Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Winobluszcze

6 produkty

Bluszcz jest silnie rosnącą, gęsto posadzoną winoroślą, pnączem. Posadzony przy budynku obejmuję jest nie zwykle piękną dekoracją. Tworzy zielone ściany/ Jesienią liście przebarwiają się na piękną winoczerwoną barwę. Jest rodzimą rośliną pnącą i doskonale nadaje się do sadzenia w każdym ogrodzie ponieważ nie jest rośliną wymagająca. Rośnie szybko, osiągając w ciągu roku od 2 do 3 metrów. Osiąga wysokość 10-20 metrów. Wbrew powszechnym obawom rośliny te nie powodują zawilgocenia i zniszczenia tynków. Wręcz przeciwnie, w odpowiednich warunkach winoblusz może zapewnić dodatkową ochronę ścian.

Czytaj więcej

Winobluszcz odmiany 

Winobluszcz to silnie rosnące, wieloletnie pnącze. Jest niezwykle atrakcyjne jesienią kiedy zmienia swój kolor na winno-czerwony. Winobluszcz to pięknem pnącze, które niezwykle prezentuję się pokrywając ściany pergoli, domów, czy ogrodzenia.

Winobluszcz to piękna winorośl, która zmienia wygląd niemal każdego dnia. Rośnie bardzo szybko, obficie, pokrywając całe powietrznię, na którym rośnie. Ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na szkarłat, nadając Twojemu ogrodowi nowy, inny charakter. Dzikie wino, zwane także winobluszczem, szczególnie efektownie prezentuje się jako zadaszenie altanki, czyniąc pobyt w niej magicznym i romantycznym.

W naszym kraju spotykane są głównie trzy gatunki winobluszczu:

  • winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia),
  • winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata),
  • winobluszcz zaroślowy (Parthenocissus inserta).

Winobluszcz wymagania

Winobluszcz to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie. Winobluszcze nie zależnie od odmiany mają Bardzo podobne wymagania. Preferują jasne stanowiska i żyzne, próchnicze, lekko wilgotne gleby, ponieważ w takich warunkach najlepiej się rozwijają i osiągają piękne jesienne przebarwienia. Jednakże, w razie potrzeby, mogą radzić sobie również na mniej sprzyjających stanowiskach, takich jak cień lub uboga gleba. W cieniu również się wybarwi. Podobnie jak większość pnączy, winobluszcz doskonale znosi cięcie, co pozwala kontrolować ich rozmiary i kształt. Dodatkowo, winobluszcz jest stosunkowo odporny na choroby i szkodniki, co ogranicza potrzebę częstego stosowania środków ochrony roślin. Jedynym wyzwaniem w uprawie winobluszczu może być jego mrozoodporność, dlatego warto wybierać odmiany dostosowane do lokalnych warunków klimatycznych.

Jak uprawiać winobluszcz w ogrodzie ?

Winobluszcz to roślina niezwykle łatwa w uprawie, co sprawia, że jest bardzo atrakcyjna dla ogrodników. To pnącze rozwija się zarówno w miejscach zacienionych, jak i na obszarach dobrze nasłonecznionych.

Warto jednak wiedzieć, że intensywne światło słoneczne sprzyja piękniejszym przebarwieniom liści tego pnącza w okresie jesieni, nadając im intensywny czerwony kolor. Winobluszcz świetnie rośnie na przeciętnych polskich glebach i nie wymaga szczególnie żyznego podłoża ani nadmiernej wilgotności.

Winobluszcz jest rośliną bardzo ekspansywną. Nie koniecznie nadaję się do małego ogrodu czy na taras, ale świetnie znosi ciecie co pozwoli uprawiać go również na "mniejszą skale". 
Winobluszcz jest rośliną która niezwykle łatwo się rozmazana, wystarczy że jedne z jej pędów dotknie ziemi i za moment pojawiają się n a nim korzenie. Taką sadzonkę możemy przysłowiowo ''wetknąć do ziemi" i już mamy nową sadzonkę winobluszczu. 

Czy winobluszcz się przycina?

Przeprowadzenie cięcia przed rozpoczęciem wegetacji winobluszczu spowoduje, że nowe przyrosty utworzą piękny i gęsty "dywan".

Dzięki temu zabiegowi roślina stanie się bardziej zwarta. Skrócone pędy nie będą się wydłużały, ponieważ energia, która pierwotnie była przeznaczona na ich wzrost, zostanie przekierowana do tzw. pąków uśpionych, z których wyrosną nowe liście i rozgałęzienia łodygi.

 

pixel