Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dąbrówki rozłogowe

4 produkty

Dąbrówka rozłogowa, znana także pod łacińską nazwą Ajuga reptans, to niska bylina należąca do rodziny jasnotowatych. Jej nadziemne rozłogi szybko rozprzestrzeniają się, zatem w ogrodach stosuje się ją z powodzeniem jako roślinę okrywową. Bylina ta zachowuje ulistnienie zimą, o czym warto pamiętać, jeśli chce się, aby również w styczniu i lutym w ogrodzie było trochę zieleni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeśli zima jest bardzo mroźna, dąbrówka rozłogowa zrzuca liście. 

Czytaj więcej

Dąbrówka rozłogowa - właściwości i zastosowanie

Roślina ma owłosione, zielone lub wiśniowe łodygi, a jej główną ozdobą są niewielkie jajowate liście tworzące rozety. Kwiaty tej byliny zebrane są w podłużny groniasty kwiatostan. Kształt niebieskich, fioletowych, różowych lub białych kwiatów jest dzwonkowaty. Kielichy są na ogół drobne i szorstko owłosione - u niektórych odmian bardzo atrakcyjne. Można podziwiać je od maja do sierpnia.

Dąbrówka rozłogowa to roślina, której właściwości mogą Cię zaskoczyć. Od wieków stosuje się ją do łagodzenia wielu dolegliwości i leczenia różnych chorób. Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, hamuje reakcje alergiczne oraz oczyszcza wątrobę i chroni jej miąższ, a także odtruwa organizm. Jest znana z tego, że pobudza przemianę materii i dobrze wpływa na żołądek. Dąbrówka rozłogowa pomaga także pozbyć się bólu gardła oraz kaszlu przy infekcjach, redukuje ponadto dolegliwości osób chorych na reumatyzm i artretyzm. Roślina wykazuje również działanie przeciwobrzękowe i przeciwkrwotoczne.

Napary ze świeżych lub suszonych liści dąbrówki rozłogowej mają jednak jeszcze szersze zastosowanie. Ich picie pozytywnie wpływa na pracę tarczycy. Napar z dąbrówki rozłogowej stosowany zewnętrznie zmniejsza łojotok i świąd, poprawia także stan skóry atopowej. Przynosi również ulgę zmęczonym oczom i można go wykorzystać w przypadku zapalenia spojówek. Ma działanie ściągające i odkażające i warto go użyć w przypadku niewielkich ran, odleżyn, odparzeń i odmrożeń. Mało tego, zmniejsza rozstępy, odżywia skórę głowy i zwalcza łupież. 

A jakie zastosowanie ma dąbrówka rozłogowa w ogrodzie? Ta malownicza roślina wspaniale prezentuje się na rabatach, zwłaszcza na obwódkach, doskonale wygląda również na skalniakach i tam, gdzie są pochyłości terenu. Co ważne, jej sadzenie zapobiega osuwaniu się ziemi. Jest to roślina miododajna, wymarzona do ogrodów utrzymanych w rustykalnym stylu.

Dąbrówka rozłogowa - wymagania, siedlisko, stanowisko i inne szczegóły uprawy

Dąbrówka rozłogowa znakomicie radzi sobie w cieniu i półcieniu i całkiem nieźle rośnie w miejscach, gdzie jest dużo słońca. Jest to idealna roślina na skalniak, ale nie szkodzi jej wilgotna gleba, zatem można ją sadzić także koło oczek wodnych i stawów - jednak nie na w pełni zacienionym miejscu. Tam, gdzie jest duża wilgoć, a do tego cień i ciężka, nieprzepuszczalna gleba, dąbrówka może gnić. Takie warunki sprzyjają również pojawieniu się mączniaka prawdziwego. Pozbędziesz się go, stosując odpowiedni preparat. Idealna ziemia dla dąbrówki rozłogowej powinna być lekka, zasobna w próchnicę, żyzna i o neutralnym odczynie. 

