Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Byliny okrywowe zadarniające

111 produkty

Byliny to bardzo lubiane w polskich ogrodach rośliny. Swoją popularność zawdzięczają pięknemu wyglądowi przez właściwie cały rok. Odradzają się, rosną i kwitną co rok, dając właścicielom satysfakcję z pięknego wyglądu ogrodu, skalniaka czy tarasu.

Czytaj więcej

Czym są byliny?

Byliny to ozdobne rośliny zielone, żyjące dłużej niż dwa lata. W zależności od rodzaju byliny, ich nadziemna część zamiera w okresie zimowym lub nawet zimą stanowi piękną dekorację. Byliny to rośliny zielone, których części nie drewnieją. Są prawdziwym klejnotem ogrodów i posiadają szereg zalet, jak zmniejszanie poziomu hałasu (blokują fale dźwiękowe), zapewniają naturalne odprowadzanie wody deszczowej poprzez pobieranie wody z gleby, odgrywają też ważną rolę w produkcji tlenu i oczyszczaniu powietrza. Byliny są ważne z perspektywy ekologii, ponieważ są to rośliny miododajne. Razem z krzewinkami, krzewami i drzewami określane są mianem roślin wieloletnich. Wśród bylin wyróżnić można kryptofity, hemikryptofity i chamefity. Byliny są lepiej przystosowane do surowych warunków klimatycznych niż rośliny jednoroczne i dwuletnie. Dzięki tej odporności ogród z bylinami prezentuje się pięknie w każdych warunkach atmosferycznych.

Byliny okrywowe - charakterystyka

Byliny okrywowe i zadarniające to rośliny, które silnie zagęszczają się, tworzą zielone, piękne runo. Charakteryzuje je niewielki wzrost, ale bardzo silny rozrost. Byliny zadarniające i okrywowe to świetne i proste rozwiązanie dla osób, które chcą łatwo pokryć roślinnością duże i trudne do zagospodarowania powierzchnie - zacienione miejsca pod drzewami czy skarpy. Te rośliny są idealne zarówno na słońce, jak i do cienia.

Byliny okrywowe do cienia to rozwiązanie idealne, aby zazielenić miejsca, w których trawnik jest blady lub nie ma go w ogóle, ze względu na słabe nasłonecznienie. Takie miejsca to otoczenie piętrowych domów od strony północnej i północno-wschodniej, a także okolice wysokich drzew czy gęstych krzewów. W takich miejscach świetnie sprawdzą się byliny okrywowe kwitnące, które nie tylko zagospodarują pustą przestrzeń, ale także nadadzą jej pięknych barw.

Inne miejsca, w których doskonale sprawdzą się byliny okrywowe to skarpy, które zyskają ciekawy kształt, a także - przy odpowiednim doborze roślin - stworzą niepowtarzalną kompozycję, która przy odpowiedniej pielęgnacji będzie zachwycała przez cały rok/

Rośliny okrywowe i zadarniające szybko rosną, wydają także piękne kwiaty, które - tak, jak pędy czy liście - można wykorzystać także jako dekoracje. To nie wszystko - rośliny okrywowe służą także do produkcji przypraw i leków.

Zanim zdecydujemy się na uprawę bylin okrywowych, warto poznać najważniejsze zasady dotyczące dbania o te rośliny. Na szczęście nie wymagają one dużych nakładów finansowych, a pielęgnacja nie jest czasochłonna. Natomiast uprawa roślin okrywowych może pozytywnie wpłynąć na glebę, okrywając ją i osłaniając przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, chroniąc przed erozją, a w lecie przed przegrzaniem i przesuszeniem. Eliminują także przerastanie ziemi chwastami.

Byliny zadarniające i okrywowe rozpoczynają okres kwitnienia późną wiosną, a kończą na początku jesieni. Jednymi z najbardziej rozpowszechnionych przypadków roślin okrywowych są takie byliny, jak rozchodnik, wieloletni barwinek tworzący kwiecisty dywan oraz podagrycznik pospolity, którego zielone liście bardzo szybko się rozrastają. Sama roślina toleruje miejsca zacienione, ale z takim samym powodzeniem rozrasta się na przestrzeniach mocno nasłonecznionych.

Jakie byliny wybrać do ogrodu?

Różnorodna kolorystyka, ciekawe kształty i łatwość w uprawie sprawiają, że byliny są doskonałym wyborem dla ogrodów. Aby stworzyć miejsce, które będzie tętniło życiem i barwami bylin, należy odpowiednio dobrać miejsce do posadzenia konkretnych roślin. Kiedy wiemy już, gdzie posadzimy nasze byliny - w cieniu, pełnym słońcu czy stanowisku lekko ocienionym, możemy przystąpić do wyboru rodzaju roślin.

