Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Byliny na stanowisko suche i słoneczne

72 produkty

Byliny należą do najliczniejszej grupy roślin ozdobnych wieloletnich. Mają niezdrewniałe części naziemne i potrafią  doskonale przystosować się do panującego w naszym kraju zmiennego klimatu. W okresie zimowym ich naziemne części, łodygi, liście, kwiaty obumierają, by w kolejnym sezonie z korzenia, bulwy, cebuli, kłączy, wypuścić nowe pędy. Decydując się na posadzenie bylin w swoim ogrodzie, możesz liczyć na to, że przez wiele lat będą go zdobić pięknymi kwiatami i liśćmi o charakterze dekoracyjnym. Co ważne, byliny na suche i słoneczne stanowiska nie są wymagające. 

Czytaj więcej

Choć zimą wyglądają jak martwe, wiosną same odbijają, witając się radośnie ze światem. Ogromna różnorodność bylin na słońce pozwala urozmaicić każdy ogród i w żadnym nie powinno go zabraknąć. Aktualnie panuje moda na wysiewanie łąki kwietnej przed lub za domem. Taki pas kolorowych bylin oddzielający dom od płotu prezentuje się bardzo estetycznie i naturalnie. Nie wymaga dużej pracy ze strony człowieka, a jest niesamowicie efektywny. Wybierając byliny na stanowiska zacienione, nie musisz się martwić brakiem słońca, zaś byliny na suche i słoneczne stanowiska nie będą potrzebować nawet regularnego podlewania. Pozwolą Ci zaoszczędzić czas oraz wodę. Dzięki ogromnej różnorodności gatunków możesz wybrać różnokolorowe byliny do ogrodu i na balkon, by tworzyć dzięki nim wspaniałe i zupełnie wyjątkowe kompozycje kwiatowe.

Jak wybrać byliny do ogrodu na stanowisko suche i słoneczne?

Podczas planowania przestrzeni w swoim ogrodzie, musisz uwzględnić przede wszystkim warunki w nim panujące. Podstawową kwestią jest rodzaj ziemi oraz dostęp słońca do danego stanowiska. W przypadku mocno nasłonecznionych miejsc należy liczyć się zwykle z mało urodzajną, przesuszoną glebą. Wiele delikatnych roślin będzie w takich warunkach szybko usychać i nawet regularne podlewanie oraz włożona troska im nie pomogą. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie posianie bylin na słoneczne stanowiska, które świetnie sobie poradzą i widać będzie, że są w swoim żywiole.

Z reguły byliny na suche i słoneczne stanowiska charakteryzują się mocną łodygą, małymi, często zgrubiałymi liśćmi. Potrafią one właściwie gospodarować dostępnymi zasobami wody, a także chronić się przed intensywnymi promieniami słońca. Parowanie wody ogranicza gruba skórka niejednokrotnie pokryta woskowym nalotem, żywicą, wapniem, delikatnymi jasnymi włoskami lub nawet kolcami.

Szczególnie polecane byliny na słoneczne stanowiska to między innymi: lawenda wąskolistna, szałwia omszała, krwawnik ogrodowy, kocimiętka, rojniki, rozchodniki, goździki kropkowane, nachyłek okółkowy, krwawnik kichawiec oraz kalmia.

Jeśli chcesz dodać urokowi lub zakryć pionową ścianę, płot, słup, mur, altanę, barierkę na balkonie, balustradę na tarasie, wybierz byliny pnącza, a by zaprosić do swojego ogrodu owady i wesprzeć je w pracy, zasiej byliny miododajne.

Jak pielęgnować byliny ogrodowe znajdujące się na stanowisku suchym?

Z reguły byliny na suche słoneczne stanowiska są bardzo odporne i nie wymagają dużej uwagi. Jak w przypadku każdej innej rośliny, należy obserwować je pod kątem ewentualnych chorób, by w porę zapobiec rozprzestrzenianiu się problemu. Zaleca się również wycinanie przekwitłych kwiatów.

A co z podlewaniem? Choć to rośliny dobrze znoszące suche podłoże, podczas upałów dobrze jest je właściwie nawadniać. Godnym uwagi sposobem jest podlewanie automatyczne, które obejmuje tylko system korzeniowy, zapobiegając szokowi termicznemu, parowaniu wody i uszkadzaniu liści. W przypadku podlewania tradycyjnego oczywiście należy to robić pod wieczór, nigdy w bezpośrednim słońcu.

Pielęgnacja bylin nie wymaga dużych nakładów czasu ani pracy i to jest dla wielu osób ogromny atut tego rodzaju roślin, szczególnie zważywszy na ich niesamowite walory dekoracyjne.

