Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akacje Robinie

9 produkty

Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), znana także jako grochodrzew akacjowy i robinia biała, to gatunek drzew należący do rodziny bobowatych. W Polsce drzewo to występuje pospolicie, jednak nie jest rodzime – pochodzi z Ameryki Północnej, lecz rośnie na niemal wszystkich kontynentach. Robinia akacjowa może osiągać 25 m wysokości. Bardzo charakterystyczne są jej długie na ok. 20 cm liście, złożone z kilkunastu niewielkich przylistków, a także krótkie ciernie. Kwitnie w czerwcu – łubinowate kwiaty zebrane są w zwisające grona.

Czytaj więcej

Robinia akacjowa - wymagania, stanowisko, uprawa, pielęgnacja

Robinię akacjową można zobaczyć w różnych miejscach. Powszechnie występuje w parkach, na ulicach, zadrzewieniach podmiejskich i obrzeżach lasów. Te dekoracyjne drzewa często wytwarzają wielokrotny i krótki pień i wykazują skłonność do przechylania się. Przez pierwsze lata rosną bardzo szybko! Korona robinii akacjowej jest luźna, a gałęzie mają tendencję do zwieszania się i skręcania. W czasie kwitnienia wokół rośliny unosi się przyjemny zapach. Biało-żółte kwiaty tego drzewa nie tylko pięknie pachną, ale też maja walory dekoracyjne i wabią pszczoły. Owoce robinii akacjowej mają postać długo utrzymujących się na drzewie brązowych strąków. Warto wiedzieć, że drewno robinii jest bardzo wytrzymałe i elastyczne. Wykorzystuje się je do produkcji mebli, masztów żeglarskich oraz w konstrukcjach budowlanych. Kwiaty mają zaś właściwości lecznicze, ale trzeba pamiętać o tym, że w korze, liściach i nasionach obecne są trujące dla zwierząt i ludzi alkaloidy

Drzewo to nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o ziemię. Rośnie nawet tam, gdzie jest słaba i piaszczysta gleba. Znosi zasolenie, a także suszę, ponadto nie szkodzą jej spaliny i zanieczyszczone powietrze. Robinia akacjowa jest także odporna na niskie temperatury, ale jest młode pędy mogą cierpieć podczas wiosennych przymrozków. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie także w półcieniu. Co istotne, grochodrzew wzbogaca wierzchnią warstwę ziemi o azot. 

Jeśli chcesz zasadzić robinię akacjową, wybierz dla niej miejsce z żyzną i pulchną glebą, i to najlepiej takie, które jest osłonięte od wiatru. Roślina ta powinna być sadzona w dużej odległości od innych drzew, ponieważ słabo rosną w jej sąsiedztwie. Nawożenie robinii nie jest konieczne, można jednak zasilić ją wiosną, po rozwinięciu liści. Robinie mają dość luźną koronę. Chcąc ją zagęścić, warto przycinać drzewko, najlepiej w marcu. Do odmian, które wytwarzają naturalnie zwartą, okrągławą koronę, należy robinia akacjowa 'Umbraculifera', znana także pod nazwą akacja kulista.

Grochodrzew a akacja - różnice między tymi drzewami

Robinia akacjowa nie jest akacją! Choć obie rośliny należą do tej samej rodziny, pochodzą z różnych stref klimatycznych i nie należy ich ze sobą mylić. W przeciwieństwie do robinii akacjowej, akacja w Polsce nie występuje w stanie dzikim. Akacja to drzewo, które rośnie głównie w międzyzwrotnikowej Afryce oraz w Australii. Akacje to krzewy lub drzewa podobne do robinii akacjowej, ale są między nimi zauważalne różnice. Liczba przylistków na liściu w przypadku akacji jest parzysta. Robinia akacjowa ma jeden przylistek na końcu ogonka, a liczba wszystkich przylistków jest nieparzysta. Warto wiedzieć, że wyróżnia się ponad 1000 gatunków akacji, z czego większość to krzewy.

Robinia - sadzonki drzewa podobnego do akacji w ofercie szkółki Sadowniczy.pl

W naszym sklepie znajdziesz szczególnie efektowne odmiany robinii akacjowej, które będą idealne do Twojego ogrodu. To drzewo podobne do akacji występuje w różnych atrakcyjnych formach. Oprócz grochodrzewu w swojej podstawowej formie mamy odmiany odznaczające się nietypowym kolorem kwiatów i różniące się nieco terminami kwitnienia. Nieważne, czy szukasz robinii akacjowej do dużego ogrodu, czy chcesz kupić sadzonkę, z której wyrośnie niewysokie drzewko. Nasza oferta jest urozmaicona i dostosowana do indywidualnych wymagań. Jeśli interesuje Cię posadzenie drzewa średniej wysokości, najlepszym wyborem może okazać się robinia akacjowa 'Złota Frisia', która ma piękny, złocistożółty kolor liści. Drzewo to osiąga do 10 m wysokości i wytwarza mało nasion, co jest jego zaletą. Bardzo efektownie wygląda także robinia 'Hispida' (robinia szczeciniasta). Jest to odmiana niewysoka, ceniona ze względu na okazałe różowofioletowe kwiatostany. Podczas sadzenia, trzeba mieć na uwadze fakt, że jest to roślina bardzo światłolubna. 

Robinia akacjowa na pniu - Sadowniczy.pl gwarantuje dobrą jakość sadzonek

Chcesz zasadzić w ogrodzie robinię akacjową szczepioną na pniu? W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz np. całkowicie odporną na mróz fioletową robinię akacjową wyróżniająca się rzadkim kolorem kwiatów. Z pewnością docenisz to, że roślina ta błyskawicznie rośnie i szybko stanie się oryginalną ozdobą Twojego ogrodu. Jedną z najpiękniejszych odmian grochodrzewu jest bez wątpienia robinia Małgorzaty 'Pink Cascade', znana także jako robinia Małgorzaty 'Casque Rouge'. Drzewo to ma delikatnie pachnące kwiaty w różowopurpurowym kolorze, które są zebrane w bardzo liczne zwisające grona o długości do 15 cm. Pojawiają się one już pod koniec kwietnia. Roślina ta lubi słoneczne stanowisko i jest tolerancyjna względem jakości gleby i powietrza.

Jeżeli szukasz odmiany o intrygującym, nietypowym wyglądzie, postaw na robinię akacjową 'Twisty Baby'. Drzewo to ma pędy poskręcane w każdym węźle. Oś liścia i przylistki skręcają się spiralnie, a ich spodnia część jest niebieskawa. Charakterystyczne dla tej odmiany jest również to, że wykształca niewielką ilość cierni. Roślina kwitnie na początku czerwca, a jej kwiatostany są białe i zebrane w niewielkie grona. Zamawiając u nas tę lub inną robinię akacjową szczepioną na pniu, możesz być pewny tego, że otrzymasz sporą sadzonkę, która ma zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Tylko dobra jakość sadzonek pozwala cieszyć się udaną uprawą robinii i innych drzew!

pixel