Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gailardie sadzonki

4 produkty

Jeśli interesuje Cię gailardia wieloletnia, wybierz sadzonki, które możesz zamówić w naszym sklepie już dziś. Gailardia wielkokwiatowa oraz gailardia oścista to byliny, które mogą rosnąć w ogrodzie przez kilka lat. Równie długo będziesz cieszyć się widokiem gailardii ogrodowej. Kiedy je sadzić? Sadzonki umieszczamy w ziemi w maju, gdy nie ma już przymrozków. Pamiętaj, że dzianwy sadzi się w miejscach dobrze odchwaszczonych i że rośliny te nie lubią terenów nieosłoniętych od wiatru i słabo nasłonecznionych.

Czytaj więcej

Gailardia - kiedy siać i sadzić? Tajniki hodowli

Gailardie, znane też jako dzianwy, to rośliny z rodziny astrowatych. Do rodzaju Gaillardia należy około 30 gatunków, wśród których niektóre są jednoroczne, inne dwuletnie, a jeszcze inne mogą przetrwać kilka lat i zaliczane są do bylin. W zależności od gatunku gailardie mogą urosnąć do wysokości 30-80 centymetrów. Gailardia ma kwiaty na ogół pełne, duże, koszyczkowate i bardzo dekoracyjne. Występują w wielu różnych kolorach, a u niektórych odmiany są wielobarwne. Rośliny te mają delikatne lancetowate liście oraz sztywne łodygi i są w całości pokryte delikatnymi włoskami. Gailardie wspaniale prezentują się zwłaszcza w ogrodach rustykalnych

Warto wiedzieć, że rosnące w ogrodach i parkach gailardie mają różne wymagania w zakresie hodowli. Dla przykładu, wyróżniająca się dużymi kwiatostanami gailardia nadobna jest w naszym klimacie rośliną jednoroczną i wyrasta z nasion, które najlepiej umieszczać w skrzynkach z przepuszczalnym podłożem już w połowie marca. Roślinę sadzimy na stałe miejsce pod koniec kwietnia. Optymalny rozstaw sadzonek to 30 centymetrów. 

Gailardia oścista 'Kobold' - uprawa tej i innych odmian

Gailardia 'Kobold' to popularna odmiana gailardii ościstej. Jest to niska bylina ceniona ze względu na płaskie kwiaty o dwubarwnych, czerwono-żółtych płatkach, które mogą osiągać średnicę 10 centymetrów. Gailardia ta kwitnie bujnie i długo, bo od czerwca do września i jest szczególnie dekoracyjna. 

Tak jak inne dzianwy, gailardia oścista 'Kobold' lubi słoneczne stanowiska i preferuje niezbyt wilgotną, przepuszczalną, gliniasto-piaszczystą ziemię o obojętnym odczynie. Gailardia kobold dobrze znosi suszę oraz upały i nie toleruje przelewania. Akurat tę odmianę możesz zasadzić na stanowisku, które nie jest osłonięte od wiatru. W czasie kwitnienia warto jednak wesprzeć ją, podpierając pędy kwiatowe, które są dość ciężkie. Aby kwitła dłużej, należy usuwać zeschnięte kwiaty. Tak jak w przypadku innych gailardii będących bylinami, po sezonie kwitnienia przycinamy ją tuż przy ziemi. Interesuje Cię, jak wygląda uprawa gailardii ościstej oraz jej zimowanie? Warto wiedzieć, że gailardia oścista zimuje w gruncie, ponieważ jest mrozoodporna.

A może wybierzesz inne wielobarwne gailardie? Masz szansę zachwycić się na przykład równie efektowną gailardią ościstą 'Arizona Red Shades'. Jej kwiaty mają wspaniale ubarwione, czerwono-złote lub czerwono-żółte koszyczki. Dzięki tej bylinie Twój jesienny ogród będzie zachwycać aż do pierwszych przymrozków. Jeśli szukasz wysokich odmian i chcesz podziwiać w ogrodzie dzianwy w różnych kolorach, wybierz gailardię ościstą 'Bremen'. Wśród wysokich odmian gailardii ościstych popularna jest także gailardia oścista 'Burgunder' o kwiatach w pięknym odcieniu czerwieni.

A może chcesz cieszyć swoje oczy widokiem okazałych złocistożółtych kwiatów? Z pewnością możesz zostać fanem lub fanką odmiany gailardia oścista 'Galya Yellow'. Dzięki tej roślinie, Twój ogród będzie wyglądał słonecznie nawet w pochmurny dzień!

Warto wiedzieć, że gailardia ogrodowa to krzyżówka wieloletniej gailardii ościstej i jednorocznej gailardii nadobnej. Może ona rosnąć nie tylko na słonecznych stanowiskach, ale także w półcieniu, musi jednak mieć osłonę przed wiatrem. Wśród gatunków gailardii uprawianych w polskich ogrodach znajduje się także ceniona przez hodowców, wspomniana wcześniej gailardia wielkokwiatowa, która jest znacznie niższa i mniej narażona na zniszczenie przez podmuchy wiatru.

Wszystkie gailardie lubią solidne nawożenie preparatami zasobnymi w fosfor i potas. Powinno trwać ono od wiosny do jesieni. Im więcej zdobędziesz informacji na temat uprawy gailardii, tym lepiej zadbasz o ich efektowne i długie kwitnięcie, doczekasz się także nowych sadzonek. Gailardia oścista i jej rozmnażanie to temat, który interesuje zarówno zawodowych ogrodników, jak i amatorów rozpoczynających przygodę z hodowlą kwiatów. Roślina ta rozmnaża się łatwo poprzez podział kłączy przed kwitnieniem, a także z sadzonek wierzchołkowych.

Kiedy kwitnie gailardia? Dopasuj odmianę do pory roku

Lato

Na miesiące letnie polecane są: gailardia oścista 'Kobold', gailardia oścista 'Bremen', gailardia oścista 'Burgunder', gailardia oścista 'Arizona Red Shades', gailardia oścista 'Galya Yellow', gailardia nadobna, gailardia wielkokwiatowa, gailardia ogrodowa

Jesień

Z kolei jesienią cieszyć oko będą: gailardia oścista 'Kobold', gailardia oścista 'Bremen', gailardia oścista 'Burgunder', gailardia oścista 'Arizona Red Shades', gailardia oścista 'Galya Yellow', gailardia nadobna

Na koniec warto dodać, że gailardie to kwiaty miododajne. Pracujesz nad tym, aby w Twoim ogrodzie pojawiły się także inne rośliny przyciągające pszczoły? Pamiętaj, że tam, gdzie są pszczoły, przylatują się także motyle. Gailardia upiększy Twój ogród i sprawi, że będzie on tętnić życiem! 

pixel