Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Szałwii

13 produkty

Szałwia (łac. Salvia) jest jedną z najbardziej znanych i przebadanych roślin o właściwościach leśniczych. Jej nazwa pochodzi od łacińskiego "salvare", czyli czasownika oznaczającego "ratować" i "leczyć". Zazwyczaj do celów leczniczych i kulinarnych wykorzystuje się liście szałwii, o wiele rzadziej kwiaty czy korzeń. Liście eteryczne zawierają dużą dawkę olejku eterycznego o charakterystycznym zapachu, który jest nośnikiem witamin A, C, B i takich składników mineralnych jak magnez, cynk, soda, potas, żelazo czy nawet wapń. Dowiedz się wszystkiego, co istotne, na temat uprawy szałwii w przydomowym ogródku!

Czytaj więcej

Kiedy wysiewać nasiona szałwii?

Szałwia to zioło, które nie tylko pięknie wygląda, ale również ma wiele zastosowań w kuchni i medycynie naturalnej. Dlatego wiele osób decyduje się na uprawę szałwii w swoim ogrodzie. Aby uzyskać piękne i zdrowe rośliny, warto wiedzieć, kiedy najlepiej wysiewać nasiona tego zioła.

Nasiona szałwii najlepiej jest wysiewać do gruntu lub donic wczesną wiosną, gdy temperatura ziemi wynosi około 10-12 stopni Celsjusza. W przypadku nasion szałwii hiszpańskiej, siew można przeprowadzić również jesienią, na około 2-3 tygodnie przed pierwszymi spodziewanymi przymrozkami. Dzięki temu nasiona mają czas na ukorzenienie się przed nadejściem zimy i szybsze wzrosty wiosną.

Nasiona należy umieścić w glebie na głębokość ok. 1-1,5 cm i zadbać o odległość między poszczególnymi roślinami: 30 centymetrów. Warto pamiętać, że szałwię można sadzić również w postaci sadzonki uzyskanej z rozsady zakupionej w sklepie ogrodniczym.

Jak sadzić szałwię z nasion?

Szałwia zaliczana jest do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i wywodzi się z krajów położonych nad basenem Morza Śródziemnego, jednak naturalnie siedliska różnych odmian szałwii znajdziemy tak naprawdę na każdym kontynencie. W Polsce dziko występującą odmianą szałwii jest tzw. szałwia łąkowa, powszechnie pojawiająca się na czystych łąkach przyleśnych i polach. Szałwia stanowi nie tylko doskonały dodatek do wielu dań i sprawdza się jako element płukanki na bolące gardło czy jako wsparcie dla odporności. Jest to przede wszystkim atrakcyjna wizualnie roślina, a ze względu na walory estetyczne najwyżej ceniona jest szałwia trójbarwna szałwia błyszcząca czerwona.

Aby sadzić szałwię z nasion, należy wybrać miejsce w ogrodzie, gdzie roślina będzie miała dostęp do odpowiedniej ilości słońca i wody. Następnie należy przygotować ziemię przez dokładne jej odchwaszczenie i spulchnienie. Konieczne jest wybranie z gleby wszelkich przeszkód, które mogą wpływać na rozwijanie zdrowej bryły korzeniowej, takie jak większe kamienie.

Po wysianiu nasion, ziemię należy delikatnie zasypać, ale niezbyt mocno ugniatać. Posadzone nasiona potrzebują dużo wody i ciepła, aby wykiełkować. Jednak należy także uważać, aby nie przesadzić z ilością podlewania i nie wypłukać nasion oraz nie doprowadzić do ich zgnicia.

Jak długo wschodzi szałwia?

Czas kiełkowania szałwii zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj szałwii, warunki atmosferyczne czy jakość ziemi. Zazwyczaj jednak szałwia zaczyna kiełkować po około 2-3 tygodniach od wysiewu.

Jeśli po upływie 5 tygodni nadal nie pojawiły się w glebie pędy, należy delikatnie odkopać nasiona i sprawdzić, czy nie są wyschnięte lub czy przypadkiem nie zostały wyjedzone przez ptaki i gryzonie (co w przypadku wysiewu roślin do gruntu jest najczęstszą przyczyną ich "znikania"). 

