bezpośrednie mocne promienie słoneczne, dlatego jeśli masz taką możliwość, trzymaj je w tunelu foliowym albo szklarni, rozwiązaniem są także donice umieszczone w domu.

Kiedy sadzić i siać żurawki?

Podziału kępy sadzonki żurawki dokonuje się wiosną lub wczesną jesienią. Jeśli zdecydujesz się na rozmnażanie żurawek przez odrosty boczne, zaplanuj pracę na wiosnę, gdy nie będzie już przymrozków lub ewentualnie wcześniej - jeżeli nie zamierzasz od razu umieszczać sadzonek żurawki bezpośrednio w gruncie. Nasiona sieje zaś się jeszcze jesienią do skrzyni z ziemią. Gdy sadzonki mają 3-4 liście, trzeba je przepikować. Można zasadzić je na zewnątrz dopiero wiosną - do tego czasu najlepiej hodować małe żurawki w tunelu foliowym lub w szklarni. 

Dlaczego żurawka usycha? Najczęstsze problemy z hodowlą tych roślin

Żurawka jest dość łatwa w uprawie, ale zmartwieniem wielu osób, które zaczynają przygodę z jej hodowlą, jest to, że roślina ma tendencję do usychania. Musisz pamiętać o tym, że zdecydowana większość żurawek i żuraweczek nie lubi nasłonecznionych miejsc. Byliny te posadzone w słońcu na ogół szybko schną, nawet jeśli są regularnie i obficie nawadniane. Jeśli latem cały Twój ogród jest skąpany w promieniach słonecznych, wcale nie musisz rezygnować z hodowania żurawek i żuraweczek. Poniżej znajdziesz odmiany, które lubią właśnie takie miejsca!

Żurawki mogą usychać również w sytuacji, gdy gleba jest słabo przepuszczalna. Jeżeli w Twoim ogrodzie jest właśnie taka ziemia, nie rezygnuj z tych bylin. Pamiętaj o tym, że gdy ziemia jest zbyt gliniasta i zbita, należy rozluźnić ją gruboziarnistym piaskiem albo żwirem. W takim podłożu żurawki powinny dobrze się rozwijać.

Jak zabezpieczyć żurawki na zimę?

Żurawki są bylinami, które są dość odporne na mrozy, jednak jeśli mieszkasz we wschodnich rejonach Polski albo jeśli chcesz mieć pewność, że szczególnie sroga zima nie zaszkodzi tym roślinom, osłoń je. Możesz wykorzystać do tego jedynie liście i korę, ale dobrze będzie pomyśleć o agrowłókninie ogrodniczej. Trzeba mieć na uwadze, że żurawki zimozielone z pięknymi kolorowymi liśćmi mogą być efektowną dekoracją ogrodu zimowego. Jeśli postanowisz nie osłaniać żurawki na zimę, lecz eksponować jej walory również w tym okresie, pamiętaj o tym, aby obeschnięte liście usunąć dopiero na wiosnę. W czasie mrozu będą one chronić korzenie byliny. 

Żurawki - odmiany i ich kompozycje

Interesują Cię żurawki, którym nie szkodzi ekspozycja na słońce? To głównie odmiany z ciemnymi liśćmi. Odpowiednia dla Ciebie będzie na przykład żurawka ogrodowa 'Fire Alarm'. Bylina ta ma czerwone liście, które nabierają intensywniejszej barwy latem i jesienią. Liście tej odmiany mają skórzastą fakturę i wspaniale mienią się w słońcu. Słoneczne stanowisko nie zaszkodzi także żurawce ogrodowej 'Fire Chief'. Bylina ta ma piękne liście w kolorze czerwonego wina, a od czerwca do sierpnia zdobią ją dodatkowo delikatne biało-różowe kwiaty. 

Do żurawek, którym nie przeszkadza słoneczna pogoda, zaliczamy żurawkę ogrodową 'Obsidian', która wyróżnia się ciemnobordowym kolorem liści o specyficznym, zaokrąglonym kształcie. Barwa liści nie traci intensywności latem. Te zimozielone byliny późną wiosną wypuszczają karminowe kwiatostany. Kolor kwiatów jest biały. Do grupy żurawek niepotrzebujących cienia należy również żurawka ogrodowa 'Marmalade'. Kolor liści tej odmiany najpierw ma różowo-czerwony odcień, a następnie przybiera bursztynowe i oliwkowe zabarwienie.

Słońce dość dobrze toleruje również żurawka krwista. Bylina ta posiada niewielkie, zaokrąglone liście w ciemnozielonym kolorze. Wyróżnia ją to, że kwitnie wyjątkowo ładnie. Na długich na około 40 cm pędach w maju pojawiają się duże kwiatostany. Spore jak na żurawki kwiaty tego gatunku mają kolor różowy lub czerwony. Nieco gorzej już słońce znosi żurawka drobnokwiatowa, która wytwarza wysokie pędy kwiatostanowe. Jej kwiaty są jasnoróżowe i delikatne. Roślina ta ma purpurowo-brunatne liście zebrane w gęstą rozetę. W cieniu sadzimy większość żurawek amerykańskich. Byliny te mają efektowne liście, które są zazwyczaj w odcieniach zieleni i mają mocne użyłkowanie. Nie wszystkie żurawki amerykańskie są zimozielone, za to na ogół szybko rosną. 

Żurawki tworzą piękne kompozycje w ogrodach skalnych, a także na rabatach - szczególnie dekoracyjne odmiany sadzi się na ich obwódkach. Warto zdecydować się na sadzenie w grupach jednej odmiany, ale przy odrobinie wyczucia udają się wielokolorowe kompozycje. Można je też hodować w donicach lub skrzyniach i ustawiać na tarasach lub balkonach. Byliny te urozmaicają ponadto zieleń miejską. Co ciekawe, różowe kwiatostany żurawek można suszyć i uzupełniać nimi bukiety z suszonych traw. Skorzystaj z tego, że sklep Sadowniczy.pl oferuje ogromny wybór żurawek i żuraweczek i spraw, że Twój ogród będzie wyglądał jeszcze bardziej wyjątkowo.

Żurawka w ogrodzie, czyli co posadzić między żurawkami?

Zastanawiasz się, w jakim towarzystwie najlepiej prezentują się te oryginalne byliny? Koniecznie weź pod uwagę funkie, ponieważ te rośliny i żurawki tworzą wyjątkowo udane kompozycje. Zalecane jest wybieranie żurawek o liściach ciemniejszych niż liście funkii. Koło żurawek możemy posadzić także inne niewysokie rośliny, takie jak bodziszki, przywrotniki lub paprocie. Świetnie wyglądają ponadto połączenia żurawek i iglaków oraz traw ozdobnych. Pamiętaj też o bukszpanie, szałwii i tawule japońskiej. Można też pokusić się o sąsiedztwie piwonii, astrów i cyklamenów. 

Żurawki dobrze jest sadzić obok niskich bylin, które ładnie rosną w półcieniu. Odmiany lubiące słońce sadź jednak koło roślin preferujących słoneczne stanowisko. Znalezienie idealnego towarzystwa dla żurawek i żuraweczek nie będzie dla Ciebie problemem!

pixel