Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Derenie - sadzonki derenia

63 produkty

Jak wygląda dereń? Co to za roślina, jakie ma wymagania i jak ją pielęgnować

Dereń to krzew, który zachowuje walory dekoracyjne przez cały rok. Ta wyjątkowa roślina o ozdobnych pędach wiosną pokrywa się żółtymi kwiatami, końcem lata na jej gałęziach pojawiają się charakterystyczne czerwone owoce, a jesienią jej liście przebarwiają się w atrakcyjny sposób i długo pozostają na gałązkach. Owoce derenia cenione są ze względu na lecznicze właściwości, a przez miłośników przetworów chętnie wykorzystywane są do przyrządzania dereniówki oraz przetworów, takich jak konfitura do herbaty czy dżemy.  

Czytaj więcej

Zazwyczaj derenie preferują glebę próchniczą i żyzną oraz wilgotną. Aby kwitnąć i dobrze owocować, muszą być posadzone w miejscu z dostępem do promieni słonecznych: niekoniecznie musi to być pełne słońce, jednak na pewno nie może być to cień. Mimo tego, że derenie lubią wodę, okazjonalnie znoszą suszę, są również odporne na mrozy i zanieczyszczenie powietrza. Dobrze jest sadzić je w grupach, mieszając gatunki. Warto wiedzieć, że dereń zaliczany jest do krzewów liściastych idealnych na żywopłot. Jest jednym z najmniej wymagających krzewów sadzonych w tym celu, sprawdzi się zatem w ogrodach nawet niezbyt doświadczonych ogrodników. 

Rozmnażanie derenia

Sadzonki derenia łatwo można pozyskać już z rosnących w naszym ogrodzie krzewów. W tym celu należy je pobrać latem (najlepsze miesiące do tego to czerwiec i lipiec) lub jesienią (kiedy gałązki będą zdrewniałe). W ten sposób pobrane gałązki trzeba ukorzenić: w ukorzeniaczu lub doniczkach z torfem i przechować do następnego sezonu wegetacyjnego w ciepłym i widnym miejscu. Na wiosnę będą gotowe do przeniesienia na miejsce docelowe. Warto pamiętać, że po posadzeniu dobrze jest wyściółkować glebę wokół młodej sadzonki oraz przyciąć jej pędy celem pobudzenia jej do wzrostu. 

Gatunki i odmiany derenia ozdobnego dostępne w szkółce Sadowniczy.pl

Dereń to pospolity krzew, ale o bardzo efektownym wyglądzie. Dlatego bez wątpienia warto zaprosić go do swojego ogrodu. Specjaliści zwykli mówić, że na każdą glebę znajdzie się odpowiedni dereń: poszczególne gatunki i odmiany różnią się od siebie wymaganiami dotyczącymi podłoża, jego zasobności w składniki odżywcze i wilgotności. Najpopularniejsze w Polsce derenie to:

