Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona buraka ćwikłowego

67 produkty

Buraki ćwikłowe okrągłe to jedne z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych warzyw uprawianych w Polsce. Do spożycia nadają się korzenie spichrzowe tej rośliny oraz jej młode liście. Buraki ćwikłowe są bardzo zdrowe – są one źródłem m.in. kwasu foliowego, żelaza, potasu, manganu, magnezu, miedzi, witamin C, B1 i B6, ponadto zawierają betaninę, która może działać antynowotworowo. Spożywanie buraków powoduje poprawę funkcjonowania mózgu, pomaga schudnąć i wzmacnia serce. W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz pełnowartościowe nasiona najlepszych odmian buraka ćwikłowego okrągłego!

Czytaj więcej

Kiedy można siać buraki ćwikłowe okrągłe?

Buraki ćwikłowe okrągłe, takie jak np. bardzo popularny, wyjątkowo plenny i niesprawiający problemów podczas przechowywania burak okrągły 'Ciemnoczerwony' sieje się tylko prosto do gruntu. Optymalnym okresem na wysiew nasion buraka ćwikłowego okrągłego jest ostatnia dekada kwietnia i pierwsza dekada maja. Można je też siać pod koniec lipca lub na początku sierpnia. Jeśli planujesz zbiór pęczkowy, to posiej buraki jak najwcześniej, nawet w połowie kwietnia. Pamiętaj o tym, że buraki nie lubią spadków temperatury poniżej 0°C, więc nie sadź ich, gdy jest zimno. Nasiona tej rośliny kiełkują w temperaturze ok. 8°Celsjusza.

Jak siać buraki ćwikłowe okrągłe?

Nasionka buraka ćwikłowego okrągłego sieje się w ziemi, która jest żyzna, niezbyt ciężka i ma sporo próchnicy. Nie należy siać tej rośliny po innych burakach, sałacie, i szpinaku. Burak nie lubi świeżego obornika, więc uprawia się go w ziemi, która została z nim przekopana 2-3 lata wcześniej. Można jednak zrezygnować z tego etapu przygotowywania ziemi pod uprawę buraka. Nasiona buraka ćwikłowego okrągłego w uprawie polowej wysiewa się w rządach co 30-50 cm. W przypadku uprawy na zagonach odległość ta wynosi 20-25 centymetrów. Po wschodach należy przerwać siewki i pozostawić rośliny w rzędzie co 4-6 centymetrów. Nasiona buraka cukrowego okrągłego należy przykryć warstwą warstwą ziemi o grubości 2-3 centymetrów. W razie przymrozków wiosennych, wysiane nasiona i młode siewki należy okryć agrowłókniną. Zastawiasz się, ile nasion buraka ćwikłowego okrągłego potrzeba do zasiania na obszarze 1 hektara? Na takie pole potrzeba około 12-15 kg nasion.

Warto rozważyć zakup nasion buraka ćwikłowego okrągłego na taśmie. Nasiona na taśmie to coś dla osób, którym nie chce się bawić w pojedyncze układanie ich w grządkach. Jest to rozwiązanie polecane zwłaszcza tym osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z działką i nie mają doświadczenia w sadzeniu warzyw. Nasiona na taśmie zdecydowanie ułatwiają wysiew do gruntu, a równomierne rozmieszczenie nasion pozwala uniknąć przerywki podczas wzrostu siewek. Jak to działa? Nasiona zostały regularnie rozmieszczone na specjalnej taśmie z celulozy, którą układa się na  przygotowanej wcześniej grządce. Wystarczy tylko przysypać ją ziemią. Taśma rozpuszcza się, a nasiona kiełkują. Znajdujące się w naszej ofercie nasiona buraków ćwikłowych okrągłych na taśmie zostały przygotowane w taki sposób, by gwarantowały obfite plony bez żadnych szczególnych zabiegów dodatkowych. Możesz wybrać np. nasiona buraka ćwikłowego okrągłego 'Ciemnoczerwonego', o którym wspomnieliśmy już powyżej. 

Jaka odmiana buraka ćwikłowego okrągłego jest najlepsza?