Najchętniej sadzone w polskich ogrodach gatunki szałwii, które jednocześnie uznawane są za najpiękniejsze

  • szałwia srebrzysta (Salvia argentea) to gatunek, który wykształca przyjemne w dotyku, srebrzyste, rozłożyste liście, które osiągają długość nawet do 30 cm. Szałwia tej odmiany kwitnie od czerwca do sierpnia, a na końcach jej długich pędów kwiatowych znajdują się białe, dwuwargowe kwiaty. Najpopularniejsza odmiana: 'Artemis'
  • szałwia błyszcząca (Salvia splendens) czy też inaczej szałwia ogrodowa, to roślina, której odmiany zawdzięczają wielką popularność wśród ogrodników swoim nasyconym barwą kwiatów. Warto wiedzieć, że ta szałwia (czerwona, fioletowa, pomarańczowa, różowa, biała lub łososiowa) w naturze występuje w Brazylii, gdzie jest półkrzewem osiągającym nawet 150 centymetrów. W Polskich warunkach jest to roślina o mniejszym pokroju, jednak nadal bardzo imponująca. Na szczytach pędów szałwii błyszczącej w czerwcu zakwitają kwiaty wargowe, które wyrastają z dzbankowanego kielicha. Wszystkie kwiaty szałwii zebrane są w kłosy, które są szersze u dołu i węższe z góry. Jedną z popularnych, chętnie wybieranych odmian jest szałwia 'Czardasz'
  • szałwia lekarska (Salvia officinalis) ma szeroko udowodnione działanie lecznicze i stosowana jest do przygotowywania płukanek, naparów i herbatek, ale także tabletek na gardło i syropów. Jest mniej spektakularna wizualnie niż inne gatunki szałwii, jednak ma charakterystyczny szaro-zielony kolor i omszałe liście, które mają wiele walorów dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się na rabatach i w doniczkach. 
  • szałwia omszona (Salvia nemorosa) nazywana bywa także szałwią gajową. Posiada smukłe, wysokie, gęste kwiatostany, które są wspaniałą ozdobą rabat na wiosnę i przez całe lato. Zielone kępy liści szałwii omszonej są również idealnym tłem dla innych kwitnących roślin. 
  • szałwia szkarłatna (Salvia coccinea) to ciekawa, nieznana wielu ogrodnikom roślina ogrodowa, która charakteryzuje się wysokimi, smukłymi pędami z niewielkimi czerwonymi kwiatami. Charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem i szybko wypełnia przestrzenie rabatowe, tworząc zwartą kompozycję z innymi roślinami. Może być sadzona w sąsiedztwie mieczyków, dalii, groszku pachnącego, szarłatu. Świetnie sprawdza się jako tło dla niskich, barwnych roślin kwitnących. 

Warto jeszcze nadmienić, że jednym z gatunków szałwii jest także szałwia wieszcza, nazywana także szałwią proroczą, boską czy czarownika. Endemicznie występuje w górskich ostępach Meksyku, jednak radzi sobie także w innych warunkach klimatycznych. Jest to roślina o silnym działaniu odurzającym, a jej uprawa, posiadanie suszu, nasion czy wyciągów z żywej rośliny jest w Polsce od 2009 roku nielegalne na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. 

Kiedy rozmnażać szałwię?

Szałwia może być rozmnażana na wiele sposobów, w tym przez podział kęp, sadzonki pędowe czy nasiona. Jeśli chcemy rozmnożyć szałwię przez nasiona, najlepiej przeprowadzić ten proces na wiosnę lub jesienią, gdy ziemia jest jeszcze ciepła, ale nie ma już ryzyka wysokich temperatur. Sadzonki szałwii można wprowadzać do ogrodu przez cały okres wegetacyjny, zazwyczaj bardzo dobrze przyjmuje się w odpowiednio przygotowanej i glebie. 

Podsumowując, szałwia to piękne i cenne zioło, które warto uprawiać w swoim ogrodzie. Wysiew nasion szałwii powinien odbywać się wczesną wiosną lub jesienią, w zależności od odmiany i gatunku szałwii. Po wysianiu nasion, ziemię należy delikatnie zasypać i obficie podlać, ale nie przesadzać z ilością wody. Czas kiełkowania szałwii wynosi zazwyczaj 2-3 tygodnie, ale może być dłuższy w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych czy jakości ziemi. Rozmnażanie szałwii można przeprowadzać na wiele sposobów, w tym przez nasiona, podział kęp czy sadzonki pędowe. Szałwia może być uprawiana zarówno w celach leczniczych, jak i ze względu na walory wizualne i dekoracyjne. Chociaż zazwyczaj jest rośliną jednoroczną w naszym klimacie, warto spróbować eksperymentalnie ją przezimować, okrywając ściółką. W cieplejszych rejonach Polski z dużym prawdopodobieństwem wypuści młode pędy wczesną wiosną. 

Jeśli szukasz więcej sprawdzonych informacji na temat ogrodnictwa, zachęcamy do regularnego zaglądania na bloga Sadowniczy.pl. W ofercie naszego sklepu ogrodniczego znajdziesz wiele ciekawych roślin wraz z dokładnymi wskazówkami, w jaki sposób je uprawiać i pielęgnować, by jak najdłużej cieszyć się pięknymi, zdrowymi roślinami. 

pixel