Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Brzozy - sadzonki

36 produkty

Brzoza (Betula) to rodzaj rozdzielnopłciowych drzew oraz krzewów, które zaliczane są do rodziny brzozowatych. Wyróżnia się około 60 gatunków brzozy, choć liczba ta jest trudna do ustalenia, ponieważ istnieje sporo mieszańców międzygatunkowych. Brzozy występują na północnej półkuli i są roślinami pionierskimi, chętnie zasiedlającymi opuszczone siedliska, ale są też hodowane ze względu na swoją oryginalną urodę i charakterystyczną korę. Trzeba też pamiętać o tym, że wczesną wiosną brzozy dostarczają nam bardzo zdrowy sok, poza tym z tego drzewa pozyskuje się surowce zielarskie oraz drewno

Czytaj więcej

Brzoza - wymagania, stanowisko, hodowla i pielęgnacja

Chyba każdy przyzna, że brzoza jak mało które drzewo kojarzy się się z polskim krajobrazem. W Polsce najliczniej występuje brzoza brodawkowata, która ma srebrzystobiałą, lekko łuszczącą się korę z czarnymi, poprzecznymi pasami. Jej trójkątno-romboidalne liście rozwijają się wczesną wiosną i mają jasnozielony kolor, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto i pomarańczowo. Charakterystyczne jest to, że drżą one i kojąco szeleszczą nawet przy lekkim podmuchu wiatru. Korona tego drzewa jest ażurowa, a cienkie i bardzo długie gałązki przewieszają się. Pień brzozy jest smukły i prosty. Brzoza brodawkowata może osiągać nawet 25 m wysokości, ale jeśli do swojego ogrodu szukasz niższych drzew, znajdziesz też mniej wybujałe gatunki i odmiany. Brzozy są zróżnicowane pod względem docelowej wysokości, pokroju i koloru kory oraz liści. 

Zaletą brzozy jest również to, że nie sprawia problemów w hodowli. Łatwe w uprawie są zwłaszcza gatunki rodzime. Większość wymaga słonecznego stanowiska, ale preferuje chłodny klimat i wykazuje się całkowitą odpornością nawet na silny mróz. W przypadku brzóz ozdobnych może być ona jednak niższa. Brzozy nie są wymagające, jeśli chodzi o glebę, jednak najlepiej rosną na tych o kwaśnym lub obojętnym pH. Idealna ziemia dla brzozy jest lekka, piaszczysta i dość wilgotna, ale drzewo to dobrze poradzi sobie także w innych warunkach. Młode brzozy mają bardzo płytki system korzeniowy i warto podlewać, gdy jest susza. Zalecane jest także wyściółkowanie ziemi wokół takich drzewek. 

Brzozy nie trzeba przycinać, jednak można wykonać cięcie korygujące kształt korony, zwłaszcza w przypadku drzew o płaczącym pokroju, po to, aby wyrównać ich dolny poziom. Jeśli wybierzesz brzozę szczepioną na pniu, ważne będzie usuwanie pędów pojawiających się na podkładce. Miej jednak na uwadze to, że brzoza po wiosennym cięciu wydziela dużo soku, dlatego lepiej taką czynność zaplanować na lato lub luty, jeśli nie ma mrozu.

Warto nauczyć się samodzielnie pozyskiwać sok z brzozy i skorzystać z tego, że jest on bardzo bogaty w składniki odżywcze, a jego działanie pomaga leczyć różne choroby lub im zapobiegać. Można go pić, ale stosuje się go także zewnętrznie, ponieważ poprawia stan włosów i skóry. W naszym sklepie możesz kupić syrop z kwiatów brzozy bez konserwantów. Jeśli jesteś alergikiem, to musisz jednak zachować ostrożność. Niektórzy są uczuleni na pyłek brzóz - osoby z tej grupy mogą też źle reagować na sok z tego drzewa.  

Szczepione brzozy na pniu - najlepsze sadzonki dostępne na stronie Sadowniczy.pl

Jeśli w Twoim ogrodzie nie ma miejsca na okazałe drzewa, to brzozy na pniu są dla Ciebie świetną opcją. Odmiany o niskim wzroście ma m. in. brzoza brodawkowata. W sklepie Sadowniczy.pl dostępna jest też brzoza brodawkowata 'Purpurea' szczepiona na pniu, która dorasta do wysokości 5-10 metrów. Jej liście są purpurowe, a kora purpurowobrązowa, z czasem przebarwiająca się na biało z brązowawym akcentem. Drzewo to ma przewieszające się gałęzie oraz luźną koronę - jest to brzoza płacząca

Może zainteresować Cię także brzoza brodawkowata 'Youngii' szczepiona na pniu. Drzewko to osiąga zwykle wysokość około 6m i posiada charakterystyczną, parasolowatą koronę, która efektownie zwisa. Odmiana ta ma gładką, białoszarą korę, a jej liście wiosną są jasnozielone, natomiast jesienią - żółte. Roślina ta jest wyjątkowo mało wymagająca i dobrze znosi uprawę w słabej glebie.

