Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cyprysiki

93 produkty

Cyprysik (Chamaecyparis) to rodzaj krzewów i drzew iglastych należących do rodziny cyprysowatych. Zalicza się do niego kilka gatunków oraz mnóstwo odmian. Cyprysiki to bardzo popularne iglaki, wykorzystywane głównie na żywopłoty i szpalery, ale sadzone również jako solitery. Rośliny te charakteryzują się stożkowym pokrojem i przybierają rozmaite odcienie zieleni. Często są mylone z tujami, które należą do tej samej rodziny. W naszym kraju najpopularniejsze są cyprysiki Lawsona oraz cyprysiki groszkowe, które najlepiej znoszą mrozy, choć w polskich ogrodach można zobaczyć również inne gatunki. 

Czytaj więcej

Cyprysik – jak dbać?

Cyprysiki są zazwyczaj dość wymagające i trzeba poświęcić im trochę uwagi, ale ich specyficzna uroda i eleganckie, delikatne gałązki, warte są tego, aby zaangażować się uprawę. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że mają one inne wymagania od tui, które są do nich bardzo podobne. Główna różnica polega na tym, że tuje dobrze znoszą mróz, natomiast większość cyprysików nie posiada takiej właściwości, choć, jak już wspomniano, cyprysiki groszkowe są wyjątkiem. Istnieją też odmiany cyprysiku Lawsona, takie jak np. cyprysik Lawsona 'Snow White', Ivonne, czy 'Columnaris', które są mrozoodporne i wytrzymują temperaturę sięgającą nawet -30°C!

Cyprysiki lubią stanowiska słoneczne lub położone w półcieniu, ważne jest także to, aby zapewnić im miejsce osłonięte od wiatru. Cyprysiki warto zasilić nawozem do iglaków wczesną wiosną i na początku jesieni. Nawozu szczególnie potrzebują cyprysiki hodowane w donicach! Rośliny te, zwłaszcza młodsze krzewy oraz cyprysiki groszkowe, dobrze znoszą cięcie, można zatem śmiało wykorzystać je na formowane żywopłoty i szpalery. Pamietaj jednak o tym, że cyprysiki pięknie wyglądają również w naturalnej formie! Przycinanie młodych cyprysików pozwala uzyskać pożądany kształt tych iglaków, a także zagęszcza je. Trzeba mieć na uwadze to, że starsze okazy gorzej regenerują się po cięciu. Cięcie cyprysików należy zaplanować na kwiecień i maj. W tym czasie wycina się uszkodzone pędy i przycina gałęzie w celu uformowania rośliny. Sadzenie cyprysika powinno odbywać się w sierpniu, wrześniu lub październiku, ewentualnie w kwietniu lub maju. Warto zastosować ściółkowanie korą!

Jaka ziemia jest najlepsza do cyprysika?

Cyprysiki preferują lekko kwaśną, świeżą, przepuszczalną glebę i nie lubią zastojów wody. Gleba dla cyprysika nie powinna być zbita i twarda, a jej pH nie może być zasadowe. Jeśli chcesz hodować cyprysik w doniczce, najlepiej będzie posadzić go w ziemi do iglaków. Jedną z karłowych odmian polecanych do uprawy na balkonach lub tarasach jest cyprysik Lawsona 'Tharandtensis Caesia', którego igły mają kolor od szarozielonego do intensywnie niebieskiego. Gleba, w której rosną cyprysiki, powinna być nawadniana tylko po posadzeniu oraz w okresach upałów i suszy, jednak iglaki hodowane w donicach trzeba podlewać po przeschnięciu górnej warstwy ziemi.

Dlaczego cyprysik brązowieje?

Cyprysiki brązowieją z różnych powodów, choć dość często dzieje się tak z powodu niedoboru składników pokarmowych. W takiej sytuacji warto zastosować nawóz do iglaków, który przeciwdziała brązowieniu igieł (najlepiej jesienią). Ważnym składnikiem takiego nawozu jest magnez. Uszkodzone pędy trzeba wyciąć, należy też zastosować oprysk przeciw brązowieniu. Brązowienie cyprysika może być niestety spowodowane groźną chorobą roślin, fytoftorozą, która jest dość dużym zagrożeniem dla cyprysików. Jeśli w Twoim ogrodzie rośnie cyprysik Lawsona lub okaz innego gatunku zaatakowany tą chorobą grzybową, należy zastosować fungicyd. Podlewa się nim ziemię, ponieważ choroba najpierw atakuje korzenie. Ważne jest też, aby ograniczyć nawadnianie rośliny. 

