Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki moreli - morele

3 produkty

Morele (Prunus armeniaca) są jednymi z najpopularniejszych drzew owocowych w Polsce. Nic dziwnego, ponieważ morela zwyczajna jest piękną dekoracją ogrodu przez cały rok, a dodatkowo daje wspaniałe owoce, które świetnie smakują zarówno na surowo, jak i jako dodatek do ciast czy w formie przetworów. Morele suszone mają wiele wartości odżywczych, są nośnikiem żelaza i wspomagają regenerację przy takich chorobach jak niedokrwistość. Dowiedz się, w jaki sposób uprawiać morele w swoim ogrodzie, aby cieszyć się zdrowymi i smacznymi owocami.

Czytaj więcej

Morele - sadzonki drzewek owocowych idealne do twojego sadu

Jeśli interesują nas zdrowe drzewka moreli, sprzedaż takich okazów prowadzą wyłącznie renomowane sklepy ogrodnicze. Nie warto kupować szczepek tej rośliny na targach lub z niewiadomego źródła, ponieważ mogą być nośnikami chorób pasożytniczych i grzybowych. Ponadto, nie mamy pewności, jakiej odmiany są to morele, co może skutkować nieodpowiednią pielęgnacją i mniej obfitym plonem. Sadzenie moreli warto przeprowadzić na wiosnę, kiedy jest już ciepło i nie występuje ryzyko wystąpienia mrozów. Drzewko to jest niebywale wrażliwe na mrozy. Morela kwitnie dość wcześnie, dlatego jej kwiaty bywają rażone mrozem i przez to owocują mniej obficie. Jeśli planujesz posadzić morelę, wybierz jedną z poniższych odmian:

  • Morela 'Soledane'.To najwcześniejsza odmiana tej rośliny. Jej plonem są pachnące, jędrne owoce o owalnym kształcie. Niedojrzałe mają kwaśną skórkę. W środku kryje się masłowaty, soczysty i słodki miąższ, który doskonale sprawdza się do deserów. Świetnie nadaje się do upraw szklarniowych. 
  • morela 'Goldrich' jest odmianą odporną na mrozy, która daje bardzo duże owoce. Co roku wydaje obfity plon, wyróżnia się gładką, pomarańczową skórką, może być jedzona na surowo lub w formie dżemu. Sprawdza się na działce, w przydomowym ogrodzie, a także w uprawach wielkoobszarowych. 
  • morela 'Somo". Drzewo polskiego pochodzenia, które znosi mrozy, a jego kwiaty są odporne na przymrozki. Polecana jest zwłaszcza na kompoty i do dżemów, daje niewielkie owoce. 
  • morela 'Harcot'. Sadzonki tej odmiany bywają bardzo wrażliwe na mróz, jednak gdy dobrze się ukorzenią, rodzą duże owoce, które są gotowe do zbioru na przełomie lipca i sierpnia.
  • śliwomorela 'Flawour-Queen' to propozycja dla tych, którzy lubią w swoim ogrodzie ciekawe eksperymenty. Drzewka owocowe tej krzyżowanej odmiany są odporne na mróz i dają mocno żółte owoce o smaku będącym wypadkową śliwy i moreli, wyjątkowo słodkie. Doskonale sprawdzają się jako dodatek do deserów, ale także surowiec na przetwory. Najlepszą podkładką śliwy i moreli jest Ałycza, która przez długi czas była stosowana wyłącznie do szczepienia śliw. 

Choroby i szkodniki moreli - jak to zrobić?

Choroby i szkodniki moreli są dość liczne i często atakują te drzewa. Do typowych chorób moreli zalicza się przede wszystkim brunatną zgniliznę drzew pestkowych, która jest chorobą grzybową; dziurkowatość liści prowadząca do zamierania całych pędów; rak bakteryjny drzew owocowych, a także szarka (choroba wirusowa, której objawem są charakterystyczne przebarwienia na liściach i owocach). Jeśli chodzi o pasożyty, to najczęściej występujące szkodniki na morelach to mszyce oraz zwójki moreli (koróweczka i siatkóweczka). Gąsienice tych ostatnich szkodników wygryzają dziurki w owocach, doprowadzając do ich gnicia, a w samym konarze moreli mogą powodować głębokie rany i zwiększać podatność drzewa na inne infekcje, jak np. rak bakteryjny. 

Prawidłowe cięcie moreli, smarowanie jej ran maściami, a także stosowanie profilaktycznych oprysków znacząco zmniejsza zapadalność na choroby i sprawia, że roślina daje obfity plon w postaci zdrowych owoców. Drzewka młode, świeżo posadzone wymagają szczególnej uwagi ogrodnika, ze względu na dużą wrażliwość na mróz. Przechłodzenie sadzonki może skutkować spadkiem jej odporności i tym samym doprowadzić do rozwijania się infekcji i chorób, a w konsekwencji nawet obumarcia całej rośliny. 

Morele - odmiany, którymi warto się zainteresować

Jeśli bardzo ważne dla nas jest to, po ilu latach owocuje morela, to warto wybrać odmiany takie jak morela 'Hargrand', która ma duże, kształtne owoce, jakimi można się cieszyć już w drugim roku od posadzenia. Zawsze dobrym wyborem jest również klasyczna morela 'Aprigold', 'Early Orange' (której pyszne owoce można spożywać już początkiem lipca!) i wspominana wcześniej 'Somo'. 

Morele mogą być również prowadzone jako drzewka kolumnowe i w takiej uprawie dają obfity i bardzo dekoracyjny plon. Niemal każda odmiana nadaje się do kolumnowej uprawy, jednak w tym celu najlepiej jest wybierać drzewka karłowate. 

Bardzo często polecaną na forach ogrodniczych jest odmiana 'Harcot', która wytwarza imponujące, 60-gramowe owoce o słodkim, soczystym miąższu niemal samodzielnie odchodzącym od pestki. Odmiana ta jest samopylna, dlatego dobrze sprawdza się nawet w położonych daleko od innych sadów ogrodach. W Polsce dużą popularnością cieszy się także odmiana 'Wczesna z Morden', która jest odporna na niskie temperatury, ma aromatyczny miąższ i najlepiej smakuje na surowo. 

Jeśli jesteśmy prawdziwymi miłośnikami moreli, warto oprócz dobrej jakości sadzonek tego drzewka, zaopatrzyć się również w suszarkę do owoców: w tej formie morele wszystkich odmian doskonale się przechowują, a ich wartości odżywcze rosną. Na surowo niestety szybko tracą walory smakowe i mają tendencję do gnicia, niezależnie od wybranej odmiany. Ze względu na fakt, że morele mają bardzo intensywny zapach i tendencję do rozmiękczania się miąższu, jeśli są przechowywane w ciepłym miejscu (np. na blacie w kuchni) często stają się siedliskiem muszek owocówek. Z powodzeniem można temu zapobiec przetwarzając owoce i przechowując je w chłodniejszym miejscu.

pixel