Trudno nie zwrócić uwagi także na szczepioną na pniu odmianę 'Long Trunk', która jest znana także pod nazwą brzoza himalajska. Drzewo to łączy w sobie najlepsze cechy 'Youngii' oraz 'Doorenbos'. Roślina ta ma śnieżnobiałą korę, parasolowatą koronę i zwisające pędy. Jej liście są duże i sercowate - jesienią przebarwiają się na żółto. Jeśli zależy Ci na odmianie o wąskim pokroju, postaw na sadzonki brzozy kolumnowej 'Fastigiata'. Drzewo to dorasta do wysokości 10 m i ma maksymalnie 4 m szerokości. Jest to odmiana najbardziej dekoracyjna zimą, gdy dobrze widać strukturę korony. Co ważne, okazuje się ona odporna na zanieczyszczenie powietrza i rośnie w każdych warunkach. Nadaje się także na szpalery. 

Brzoza w ogrodzie - poznaj gatunki i ozdobne odmiany tego drzewa

Oprócz wyżej opisanych brzóz, warto mieć na uwadze także inne gatunki i odmiany. Pamiętaj o tym, że poza najbardziej znaną brzozą brodawkowatą, w ogrodach można podziwiać także brzozę pożyteczną. Wyróżnia się ona przede wszystkim tym, że jej kora jest wyjątkowo biała. Gatunek ten ma ciekawe odmiany (w tym wspomnianą 'Long Trunk') - jedną z nich jest 'Doorenbos'. Drzewko to wygląda niezwykle efektownie, ponieważ jego pień oraz konary są śnieżnobiałe. W przypadku młodych drzewek kora najpierw jest oliwkowa, a później staje się jasnopomarańczowa, po to, by coraz bardziej bieleć. Brzoza ta jest niezwykle dekoracyjna i uznana została za jedną z najcenniejszych odmian. Jej kulista, ażurowa korona to niewątpliwa ozdoba każdego ogrodu, również jesienią, gdy jej duże liście stają się złocistożółte. 

Jeśli w swoim ogrodzie masz sporo wolnego miejsca, konieczne rozważ posadzenie brzozy żeberkowanej. Drzewo to może osiągnąć 30 m wysokości, jednak dopiero po wielu latach. Po pierwszej dekadzie będzie wysokie na 5-6 metrów Jest to jedna z najładniejszych brzóz, o nietypowej, jasnożółtej bądź jasnobrązowej korze, która pierzasto się łuszczy. Skórzaste liście tego gatunku są w początkowym stadium ozdobione długimi włoskami. Ich brzegi są podwójnie piłkowane i mają ostre brzegi.

Jak i z czym sadzić brzozy?

Dobrze zastanów się nad tym, gdzie chcesz posadzić brzozę, ponieważ drzewa te nie lubią przesadzania. Miej na względzie także to, że lubią słoneczne stanowiska! Aby zasadzić brzozę, trzeba wykopać dół o głębokości i szerokości nieco większej od bryły korzeniowej rośliny. Ziemia na dnie dołka powinna zostać przekopana i spulchniona. Kolejną czynnością będzie wbicie podpory w dołek. Brzoza ukorzenia się bardzo płytko, zatem przydaje się jej takie podparcie, które ochroni ją przed działaniem wiatru. Następnie należy umieścić sadzonkę w dołku i równomiernie rozłożyć jej korzenie. Po zasypaniu korzeni ziemią, trzeba jeszcze przywiązać drzewko do palika i podlać je. Zalecana odległość między egzemplarzami posadzonymi obok siebie to 1,6-2 m

Chcesz hodować koło brzozy inne rośliny? Warto wiedzieć, że drzewo to nieco wysusza i wyjaławia ziemię, dlatego nie wszystkie gatunki będą przy niej dobrze rosnąć. Jednak, jeśli masz większy ogród lub jeżeli chcesz stworzyć zagajnik, to razem z brzozami możesz posadzić sosny. Bardzo ważne jest także to, by sadząc rośliny pod sosną, uwzględnić, ile miejsca będzie pod jej koroną i jaki ma ona pokrój

Sąsiedztwo brzóz w miejscach, gdzie gleba nie została mocno osuszona, nie zaszkodzi roślinom cebulowym i cieniolubnym krzewom (jeśli brzoza jest wysoka). Tam, gdzie rosną niewysokie brzozy, a gleba jest sucha, można posadzić jałowce, które przyjmą się także w sąsiedztwie wyższych gatunków, lawendę, róże rabatowe, rozchodniki i macierzanki. Mając na uwadze to, jak brzoza oddziałuje na glebę, możesz też znaleźć dla niej towarzystwo wśród roślin o ozdobnych liściach.

pixel