Czy cyprysik przezimuje w gruncie?

Cyprysiki zimują w gruncie, jednak trzeba pamiętać o tym, że tylko niektóre odmiany są mrozoodporne. Aby mieć pewność, że roślina dobrze zniesie zimowanie w ogrodzie, warto wybrać jeden z mrozoodpornych gatunków. Do odmian wrażliwych na niskie temperatury, odpowiednich do hodowania w gruncie w cieplejszych rejonach Polski, w paśmie nadmorskim i na zachodzie, należy cyprysik Lawsona 'Witzeliana'. Roślina ta wyróżnia się wyjątkowo wąskim, kolumnowym pokrojem i bardzo powolnym wzrostem. Podobny pokrój ma wspomniany cyprysik 'Columnaris', jednak jest to roślina zdecydowanie mrozoodporna, o oryginalnym, niebieskawym zabarwieniu i rosnąca dwa razy szybciej!

Cyprysy zimujące w gruncie, zwłaszcza te delikatniejsze, warto zabezpieczyć przed mrozem agrowłókniną albo jutową lub bawełnianą tkaniną. Jeśli cyprysiki są hodowane w donicach na balkonie lub tarasie, to w czasie mrozów powinny znaleźć się w chłodnym pomieszczeniu. Jeśli nie jest to możliwe, trzeba zabezpieczyć bryłę korzeniową, wkładając donicę do kartonu i wypełniając wolną przestrzeń styropianem lub słomą. Ziemię w donicy należy obłożyć z wierzchu korą sosnową.

Jak zrobić bonsai z cyprysika?

Najlepsze cyprysiki na bonsai to rośliny kilkuletnie. Najpierw trzeba zająć się cięciem formującym iglaka. Należy wówczas pozbawić go cienkich i długich oraz pionowych gałęzi, a także grubszych konarów. Wycina się ponadto gałęzie zasłaniające przód pnia oraz chore i nieatrakcyjne. Cięcie formujące cyprysika na bonsai wykonuje się po zakończeniu wegetacji albo przed jej rozpoczęciem. Do cięcia potrzebny będzie niewielki ostry sekator, przydadzą się także kleszcze. Zanim zacznie się cięcie, powinno się już wiedzieć, jaki kształt chce się otrzymać. Kolejnym ważnym krokiem jest drutowanie, które ma nadać  cyprysikowi oczekiwany kształt. Drutowanie zaczyna się od co najmniej dwukrotnego owinięcia pnia, później przechodzi się do grubszych gałęzi. Na bonsai wybierane są zazwyczaj cyprysiktępołuskowe lub Lawsona.

Cyprysik – którą odmianę wybrać?

Wiesz już, że cyprysik ma liczne odmiany. Oprócz tych wcześniej wymienionych, warto pamiętać także przynajmniej o kilku innych. Na uwagę zajmuje między innymi dorastający do wysokości 2 m cyprysik Lawsona 'Konijns Silver', którego charakterystyczną cechą kremowe przebarwienia na lekko zwisających pędach. Jest to jedna z odmian odpornych na mróz. Interesującą propozycją jest także cyprysik Lawsona 'Golden Wonder', mogący osiągnąć nawet 10 m wysokości, jednak dopiero po kilkudziesięciu latach. Jego pędy są pokryte łuskami w złocistożółtym kolorze (również zimą). 

Trzeba uwzględnić również inne gatunki cyprysika. Jednym z nich jest cyprysik nutkajski, który pokrojem przypomina jodłę. W naturalnych warunkach osiąga nawet 35 m wysokości, ale możesz znaleźć bardzo niskie odmiany nadające się do małych ogrodów. Warto też przyjrzeć się cyprysikowi błotnemu, dorastającemu do 5 m i idealnego ma tereny podmokłe, które nie nadają się dla innych cyprysików!

pixel