Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kasztanowce

13 produkty

Kasztanowiec (Aesculus) to drzewo lub krzew z rodziny mydleńcowatych. Wyróżnia się około 20 gatunków tej rośliny. Kasztanowiec pospolity, znany też jako kasztanowiec zwyczajny oraz kasztanowiec biały został sprowadzony do Polski w XVI wieku. Obecnie można u nas spotkać różne odmiany tego drzewa, a także inne gatunki należące do rodzaju. Kasztanowce to okazałe rośliny, które osiągają niekiedy 35 m wysokości, choć zazwyczaj dorastają do 15-20 metrów. Podczas kwitnienia są bardzo ozdobne i tworzą efektowne kiście drobnych kwiatów, a ich owocami chyba każdy bawił się w dzieciństwie! 

Czytaj więcej

Kasztanowiec ? wymagania, specyfika, uprawa, pielęgnacja

Kasztanowce najczęściej można spotkać w parkach, a także w innych obszarach zieleni miejskiej, jednak są one sadzone również w ogrodachNajpowszechniejszym i najdłużej występującym w Polsce gatunkiem jest kasztanowiec zwyczajny. Drzewa te mają zachwycającą, regularną i szeroko ulistnioną koronę i bardzo duże, dłoniaste liście, które jesienią przebarwiają się na złotożółto i brązowożółto. Kasztanowiec zwyczajny kwitnie zazwyczaj w maju. Jego kwiatostany są białe i pachnące i mają niewątpliwe walory dekoracyjne, natomiast owoce tej rośliny dojrzewają we wrześniu. Duże, brązowe nasiono znajdujące się w zielonej torebce to jeden z symboli polskiej jesieni. Dzieci uwielbiają zbierać kasztany i tworzyć z nich figurki oraz ozdoby, ale trzeba pamiętać o tym, że ta część rośliny ma też zastosowanie w medycynie ludowej, a także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym, ponadto nasiona kasztanowca uważane są za naturalne odpromienniki!

Pominąwszy fakt, że kasztanowiec jest podatny na działanie szkodników oraz choroby grzybowe, jego uprawa nie przysparza problemów. Profilaktyczne działania ochronne w przypadku hodowli kasztanowca polegają m. in. na stosowaniu preparatów ekologicznych i gnojówki. Odpowiednie zabiegi fitosanitarne sprawiają, że kasztanowce stają się zdecydowanie odporniejsze. Drzewa te nie lubią suszy i trzeba je podlewać, gdy ziemia wysycha.  

Kasztanowce są mrozoodporne, jednak młode rośliny warto osłaniać na czas zimy. Niektóre ozdobne odmiany również wykazują większą wrażliwość na mróz. Kasztanowiec pospolity raczej nie lubi przycinania, ale nie uchronią się przed nim starsze okazy z uschniętymi i zniszczonymi gałęziami. Najlepiej przycinać je w okresie od połowy zimy do wczesnej wiosny lub od połowy wiosny do wczesnego lata. Niektóre kasztanowce nie zabierają dużo przestrzeni, dlatego warto rozejrzeć się wśród okazów szczepionych na pniu.

Wyjątkowe gatunki kasztanowca dostępne w szkółce drzew Sadowniczy.pl

Nie wiesz, który kasztanowiec idealnie sprawdziłby się w Twoim ogrodzie? Oprócz kasztanowca zwyczajnego, w szkółce drzew Sadowniczy.pl mamy np. kasztanowca czerwonego. Ten kasztanowiec ozdobny osiąga wysokość 20 m i ma bardziej rozgałęzioną koronę niż kasztanowiec zwyczajny. Jego kwiaty są w odcieniach czerwieni i pojawiają się nieco później niż u w przypadku kasztanowca kwitnącego na biało. Jest to gatunek tolerujący zanieczyszczenia atmosfery oraz spaliny, ale średnio odporny na mróz. Co ciekawe, zielone liście kasztanowca czerwonego nie przebarwiają się przed opadnięciem. Warto wiedzieć, że gatunek ten powstał w wyniku skrzyżowania kasztanowca zwyczajnego i pochodzącego z Ameryki Północnej kasztanowca krwistego

Zainteresować Cię może również kasztanowiec czerwony 'Briotti', który ma kulisty lub stożkowy pokrój, duże wzniesione kwiatostany i wyjątkowo okazałe, ciemnozielone liście. Docelowa wielkość tego drzewa to 10-15 m. 'Briotti' to odmiana szybko rosnąca i dobrze znosząca trudne warunki oraz mróz. Jeśli nie masz ogrodu, wtedy jedyną opcją jest kasztanowiec doniczkowy. Idealny dla będzie kasztanowiec australijski. Taki okaz może być hodowany  w warunkach pokojowych!

Intrygującym drzewem jest też kasztanowiec japoński, który swoim wyglądem najbardziej przypomina kasztanowca zwyczajnego, jednak kwitnie 2 tygodnie później, a jego owoce wyróżniają się gruszkowatym kształtem i brakiem kolców. Drzewo to jest odporne na żerowanie szrotówka kasztanowcowiaczka, który zagraża innym przedstawicielom tej rodziny. Jeśli masz sporo miejsca w ogrodzie, koniecznie pomyśl też o posadzeniu kasztana jadalnego, zwanego potocznie maronem. Jego owoce można jeść! Ciesz się zdrowo rosnącym drzewem i postaw na sadzonkę z mikoryzą.

Jak posadzić kasztanowiec ? wybierz najlepsze stanowisko dla tego dużego drzewa

Kasztanowce preferują stanowiska słoneczne, choć znoszą także półcień. Drzewa te lubią także żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne gleby. Odpowiednia ziemia sprawia, że kasztanowce są rzadziej atakowane przez szkodniki oraz mniej chorują. Jeśli w ziemi jest sporo piasku, warto stosować nawozy organiczne. Blisko kasztanowca (w promieniu 5m) nie powinny rosnąć inne drzewa.

Jak posadzić kasztanowca?

Kasztanowce najlepiej sadzić wiosną, ewentualnie wczesną jesienią. Sadzonki kasztanowca należy umieszczać w dołkach z drenażem i humusem. Potrzebny będzie kołek podtrzymujący roślinę, ale powinien zostać wbity około 15 cm od łodygi.  

pixel