Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szałwie

12 produkty

Szałwie to bardzo ciekawe rośliny, które możemy uprawiać zarówno w donicach i skrzyniach, jak i w ogrodzie. Szałwia jest wieloletnią byliną lub półkrzewem, ma blisko 900 gatunków, a do tych najpopularniejszych należą szałwia lekarska, omszona, błyszcząca i omączona. Potrafi także rosnąć dziko, zwłaszcza w krajach o śródziemnomorskim klimacie. W Polsce na łąkach kwietnych spotkamy miododajną szałwię łąkową.

Czytaj więcej

Jak wygląda szałwia i czy szałwia jest wieloletnia?

Szałwie to niskie rośliny o wydłużonych, jajowatych liściach w kolorze szarozielonym z fioletowymi kwiatami. Cechą charakterystyczną jest delikatne owłosienie całej rośliny. Szałwia wykazuje właściwości lecznicze, od lat napar suszonych liści z szałwii leczniczej stosuje się w domowym łagodzeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Ma też właściwości antyseptyczne.

Szałwia w ogrodzie - właściwości, odmiany. Jak uprawiać to zioło?

Właściwości szałwii są znane każdej babci i większości z nas. Liście szałwii wykazują działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Płukanie ust, rany czy po prostu picie naparu z liści szałwii pomaga w minimalizowaniu rozwoju drobnoustrojów. Ma też działanie moczopędne i żółciopędne, a także rozkurczowe.

Uprawa szałwii w ogrodzie nie należy do najtrudniejszych. Niezależnie od odmiany, rośliny oczekują żyznego i przepuszczalnego podłoża, najlepiej o średniej wilgotności i odczynie zasadowym. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. W zależności ot tego, na jaką odmianę się zdecydujemy, musimy też wziąć pod uwagę indywidualne wymagania każdej z nich.

Szałwia omączona jest bardzo wrażliwa na przesuszenie, a lekarska poradzi sobie z przejściowym niedoborem wody. Szałwia błyszcząca dobrze znosi półcień, podczas gdy większość gatunków szałwii uwielbia słońce. Choć szałwie są z natury roślinami wieloletnimi - szałwia lekarska ma umiarkowaną tolerancję na mrozy, a omszona jest w pełni mrozoodporna - to są też takie, które nie tolerują niskich temperatur i są jednoroczne. Odmian szałwii jest naprawdę wiele, bo kilkaset, jednak kilka z nich szczególnie przypadło do gustu ogrodnikom.

Szałwia trójbarwna

Szałwia wydająca trójkolorowe kwiaty to szałwia trójbarwna. To szałwia jednoroczna, którą można wysiewać do skrzynek w szklarni czy inspektu. Optymalna temperatura dla kiełkowania nasion to ok. 20 st. C. Szałwia trójkolorowa wymaga słonecznego lub półcienistego stanowiska i żyznej, próchnicznej, wilgotnej gleby. Nasiona wysiewamy w lutym lub marcu pod osłony, a do gruntu sadzonki przesadzamy w maju. Roślina kwitnie od maja do października.

Szałwia muszkatołowa

Wysoka, ozdobna odmiana szałwii. Liście mają małe włoski i wydzielają silny zapach. Roślina dorasta do metra wysokości. Ta odmiana szałwii jest dwuletnia - w pierwszym roku wyrastają liście, a dopiero w kolejnym sezonie pojawiają się białe, jasnoróżowe lub bladofioletowe kwiaty. Popularną odmianą szałwii muszkatołowej jest 'Mittsommer' z kwiatostanami w kolorze lawendowym.

Szałwia hiszpańska

Znana w polskich domach jako chia, jest ceniona ze względu na swoje nasiona, które służą do przygotowywania odżywczych napojów, deserów i puddingów. Uprawiana już przez Azteków. Szałwia hiszpańska to roślina jednoroczna, która osiąga do metra wysokości, ma szerokie liście i białe lub fioletowe kwiaty.

Szałwia ogrodowa lub błyszcząca

Ten niewielki półkrzew pochodzi z Brazylii, tworzy rozgałęzione, sztywne pędy, które drewnieją u podstawy. Ma duże, miękkie i owalne liście o ząbkowanych brzegach. Ma wspaniałe kwiatu zebrane w gęste kwiatostany. Kwitną w czerwcu i w zależności od odmiany, mogą kwitnąć na biało, brzoskwiniowo, fioletowo, a nawet na dwa kolory.

