Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Pasternaku

7 produkty

Choć wyglądem jest zbliżony do pietruszki, w istocie bliżej mu do ziemniaka. Pasternak, gdyż o nim mowa, jest warzywem chętnie wybieranym w roli alternatywy dla dań bazujących na kartoflach. Doskonale komponuje się również z zupami warzywnymi, gulaszami, sałatkami i surówkami, w szczególności z jabłkiem i orzechami. Może stanowić składnik puree czy placuszków. Często stosowany także przy produkcji bezmięsnych pasztetów.

Kiedy wysiewać nasiona pasternaku?

Nasiona pasternaku można wysiewać w dwóch terminach: wiosennym i jesiennym. W pierwszym przypadku optymalnym okresem jest czas od lutego (gdy tylko ziemia odmarznie) do pierwszej połowy kwietnia. Decydując się na wysiew w drugiej połowie kwietnia warto mieć na uwadze, że siew może być niepewny. Zwłaszcza, kiedy maj nie przyniesie oczekiwanej ilości opadów, co sprawi, że plon będzie ubogi.

Nasiona pasternaku można wysiewać również w terminie jesienno-zimowym (określamy go ozimym lub „pod grudę”). Niesie za sobą kilka zalet. Od braku konieczności częstego podlewania, po lepsze kiełkowanie, na mniejszej ilości rozwidlonych korzeni kończąc.

Pasternak należy wysiewać na głębokość od 0,5 do 1,5 cm, w rzędach co 20-40 cm. Warzywo lubi ziemię próchniczą, żyzną, o odczynie zbliżonym do pH 7 i co ważne – uprzednio głęboko przekopaną. To istotne, ponieważ na zbitej glebie pasternak wytwarza wiele rozwidlonych korzeni, które zmniejszają plon.

W Sadowniczy.pl znajdziesz również inne nasiona warzyw, takie jak: buraki, groszek, fasola, brokuł, patison itp. Nie czekaj i już dziś zapoznaj się z naszą ofertą!

Czytaj więcej
pixel