Jeśli zaintrygowała Cię dąbrówka rozłogowa, dobra wiadomość jest taka, że jest to roślina łatwa w uprawie. Nawozi się ją na wiosnę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Dąbrówka rozłogowa jest bardzo ekspansywna i należy uważać, aby nie wpłynęła negatywnie na wzrost roślin, które z nią sąsiadują. Trzeba ją regularnie przycinać i usuwać nowe rozłogi. Aby uniknąć nadmiernego rozrostu dąbrówek rozłogowych w ogrodzie, sadzonki umieszcza się w ziemi niezbyt blisko siebie. Sadź ją co 30 cm, a nie będziesz mieć z nią większych problemów. W przypadku dąbrówki rozłogowej najlepsza rozstawa to 5 roślin na m?. 

Aby rozmnożyć dąbrówkę rozłogową, wystarczy wiosną lub jesienią wykopać z ziemi rozrośniętą kępę i rozdzielić ją na mniejsze części. Sadzonki tej byliny od razu umieszczamy w ziemi. Można też zdecydować się na hodowlę dąbrówki rozłogowej z nasion, ale te samodzielnie uzyskane z niektórych odmian nie dadzą nam rośliny, która odziedziczy cechy mateczne.

Jakie odmiany dąbrówki rozłogowej znajdziesz w sklepie sadowniczy.pl?

Dąbrówka rozłogowa ma sporo bardzo efektownych odmian. Jeśli szukasz takiej, która wyróżnia się wyjątkowo ładnymi niebieskofioletowymi kwiatami i bordowymi liśćmi, spodoba Ci się dąbrówka rozłogowa 'Atropurpurea'. Liście zabarwione na intensywne odcienie czerwieni i fioletu ma odmiana Burgundy Glow. Z kolei dąbrówka rozłogowa 'Black Scallop' to propozycja dla koneserów chcących podziwiać rośliny z niezwykłym, niemal czarnym ulistnieniem. 

Dąbrówka rozłogowa może mieć też liście jasnozielone z kremową obwódką. Tak jest w przypadku popularnej dąbrówki rozłogowej 'Princess Nadia'. A może gustujesz w romantycznie różowych kwiatach? Koniecznie przyjrzyj się dąbrówce rozłogowej 'Rosea'Dąbrówka rozłogowa to roślina, której cena jest niska. Kupowanie roślin online w sklepie Sadowniczy.pl to naprawdę dobry pomysł!

Ajuga reptans w ziołolecznictwie - medycyna naturalna prosto z ogródka

Mając na uwadze opisane wyżej właściwości i zastosowanie dąbrówki rozłogowej w medycynie naturalnej, dobrze jest rozważyć hodowlę tej byliny we własnym ogrodzie albo na tarasie bądź balkonie. Możesz samodzielnie przygotowywać napary z jej liści, ale, przy odrobinie zapału, uda Ci się także sporządzić olej, maść lub leczniczą nalewkę z dąbrówki rozłogowej! W Twoim ziołowym ogródku nie może zabraknąć dąbrówki rozłogowej. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli zamierzasz wykorzystać liście tej rośliny do celów leczniczych lub pielęgnacyjnych, do jej nawożenia stosuj biohumus do ziół. 

Co jeszcze warto wiedzieć o dąbrówce rozłogowej?

Jest to bylina niska, bo dorastająca zaledwie do wysokości 30 cm, ale niektóre jej odmiany rosną nie wyższe niż na 5 centymetrów! Jeżeli chcesz tworzyć oryginalne kompozycje z wykorzystaniem dąbrówki rozłogowej, sadź ją w pobliżu traw ozdobnych. Ciekawostką na temat tej rośliny jest to, że niegdyś była dość powszechnie stosowana jako zioło leczące dolegliwości po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Warto też wiedzieć, że niektóre dąbrówki rozłogowe jesienią zmieniają kolor liści. Nie trzeba ich specjalnie przygotowywać na zimę, więc w listopadzie nie musisz zajmować się zabezpieczaniem tych bylin przed nadchodzącym mrozem.

pixel