  • dereń jadalny (nazywany również dereniem dzikim, ponieważ często spotykany jest na polach i w pobliżu lasów), jest krzewem lub niewielkim drzewem na cienkim pniu, które w okresie luty-marzec kwitnie na biało. Jego owoce mają ciekawe walory smakowe oraz potwierdzone właściwości lecznicze. W ogrodach najczęściej sadzi się jadalny dereń 'Variegata', który ma ciekawą, kremową obwódkę liści i zachwyca wzrok czerwonymi przebarwieniami. Krzew ten może być sadzony zarówno pojedynczo, jak i w formie żywopłotów. 
  • dereń biały jest dużym krzewem liściastym, który szybko osiąga nawet 3 metry wysokości. Jego podstawowym walorem dekoracyjnym są czerwone pędy, które widoczne są zwłaszcza w okresie bezlistnym. Roślina kwitnie w maju i czerwcu, wydając następnie niebieskawe lub białe kuliste owoce. Nie są one jadalne. Najchętniej w Polsce uprawiana odmiana to biały dereń 'Aurea' i dereń 'Sibirica'
  • dereń świdwa (np. 'Midwinter Fire') najbardziej atrakcyjnie prezentuje się zimą, ponieważ jego ciemnoczerwone gałęzie odróżniają się od szarego otoczenia oraz bieli śniegu. Jego owoce są granatowoczarne i błyszczące. 
  • dereń kousa (zwłaszcza dereń 'Satomi') to odmiana uprawiana ze względu na kwiaty, które są białe, ale szybko różowieją. Owoce tej odmiany derenia są czerwone i jadalne, jednak warto wiedzieć, że mają zbyt wielu walorów smakowych. 'Satomi' nie jest odporne na niskie temperatury, dlatego na zimę należy ją okrywać.
  • dereń rozłogowy 'Flaviramea' to duży, rozłożysty krzew, który świetnie sprawdza się w roli żywopłotu. Nie ma zbyt wygórowanych wymagań względem podłoża, jednak zdecydowanie lubi wilgoć. Szybko się rozrasta, ma charakterystyczne, żółte pędy. 
  • dereń błękitny swoją nazwę zawdzięcza niebieskim owocom, które zdobią jego gałązki w okresie jesiennym. Kwitnie na biało, a jesienią wybarwia się na ciemnoczerwono. Jest bardzo prosty w uprawie, najlepiej sadzić go w glebie próchniczej i umiarkowanie wilgotnej. Ze względu na niskie wymagania ogrodnicze, polecany jest do ogródków przydomowych osób, które nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się roślinnością i cenią naturalistyczne nasadzenia.
  • dereń kwiecisty jest jedną z najbardziej niesamowitych odmian derenia ozdobnego. Jest dużym krzewem, który rośnie jednak bardzo wolno. Za najbardziej atrakcyjne uważa się płatkowe podsadki, na których osadzone są kwiaty: bywają czerwone, dwukolorowe lub różowe. Przy sprzyjającej pogodzie, z kwiatów wyrastają pękate, błyszczące, czerwone owoce. Zazwyczaj jednak w Polsce do tego nie dochodzi. 
  • dereń skrętolistny to jedyny gatunek, który może dorastać nawet do 9 metrów wysokości. Jest zupełnie mrozoodporny i zaliczany do niewielkich drzew, a nie krzewów. W naturze dereń skrętolistny rośnie w wilgotnych lasach. Jego obfitemu kwitnięciu sprzyjają gleby o odczynie kwaśnym. Owoce tego derenia są kuliste, niewielkie (ok. 5 mm średnicy), niebieskoczarne i osadzone na dekoracyjnych szypułkach. Przyciągają ptaki, które chętnie się nimi zajadają. 

Odmian derenia jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie odpowiednią do własnego ogrodu. Jest to roślina odporna na szkodniki i choroby i rzadko kiedy sprawia ogrodnikom kłopoty. Kupując sadzonki derenia kierujmy się jednak renomą danego sklepu: tylko w ten sposób możemy sobie zagwarantować, że zakupione rośliny będą zdrowe. 

Sadzonki na żywopłot z derenia. Doradzamy jak z nimi postępować

Żywopłot z derenia jest wdzięcznym i stosunkowo mało wymagającym elementem ogrodu. Nie wszystkie jednak gatunki derenia nadają się na szpalery. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym żywopłotem z tej rośliny, najlepiej jest wybierać dereń biały (zwany również tatarskim), dereń rozłogowy, dereń świdwę oraz dereń właściwy. Sadzonki derenia na żywopłot powinno się umieszczać w glebie w odstępie od 50 centymetrów do 1 metra, w zależności od odmiany. Większe odmiany wymagają oczywiście większych przerw, natomiast odmiany o mniejszym pokroju lepiej jest sadzić gęściej, aby uzyskać jednolity szpaler. 

Derenie w ogrodzie - cięcie dobrze im zrobi!

Warto wiedzieć, że nie wszystkie odmiany derenia potrzebują regularnego przycinania. Najczęściej zabieg ten dobrze jest wykonywać w przypadku tych gatunków, które sadzi się głównie ze względu na walory dekoracyjne. Nigdy nie przycina się derenia 'Kousa' i kwiecistego: jeśli nie przepadamy za intensywnymi pracami ogrodowymi, te dwie rośliny okażą się dobrym wyborem. 

Z kolei dereń jadalny, świdwa, biały i rozłogowy zaleca się przycinać na wysokości 3-4 pąka, najlepiej zaraz po posadzeniu krzewu. Gdy krzewy się przyjmą, w kolejnych sezonach specjaliści zalegają skracanie pędów nawet o 1/3 ich długości. Dobrze przeprowadzone cięcie derenia przyspiesza jego wzrost i pozytywnie wpływa na wypuszczanie zdrowych, młodych pędów, które szybko pokrywają się liśćmi i kwiatami. 

 

pixel