Jeśli mają one być piękne przez cały rok, warto postawić na byliny okrywowe zimozielone. Tworząc przestrzeń na lata, wybierzemy byliny wieloletnie, kwitnące. Na nierównym terenie doskonale sprawdzą się byliny okrywowe na skarpy, a w miejscach, gdzie światło słonecznie niemal nie dociera - byliny do cienia. Na szczęście, niezależnie od gatunku, byliny mają dużą tolerancję na warunki, w jakich zostały posadzone.

Uprawa bylin ogrodowych jest łatwa, przyjemna i nie pochłania wiele pracy. Dobrze radzą sobie w glebach, które nie są bardzo bogate w składniki odżywcze, w miejscach o wysokim nawodnieniu lub wręcz odwrotnie - nadmiernie przesuszonych. Nienawożone regularnie będą jednak słabiej rosły, a kwitnienie nie będzie zbyt obfite. Podobnie zachowają się okazy wymagające światła, kiedy nie będą miały do niego dostępu.

Wysoka tolerancja na warunki wzrostu nie oznacza jednak, że o byliny nie trzeba dbać. Należy regularnie ich doglądać i starać się, aby wzrastały w jak najbardziej sprzyjających warunkach. Dzięki temu nie nadwyrężymy ich tolerancji i unikniemy zamierania naszych roślin.

W jaki sposób sadzić byliny?

Miejsce, gdzie chcemy posadzić byliny, musi być dobrze przekopane, a jeśli gleba jest dobrze nawodniona, warto założyć drenaż z keramzytu, kamieni, przykryty później plastikową siatką. Przed nasadzeniem należy usunąć chwasty i inne zanieczyszczenia, ziemię lekko ubić, a jej powierzchnię przegrabić.

Przed sadzeniem bylin, warto zaplanować sobie, w jaki sposób mają porastać nasz ogród - naszkicować plan uwzględniający odstępy między bylinami. Rośliny kupione w doniczkach należy wysadzić tak, by nie uszkodzić korzeni, a zwinięte i skręcone korzenie delikatnie rozprostować. Jeśli zauważymy, że w systemie korzeniowym są chore lub suche fragmenty, odcinamy je. To samo robimy z najdłuższymi korzeniami. Przed wsadzeniem byliny do ziemi, rozbijamy bryłkę podłoża, w którym roślina byłą w doniczce. Korzenie powinny być na samym dole otworu na bylinę, warto więc uważać, żeby nie podwinąć korzeni do góry.

Co ważne, ziemia na grządce powinna być wcześniej nawieziona, a jeśli sadzimy byliny kwaśnolubne, należy ją wcześniej zasilić nawozami zakwaszającymi podłoże. Glebę nawozimy wiosnę, jeśli byliny będziemy sadzić jesienią, lub w maju, jeśli rośliny mają zostać posadzone na wiosnę przyszłego roku.

Byliny sadzimy na taką samą głębokość, w jakiej rosły w doniczkach, a po sadzeniu obficie je podlewamy. Gdy sadzimy wysokie egzemplarze, warto od razu pomyśleć o podporach. Najlepsze będą kijki bambusowe.

Kiedy należy sadzić byliny?

Najlepszy termin na sadzenie bylin to okres wiosenny, gdy pędy pierwszych roślin zaczynają wybijać się z ziemi lub okres sierpnia i września, czyli schyłku lata. Na szczęście dziś, kiedy powszechne są uprawy kontenerowe, byliny można sadzić przez cały rok, pod warunkiem, że pozwalają na to warunki atmosferyczne. Jeśli chcemy wykopać byliny, by przesadzić je w inne miejsce, ale pogoda nie sprzyja nasadzeniom, najlepiej będzie posadzić je w doniczkach, a później wysadzić do podłoża.

Jakie byliny na balkon?

Rosnące w pojemnikach byliny świetnie sprawdzą się jako ozdoba balkonu lub tarasu. Najlepiej wybrać byliny zimozielone, aby cały rok pięknie wyglądały. Byliny na balkon najlepiej dobrać pod kątem wyglądu. Jest wiele odmian bylin kwitnących i byliny okrywowe długokwitnące, które będą się pięknie prezentowały w donicach, a co ważne, nie będą ich przerastały, bo ich rozrost będzie ograniczony pojemnikiem. Największym zainteresowaniem wśród bylin na balkon i taras cieszą się te gatunki, które mają dekoracyjne listki, aby cieszyły oko, ale i gatunki odporne na okresowe przesuszenie, aby wyjazdy gospodarzy nie przeszkadzały im we wzroście. Wśród bylin, które dobrze sprawdzą się na balkonie, można wymienić dzwonek karpacki i szerokolistny, geranium, żurawki i lawenda wąskolistna.

pixel