W sklepie Sadowniczy znajdziesz nasiona najlepszych odmian buraka ćwikłowego. Niektórzy szczególnie cenią bardzo słodkiego i smacznego buraka okrągłego 'Ciemnoczerwonego', ale warto pamiętać także o innych dobrych odmianach. Do popularnych, cenionych za walory smakowe odmian buraka ćwikłowego okrągłego należy średnio późny burak ćwikłowy 'Bona', który wyróżnia się intensywnie czerwoną barwą miąższu i gładką skórką. W naszym sklepie możesz kupić nasiona otoczkowane tej odmiany. Jest ona idealna na soki oraz zupy i przetwory, a do tego nadaje się do długiego przechowywaniaWarto wziąć pod uwagę także nasiona otoczkowane buraka ćwikłowego 'Patryk'. Odmiana ta wyróżnia się kulistospłaczonym kształtem oraz smacznym i delikatnym purpurowym miąższem, a także wysoką zawartością betaniny

Dlaczego opłaca się postawić na nasiona otoczkowane buraka ćwikłowego? Nasiona otoczkowane dzięki naturalnej otoczce i naturalnemu biostymulatorowi są  zabezpieczone przed chorobami i szkodnikami. Otoczkowanie nasion sprawia, że uprawa buraka ćwikłowego jest łatwiejsza. Takie nasiona szybciej sieje się punktowo i mają lepsze warunki wzrostu. Warto też wiedzieć, że otoczkowaniu podlegają tylko najlepsze nasiona z największym potencjałem kiełkowania. Zwróć również uwagę na nasiona BIO pochodzące z gospodarstw ekologicznych, produkowane zgodnie z wymogami unijnymi. W czasie wzrostu roślin matecznych nie stosuje się tam chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych. Nasiona BIO są szczególnie polecane osobom stawiającym na zdrowy tryb życia, które chcą uprawiać rośliny bez stosowania chemikaliów. W naszym sklepie znajdziesz także nasiona ekologiczne BIO buraka ćwikłowego 'Czerwona Kula 2'.

Jak pielęgnować buraki ćwikłowe okrągłe?

Jeśli chcesz, aby uprawa buraka ćwikłowego okrągłego przyniosła jak najlepszy rezultat, zadbaj o to, aby roślinę tę siać we właściwym czasie i w odpowiedni sposób. Ważna jest także gleba oraz stanowisko. Burak ćwikłowy nie lubi suchej gleby, więc ziemia, w której rośnie, powinna być stale wilgotna. Buraki dobrze rosną na jasnych stanowiskach, jednak nie w pełnym słońcu. W razie przymrozków wiosennych, wysiane nasiona i młode siewki należy okryć agrowłókniną. Nie masz pewności co do tego, kiedy przerywać siewki? Możesz zrobić to dopiero w momencie, gdy liście właściwie już nieco podrosną, bo to pozwoli na wykorzystanie ich w kuchni. 

Buraki mają pokaźne liście, więc na wiosnę potrzebują dużo azotu, należy jednak być ostrożnym w stosowaniu nawozów z tym pierwiastkiem, ponieważ buraki mają tendencję do gromadzenia szkodliwych azotanów. Zalecaną dawkę azotu dzieli się na pół. Jeżeli buraki będą po niej ładnie rosły, można zrezygnować z późniejszego podania drugiej dawki. Buraki źle znoszą braki boru. Pierwiastek ten warto stosować przed siewem oraz w czasie wegetacji. O urodzajny plon buraka ćwikłowego okrągłego dobrze będzie zadbać już jesienią, zasilając glebę fosforem i potasem. Zabieg ten wykonuje się przed zimową orką. Dzięki niemu gleba w okresie wiosennym będzie mniej zasolona, co będzie sprzyjać hodowli buraka. Burak wymaga intensywnego nawadniania w okresach suszy, ponadto ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę w fazie kiełkowania i wschodów, a także w czasie intensywnego przyrostu korzeni. W ramach pielęgnacji buraków ćwikłowych istotne jest także systematyczne usuwanie chwastów.

Trzeba też wiedzieć, że buraki najbardziej tolerują sąsiedztwo grochu, kalarepy, ogórka, kapusty, rzodkiewki oraz truskawki, ponadto lubią towarzystwo kopru, czosnku i kolendry. Aby dokonać zbiorów buraka ćwikłowego okrągłego na przechowywanie, trzeba poczekać, w zależności od odmiany, od 90 do 120 dni. Na zbiór pęczkowy czeka się około 2 miesiące. Zbiór plonów buraka ćwikłowego okrągłego ma miejsce od czerwca do października. Pamiętaj, by podczas zbiorów nie uszkodzić jego korzeni, ponieważ pojawi się problem z przechowaniem warzywa. W sklepie Sadowniczy.pl możesz zamówić nasiona różnych odmian buraka ćwikłowego, których uprawa nie przysporzy Ci problemów.

Proponujemy także nasiona innych buraków ćwikłowych. Mogą zainteresować Cię na przykład nasiona buraka ćwikłowego podłużnego. Z pewnością docenisz szczególne działanie prozdrowotne warzyw wyhodowanych z tego materiału siewnego!

pixel