Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona na krążku

6 produkty

Czy warto kupić nasiona na krążku?

Uprawa warzyw we własnym ogródku czy na własnym balkonie daje olbrzymią satysfakcję. Dlatego warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas najwygodniejsze i najlepsze. Nasiona warzyw można obecnie kupić w wielu formach. Do najpopularniejszych w przypadku uprawy domowej należą nasiona na taśmie i na krążku. Często w takiej formie sprzedawana jest bazyliapietruszka i szczypiorek.

Czytaj więcej

Jeśli zastanawiasz się nad uprawą ziół, ale nie masz zbyt dużego doświadczenia w tej materii, nasiona na krążku będą idealne: świetnie pasują do doniczek, niewielkich pojemników. Ich równomierne rozmieszczenie sprawia, że nie ma ryzyka, iż będą zasadzone zbyt gęsto lub w zbyt dużych odległościach. 

Nasiona na krążkach polecane są początkującym ogrodnikom, osobom uprawiającym zioła i warzywa we własnym domu, a także bardziej doświadczonym w pracach ogrodniczych miłośnikom świeżych ziół, którzy pragną oszczędzić sobie trochę czasu potrzebnego na prawidłowe dbanie o siewki w początkowej fazie wzrostu. 

Bez wątpienia nasiona na krążku, tak samo jak nasiona na taśmie, to wygodne i sprawdzone rozwiązanie, które polecają specjaliści z najlepszych sklepów ogrodniczych. 

Jakie są zalety i wady nasion na krążku?

Nasiona na krążku to bardzo wygodny sposób na samodzielne wyhodowanie świeżego zestawu ziół do swojej kuchni. Na dodatek można je sadzić przez cały rok, jeśli dysponujemy oknem skierowanym na słoneczną stronę. Równomierne rozłożenie nasion na krążku ułatwia zapewnienie prawidłowych warunków wzrostu i eliminuje potrzebę przerywki. 

Jedyne, o czym trzeba pamiętać przy tym sposobie uprawy jest zapewnianie odpowiedniej, stałej wilgoci podłoża. Nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia gleby, ponieważ nasiona wtedy nie wykiełkują, a już wykiełkowane - obumrą. 

Najlepsze warunki do wzrostu ziół, takich jak bazylia na krążku czy pietruszka można uzyskać zwilżając krążek wodą i układając go w doniczce wypełnionej odpowiednio przygotowaną, spulchnioną i zwilżoną glebą. Krążek powinien być lekko przysypany podłożem, a następnie dociśnięty. 

Zazwyczaj w jednym opakowaniu ziół na krążku znajdują się trzy krążki, pozwalające uzyskać kilka zdrowych roślin. Tego typu zestaw całkowicie wystarcza do standardowego użytku kuchennego, dodatkowo zapewnia oryginalną, zieloną ozdobę parapetu. 

Do wad nasion na krążku można zaliczyć jedynie to, że są trudne w ewentualnym rozsadzaniu: jeśli jednak planujemy posadzić rośliny po to, aby je rozsadzać, lepiej jest wybrać nasiona w formie sypkiej. Natomiast zalet jest bez liku. Uprawa w krążkach torfowych zapobiega przerywaniu korzeni i uszkodzeniom młodych siewek. Dodatkowo udaje się niemal za każdym razem (jeśli tylko zapewnimy odpowiednie nasłonecznienie i wilgotność gleby). Torfowe krążki w odpowiedni sposób zasilają młode roślinki, dlatego nie ma potrzeby stosowania w początkowej fazie wzrostu żadnych dodatkowych odżywek. Torf jest całkowicie ekologiczny i bezpieczny dla zdrowia, dlatego uprawiane w ten sposób zioła doskonale sprawdzają się na surowo do zastosowania kuchennego. Mogą także być suszone.

Jak wybrać dobrej jakości nasiona na krążku?

Przede wszystkim należy wybierać spośród sprawdzonych marek, takich jak np. Plantico. Gwarantują one, że nasiona są wysokiej jakości. To jednak nie wszystko. Nawet najlepsze nasiona, jeśli nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach, mogą mieć problem z tym, aby wzejść. Dlatego konieczne jest korzystanie z oferty wyłącznie sprawdzonych, renomowanych sklepów. 

Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy torebka nie jest uszkodzona, a krążek nie jest przełamany. Jeśli zamawiamy krążki z nasionami online, warto przed otwarciem torebki upewnić się, że jest ona w całości - w przeciwnym wypadku zwrócić ją do nadawcy. 

Jeśli interesują Cię najlepsze nasiona na krążku, zajrzyj do kategorii nasiona na krążkach i na taśmie w sklepie Sadowniczy.pl: oferujemy wyłącznie najwyższej jakości produkty. Zespół Sadowniczy.pl służy także radą w kwestii wszystkich sprzedawanych nasion, warzyw i innych roślin. Napisz do nas albo zadzwoń: z przyjemnością wybierzemy dla Ciebie rośliny, które spełnią Twoje oczekiwania. 

pixel