Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Budleje Davidii - sadzonki budlei Dawida

23 produkty

Budleja Dawida (inaczej omżyn) to zachwycająca roślina, którą bez wątpienia warto mieć w swoim ogrodzie, jeśli cenimy piękne, okazałe kwiaty. Budleja zaliczana jest do roślin przyciągających motyle, głównie ze względu na swój intensywny kolor oraz zniewalający zapach. Z tego też względu bywa nazywana motylim krzewem

Budleja jest krzewem parkowym pochodzącym z Chin i Japonii. Chociaż rozrasta się dość szybko, w polskich warunkach rzadko kiedy przekracza 3 metry wysokości. Charakterystyczną cechą budlei jest zwarty, atrakcyjny wizualnie pokrój, który roślina zawdzięcza liściom, ciasno obrastającym pędy. Liście te są lancetowate, srebrzystoszare lub intensywnie zielone, od spodu pokryte meszkiem. Opadają jesienią, jednak cieszą oczy do października. 

Krzew ten nie należy do skomplikowanych w uprawie, może być uprawiany nawet przez osoby stawiające pierwsze kroki w ogrodnictwie. Budleja jest bardzo tolerancyjna: znosi zanieczyszczenia i zaniedbania, dlatego może być uprawiana np. w miejscach publicznych jako element zieleni miejskiej. Sadząc budleję zadbajmy jednak o to, aby jej stanowisko było osłonięte od wiatru i słoneczne, a także by roślina nie była narażona na przesuszenie korzeni. 

Czytaj więcej

Kiedy przyciąć budleję?

Mało jest roślin tak wybaczających błędy jak budleja. Cięcie, jeśli nie zostanie wykonane prawidłowo, nie odbija się raczej na zdrowiu rośliny, ale może na pewien czas wpłynąć na obniżenie jej walorów wizualnych. Przycinanie budlei po zimie dobrze jest wykonywać już w okresie wegetacyjnym: dorosłe krzewy najlepiej skracać nawet o połowę. Z kolei jesienią, po przekwitnięciu, dobrze jest ściąć zwiędnięte, zasuszone kwiatostany, aby nie obciążać nadmiernie rośliny w okresie spoczynku. Zaleca się także podanie nawozu wieloskładnikowego, który pomoże roślinie w dobrym stanie przetrwać zimę i pięknie zakwitnąć wraz z nadejściem wiosny. 

Budleja Dawida - odmiany, których sadzonki kupisz w szkółce Sadowniczy.pl

Sadzonki budlei najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych: tylko to gwarantuje nam, że będą one zdrowe i dobrze ukorzenione. Do najciekawszych propozycji dostępnych w sklepie Sadowniczy.pl z pewnością zaliczany budleję skrętolistną, którą wyróżniają kaskady zwisających, fioletowych kwiatów. Dla tych, którzy wolą odmiany niewielkich rozmiarów, przewidziano budleję karłową. Najchętniej wybierana budleja miniaturowa to 'Blue Chip' oraz karłowa odmiana 'Summer Bird Blue'. Obie, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się niebieskimi kwiatami. Mogą być także sadzone w donicach i pięknie się prezentują na balkonach, tarasach i w ogródkach restauracyjnych.

Budleja Dawida 'Empire Blue' sprawdzi się w ogrodach, w których potrzeba intensywnie i szybko rosnącego krzewu. Każdego roku pędy 'Empire Blue' mogą przyrastać nawet o 2 metry. Kwiaty tej odmiany są fioletowe, oczywiście intensywnie pachnące. Jedynym mankamentem tej rośliny jest fakt, że wymaga okrywania na zimę, ponieważ nie jest w pełni mrozoodporna. Budleja Dawida 'Black Knight' to polecana przez pszczelarzy odmiana uwielbiana przez pożyteczne owady: potrzebuje stanowiska zacisznego i słonecznego, ale za troskliwy wybór miejsca odwdzięczy się intensywnie fioletowymi kwiatami. Należy uważać na choroby grzybowe, które chętnie atakują ten krzew: mimo to, warto zaprosić go do swojego ogrodu. Niebieska odmiana 'Summer Bird Blue', podobnie jak 'Nanho Blue', będzie dobrym towarzyszem dla bzów i hortensji, warto jednak zadbać o odpowiednie zakwaszenie gleby wokół niej.

Budleja Dawida 'White Profusion' to roślina o białych kwiatach, którą warto przycinać w marcu, aby obficie kwitnęła w kwietniu. Budleja 'Royal Red' to odmiana zachwycająca intensywnymi, fioletowo-czerwonymi kwiatami o długich, lancetowatych liściach. Budleja 'Flower Power' jest propozycją dla osób, które nie mogą się zdecydować, czy interesuje ich budleja czerwona, biała czy żółta. Kwiaty tej niezwykłej odmiany mienią się wszystkimi tymi kolorami jednocześnie (nazywana jest również budleją 'Tricolor'). 

Jak widać, budleja to kolorowa, przyciągająca motyle atrakcja ogrodowa, która będzie zachwycającą dekoracją altan i ogródków kwiatowych. Sprawdzi się również jako ozdoba wejścia do ogrodu czy podjazdu; ze względu na niewielkie wymagania glebowe i odporność na smog, będzie dobrym wyborem do nasadzeń w miejscach publicznych.

Budleja Dawida w ogrodzie i w donicy - co posadzić obok omżynu?

Obok omżynu najlepiej jest sadzić rośliny, które mają podobne wymagania glebowe. Dobrze jest wybierać zatem gatunki ceniące słońce i umiarkowanie nawodnioną glebę. Budleja Dawida doskonale prezentuje się w towarzystwie wysokich gatunków astrów, rozchodnika karpackiego oraz niskich roślin, takich jak lawenda wąskolistna, lewkonia letnia czy szałwia. Z roślin tych stworzysz aromatyczny zagajnik, w którym będzie przebywać mnóstwo motyli i zapylaczy, a które jednocześnie będą stanowiły dobrą zaporę przeciwko komarom.

Dobrym posunięciem jest sadzenie różnych odmian budlei obok siebie: najlepiej w różnych wariantach kolorystycznych. Gdy krzewy się rozrosną, będą wyglądać jak jedna duża roślina o zróżnicowanej barwie kwiatostanów, co daje bardzo ciekawy efekt. Podobny rezultat osiągniemy sadząc odmianę trikolor, której kwiaty są jednocześnie wielokolorowe. Tego typu rośliny należy rozmnażać przez pobieranie sadzonek z już rozrośniętych krzewów: nie jest to trudne, a budleja szybko wypuszcza korzenie i intensywnie rośnie w pierwszym roku po wysadzeniu do miejsca docelowego. 

pixel