Kiedy należy przesadzać byliny do stanowiska suchego i słonecznego?

Byliny możemy podzielić na takie, które doskonale radzą sobie przez wiele lat w jednym miejscu i nie lubią być przesadzane (np. piwonie) oraz takie, które po kilku sezonach (4-8 latach) proszą się o nowe środowisko. Potrzebę zmiany rozpoznasz po tym, że z nadejściem wiosny roślina puści nowe pędy tylko na obrzeżach kępki, a jej środek pozostanie przyschnięty.

Najlepszy moment na przesadzanie uzależniony jest od gatunku bylin. Te kwitnące wiosną, przenosimy jesienią, te zaś, które kwitną latem i jesienią, lepiej zniosą przeprowadzkę na wiosnę. Unikaj przesadzania bylin w pełnym rozkwicie, bowiem mogłoby je to mocno osłabić.

Jak przygotować byliny do posadzenia na suchym i słonecznym stanowisku?

Zanim rozpoczniesz sadzenie, przekop ziemię, usuń z niej wszystkie chwasty. Następnie, jeśli jest to grunt piaszczysty, zmieszaj go z kompostem albo obornikiem i gliną, jeśli zaś jest to gleba ciężka, gliniasta, dodaj piasek. Na koniec wyrównaj grabiami.

Niektóre gatunki bylin lepiej się przyjmą w glebie o pH zasadowym i wówczas warto poddać ją wapniowaniu, inne z kolei wolą kwaśne środowisko.

W przypadku sadzonek bylin na słońce zakupionych w doniczce musisz wykopać w ziemi otwór głębokości doniczki i nieco od niej szerszy. Po posadzeniu zasyp luźną ziemią, ubij i obficie podlej. Dookoła możesz rozłożyć dodatkową dawkę kompostu, by zapewnić roślinie składniki odżywcze, makro- oraz mikroelementy.

Pamiętaj o zachowaniu zalecanej dla danego gatunku odstępów. Z reguły drobniejsze byliny wieloletnie niskie na słońce sadzimy w odległościach około 20-25 cm, a te większe 50 cm.

Jak siać byliny na stanowisku suchym i słonecznym?

Kiedy już masz wybrane gatunki bylin na słońce, plan ich rozmieszczenia na swojej rabacie, a pogoda sprzyja, pora rozpocząć wysiew. Przygotuj ziemię, spulchnij ją i wyrównaj grabiami. Drobne nasiona możesz zmieszać z piaskiem, by zapobiec zbyt dużym skupiskom. Dla większych nasion przygotuj rowki w glebie o głębokości ok. 1 cm i zasyp je w nich. Na koniec obficie podlej ziemię wodą.

Gdy rośliny wzejdą, być może trzeba będzie je przerzedzić, szczególnie byliny na suche i słoneczne stanowiska wysiewane z drobnych nasion. Zadbaj o odpowiednią przestrzeń do wzrostu, zgodnie z zaleceniami dla danego gatunku.

Pamiętaj, że wiele spośród bylin na słońce rozsiewa się samodzielnie, a wówczas trzeba stale kontrolować ich zagęszczenie.

Czym ściółkować byliny na stanowisko suche i słoneczne?

Rabaty usytuowane w mocno nasłonecznionych miejscach dobrze jest ściółkować w celu zabezpieczenia gleby przed nadmiernym wysychaniem i parowaniem wody, ale również przed namnażaniem się chwastów. Byliny na słoneczne stanowiska z reguły dobrze sobie radzą z suchą ziemią, lecz wyłożenie jej ściółką może dodatkowo wesprzeć ich rozwój, a przy tym w niektórych przypadkach, podnieść walory estetyczne. Jedną bowiem z propozycji na ściółkę jest kora. To ściółka organiczna, której dodatkową zaletą jest hamowanie rozwoju grzybów chorobotwórczych i rozprzestrzenianie się ich na inne byliny. Kora podlega powolnemu rozkładowi i stopniowo zapewnia glebie wartościowe składniki odżywcze. Najlepiej sprawdza się kora przekompostowana, bowiem nie zawiera już substancji szkodliwych. Zanim zastosujesz korę, sprawdź pH swojej gleby. Kora wykazuje właściwości zakwaszające.

Kolejną dobrą ściółką organiczną jest także igliwie (w celach dekoracyjnych, możesz wykorzystać również szyszki), ścięta trawa, mielona słoma, czyli wszystko to, co tworzy humus.

Sprawdź naszą szeroką ofertę roślin, byliny pozostałe i zaprojektuj swój ogród, w którym z przyjemnością będziesz się relaksować i ładować baterie.

pixel