Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Bobu

29 produkty

Bob (Vicia faba), to roślina strączkowa, niezwykle bogata w składniki odżywcze i minerały. Nasiona bobu dostarczają białko roślinne, błonnik, witaminy (A, C, K, B6) i składniki mineralne (żelazo, magnez, miedź, fosfor). Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia wegetarian oraz wegan, dla których bób jest wyśmienitą alternatywą dla mięsa, uzupełniając niedobory niektórych składników odżywczych w pokarmach. Jak sadzić nasiona bobu? Jakie wymogi mają nasiona bobu do siewu?

Czytaj więcej

SPIS TREŚCI

  • Jak sadzić nasiona bobu?

  • Po jakim czasie wschodzi bób?

Jak sadzić nasiona bobu? 

Bób preferuje stanowiska słoneczne (co najmniej 6 godzin dziennego światła słonecznego) i dobrze nawodnione. Uprawa bobu na suche nasiona przynosi najlepsze rezultaty na glebie o dobrym drenażu oraz pH w zakresie od 6 do 7. Dodatkowo ziemię można wzbogacić, dostarczając kompost lub obornik. W ten sposób poprawie ulega żyzność i struktura gleby, co sprzyja szybkiej rozbudowie systemu korzeniowego bobu.

Nasiona bobu holenderskiego umieszcza się w niewielkich dołkach o głębokości od 2 do 3 centymetry, przy czym odstępy między nasionami muszą mieć od 15 do 20 centymetrów. Trzeba uwzględnić fakt, że bób do poprawnego rozwoju potrzebuje przestrzeni oraz dopływu świeżego powietrza.

Uwaga! Uprawa bobu w rzędach wymaga zachowania odstępów pomiędzy rzędami równych lub większych, aniżeli 60 centymetrów.

Po posadzeniu nasion należy je obficie podlać. W okresie kiełkowania i wzrostu młodych roślin wilgotność gleby powinna być utrzymana na stałym poziomie.

Bób jest rośliną pnącą, dlatego potrzebuje podparcia. Można w tym celu użyć siatki ogrodowej lub palików, tworząc konstrukcję, na której pnącze będzie mogło się wspinać. W razie potrzeby roślinę przypina się delikatnie do podparcia.

Bób jest rośliną azotolubną. Regularne nawożenie nawozem bogatym w azot przyspiesza wzrost bobu, przy czym należy go stosować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

Na plonowanie negatywny wpływ ma konkurencja o wodę i składniki odżywcze ze strony niepożądanych roślin. Stanowiska powinny być regularnie odchwaszczane.

Pełne, zielone strąki są sygnałem, że można rozpocząć zbiory. Strąki nie powinny być w pełni dojrzałe. Systematyczne zbieranie bobu skłania rośliny do tworzenia kolejnych strąków, dzięki czemu zbiory mogą odbywać się w dłuższym czasie, zachowując ciągłość plonowania.

Nasiona bobu do siewu – kiedy sadzić bób? 

Bób można sadzić, wczesną wiosną (do połowy marca), kiedy gleba jest już wystarczająco ocieplona, a jej temperatura wynosi od 5 do 10°C. Siewki wykazują dużą odporność na przymrozki do −4°C. Optymalna temperatura sprzyjająca wzrostowi i dalszemu rozwojowi roślin wynosi od 18 do 22°C.

Decydując się na wysiew nasion odmian bardzo wczesnych (koniec lutego), uprawę należy rozpocząć w tunelach foliowych.

Odmiany bardzo wczesne:

  • nasiona bobu luz de otono;

  • nasiona bobu topbob

Dobre rezultaty przynosi siew bobu wczesną wiosną wewnątrz pomieszczeń (w szklarni lub skrzynkach na siewki), a następnie przeniesienie go do ogrodu, gdy miną zagrożenia przymrozków a gleba jest odpowiednio przygotowana i ciepła. Zwykle odbywa się to w okolicach kwietnia lub maja.

Po jakim czasie wschodzi bób? 

Czas wschodu bobu w głównej mierze zależy od warunków środowiskowych i odmiany. Bób zwykle wschodzi po około od 7 do 14 dni od momentu posadzenia nasion.

Szczególnie intensywny wzrost notują odmiany wczesne, do których zaliczyć można:

Jest kilka czynników, które mogą wpływać na czas wschodów bobu. Wpływ na szybkość rozwoju mają między innymi temperatura gleby i powietrza, wilgotność, a także jakość gleby oraz sama odmiana bobu. Warunki optymalne dla wschodów boba to temperatura gleby około 10-15°C. Przy wyższych temperaturach kiełkowanie może być spowolnione lub nawet zakłócone poprzez niejednolite wschodzenie.

W okresie intensywnego wzrostu bobu dużym zagrożeniem są choroby, pośród których najczęściej występują:

  • askochytoza;

  • rdza bobu;

  • zgorzelowa plamistość.

Dodatkowo rośliny zagrożenie są szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową. Niepokojące zjawiska występują zwykle w fazie kwitnienia i zawiązania strąków.

Szkodnikami groźnymi w dla kiełkujących nasion i siewek są:

  • śmietka kiełkówka;

  • śmietka glebowa.

Rośliny wyrośnięte na plantacjach niechronionych borykają się z mszycami, oprzędzikiem i strąkowcem bobowym, który uszkadza nasiona.

Należy pamiętać, że okres wschodów bobu to tylko początek jego rozwoju. Roślina będzie nadal rosnąć i dojrzewać, zanim osiągnie gotowość do zbioru strąków. Czas potrzebny na osiągnięcie pełnego dojrzałości może wynosić od kilku do kilkunastu tygodni.

Bób nasiona kwalifikowane, co to jest?

Nasiona kwalifikowane bobu to materiał siewny, posiadający certyfikaty i dokumenty potwierdzające jego tożsamość, jakość oraz cechy korzystne z punktu widzenia hodowcy. Tego typu materiał, dostępny wyłącznie w renomowanym sklepie wolny jest od zanieczyszczeń i ewentualnych chorób. Kupując nasiona w profesjonalnym punkcie sprzedaż, użytkownik zyskuje gwarancję, iż mają one odpowiedni poziom zdolności i siłę kiełkowania.

pixel