Szałwia rosyjska

Roślina z rodziny jasnowatych, której właściwa nazwa to periowskia łobodolistna. To srebrzystoniebieski półkrzew, który dorasta nawet do 150 cm wysokości. Obficie rozrasta się też wszerz i sięga do 100 cm. Ma piękne, obfite kwiatostany w kolorze fioletowym. Kwitnie od lipca do października, a swoim silnym aromatem przypomina inne odmiany szałwii czy lawendę. Kwiaty szałwii rosyjskiej są jadalne i można je dodawać jako ozdoby do potraw lub jako składnik np. deserów. Najpopularniejsze odmiany szałwii rosyjskiej to 'Blue spire', 'Lacey blue' i 'Little spire'.

Znane i rozpowszechnione w Polskich ogrodach są także szałwia omszona i szałwia lekarska.

Szałwia omszona - kiedy sadzić tę roślinę? Czy się rozrasta?

Szałwia omszona to roślina, która lubi słoneczne stanowisko z umiarkowanie wilgotnym podłożem. Znosi mrozy nawet do -20 st. C i jest zimozielona. To roślina wieloletnia, szybko rosnąca, która osiąga do 50 cm wysokości. Kwitnie na przełomie lata i jesieni - od lipca do października. Jest rośliną miododajną. Najlepiej sadzić ją do gruntu wiosną lub jesienią.

Szałwia omszona ma wiele pięknych odmian dostępnych w formie sadzonek, które różnią się kolorem kwiatów. Szałwia omszona 'Adrian' ma białe kwiatostany, 'Blaukonigin' niebieskie lub fioletowe, 'Merleau Rose' zachwyca zaś różowymi kwiatami. Inne popularne odmiany tego gatunku to 'Schneehugel' i fioletowa 'Caradonna'.

Szałwia lekarska - uprawa domowymi sposobami

Szałwia lekarska to aromatyczny podkrzew, który świetnie sprawdzi się w doniczce na tarasie lub balkonie, a także w ogrodzie. Wymaga słonecznego stanowiska, nie lubi wiatru, na zimę najlepiej zadbać o jej lekkie okrycie. Ma do 60 cm wysokości i kwitnie od czerwca do sierpnia. Szałwia lekarska jest wieloletnia, ma niebieskie lub fioletowe kwiaty.

Osoby, które dużo czasu spędzają w kuchni i lubią gotować, z pewnością docenią jej aromat i właściwości. Szałwia lekarska jest łatwa w uprawie, a jest z niej wiele pożytku, dlatego warto zasadzić ją w ogrodzie czy nawet w skrzyni na balkonie. Szałwię można posadzić w donicy w towarzystwie innych ziół śródziemnomorskich, np. bazylii czy tymianku. Szałwia będzie stanowiła piękne dopełnienie ogrodów w stylach japońskim, wiejskim czy skalnym, jest też w pełni bezpieczna dla zwierząt. Najpopularniejszą odmianą jest szałwia lekarska 'Goldblatt' z liśćmi o dwukolorowym ubarwieniu, bardzo dekoracyjna, o liliowych kwiatach.

Przy uprawie szałwii należy pamiętać, by przycinać roślinę każdej wiosny. Robimy to poprzez odcięcie starych łodyg i liści. Do najciekawszych odmian szałwii lekarskiej należą 'Tricolor', 'Purpurascens' z czerwonobrązowymi listkami, 'Aurea' i 'Icterina'.

Co lepsze do ogrodu - lawenda, szałwia omszona, a może szałwia rosyjska?

Szałwia i lawenda to piękne rośliny, które są wspaniałą ozdobą rabatek. Świetnie wkomponują się w ogród w stylu rustykalnym. Obie rośliny mogą spędzić zimę w gruncie, jednak należy zabezpieczyć je geowłókniną lub gałęziami drzew iglastych. Szałwia rosyjska może w ogrodach śmiało konkurować zarówno z lawendą, jak i szałwią omszoną. Osiąga duże rozmiary, a jej gęste, piękne, fioletowe kwiatostany zachwycają. Co ważne, będzie piękną ozdobą od lipca aż do października - w tym okresie stale kwitnie. Jej kolejna zaleta to łatwość uprawy - szybko się rozrasta, okresowo jest w stanie znosić suszę, a dodatkowo ma jadalne kwiaty. Za szałwią omszoną przemawia natomiast wysoka odporność na mróz. Prawdą jest jednak, że jeśli nie możemy zdecydować się, które z tych roślin posadzić w swoim ogrodzie, najlepiej zdecydować się na wszystkie trzy okazy - będą pięknie wyglądały, znakomicie pachniały i przyciągną do ogrodu motyle, trzmiele i pszczoły.

pixel