Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grab - sadzonki

5 produkty

Grab jest jednopiennym, wolno rosnącym drzewem liściastym, należącym do rodziny brzozowatych. Wyróżnia się 25 gatunków grabu, jednak w Polsce naturalnie występuje tylko grab pospolity (Carpinus betulus), znany także jako grab zwyczajny. Jest to roślina często spotykana w lasach większości krajów europejskich, ma również uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Grab można rozpoznać po srebrzystopopielatej korze ze smugami, eliptycznych, ostro zakończonych liściach oraz po kwiatach w postaci wzniesionych kłosów i żółtych kotków. W uprawie spotykany jest zarówno typowy gatunek, jak i liczne odmiany. 

Czytaj więcej

Grab w ogrodzie - najlepsze gatunki i odmiany i ich hodowla

Chcesz wiedzieć, na jakie gatunki grabu warto się zdecydować, urządzając swój ogród? Przyjrzyj się odmianom grabu pospolitego, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem. Jedną z nich jest grab 'Pendula'. Jest to malownicza odmiana pozbawiona przewodnika, o przewieszających się pędach i charakterystycznym, ?płaczącym? pokroju. Pod szerokimi i płaskimi koronami grabu 'Pendula', nazywanego także grabem płaczącym, lubią bawić się dzieci, można tam też stworzyć przyjemne miejsce wypoczynku. Jest to grab szczepiony na pniu, wspaniale prezentujący się jako soliter. Nie sprawia problemów w hodowli, jednak nie lubi suszy. Starsze okazy warto przycinać, by zachowały elegancki pokrój. 

Oryginalnym wyglądem wyróżnia się grab czerwony. Młode liście tego drzewa mają purpurowy kolor, przez co roślina jest bardzo dekoracyjna w okresie wiosennym. Szukasz odmiany o koronie, która nie jest rozłożysta i zajmuje mało ogrodowej przestrzeni? Grab kolumnowy czerwony to coś dla Ciebie! Jeśli interesuje Cię grab, a zwłaszcza jego odmiany idealne do mniejszych ogrodów, możesz zdecydować się na grab pospolity 'Frans Fontaine'. Jest to osiągające 10 m wysokości drzewo o zwartym i kolumnowym pokroju, które przez pierwsze lata wyjątkowo szybko rośnie. Rośliny te wspaniale prezentują się w nasadzeniach symetrycznych i są polecane na wysokie żywopłoty. Jeśli chcesz hodować graby kolumnowe w ogrodzie, masz też inne opcje. Zwróć uwagę na grab 'Fastigiata', który jest drzewem średniej wysokości, o regularnej wąskiej koronie, u starszych okazów nieco się poszerzającej

Hodowla grabów jest łatwa, ponieważ są to drzewa mrozoodporne i niemające specjalnych wymagań odnośnie gleby, choć najbardziej lubią ziemię żyzną i o obojętnym lub zasadowym odczynie. Rośliny te bardzo dobrze znoszą przycinanie, które powinno odbywać się wczesną wiosną, jeśli jednak zdecydujesz się na stworzenie naturalnego płotu z grabów, zaplanuj czerwcowe cięcie żywopłotuGraby preferują cieniste i półcieniste stanowiska, ale dekoracyjne odmiany zazwyczaj wolą słoneczne tereny. Graby są dość tolerancyjne na suszę, znoszą także krótkie okresy zalewania. Młodych grabów nie trzeba nawozić, jednak starsze okazy warto raz w roku zasilać preparatami wieloskładnikowymi. Warto wiedzieć, że graby to rośliny nadające się do nasadzeń wzdłuż rowów melioracyjnych. Zastanawiasz się, kiedy i jak umieszczać w ziemi sadzonki grabu? Wiosna i jesień to najlepszy czas na nasadzenia sadzonek z gołym korzeniem.

Sadzonki grabu różnej wysokości kupisz w szkółce Sadowniczy.pl

Chcesz mieć grab w swoim ogrodzie? Wybierz rośliny szkółkowane z oferty Sadowniczy.pl. Jeśli interesują Cię sadzonki grabu na żywopłot, zdecyduj się na rośliny, które nie są zbyt małe. Dlaczego? Jest to optymalne rozwiązanie, jeśli weźmie się pod uwagę to, jak szybko rośnie grabDrzewo dorasta do imponującej wysokości, ale proces ten trwa przez długie lata! Możesz zdecydować się na sadzonki grabu wyrośnięte na 100 cm, jednak sprawdzą się też większe okazy o wysokości 150 centymetrów. W naszym sklepie znajdziesz też sadzonki grabu o zawrotnej wysokości 200 cm. Zważywszy na wysokość sadzonek, inwestycja w żywopłot z grabu, opłaca się, a cena za te rośliny nie jest wygórowana. Pamiętaj o tym, że grab może też świetnie sprawdzić się jako soliter! Zależy Ci na drzewku, które będzie szczególnie odporne na choroby i stresy środowiskowe? Postaw na grab pospolity mikoryzowany.

Sadzonki grabu na żywopłot - dowiedz się jak je posadzić

Zdecydowałeś się posadzić grab na żywopłot, ale nie wiesz, w jakiej odległości od siebie rozstawiać sadzonki? Żywopłot z grabu można założyć w formie jedno lub dwurzędowej. W przypadku żywopłotu z jednego rzędu tych drzew odległość między sadzonkami powinna wynosić około 20-30 cm. Na metr bieżący potrzebować będziesz 4-5 sztuk. Gdy grab sadzi się w 2 rzędach, w tzw. trójkę, rzędy powinny być oddalone od siebie o 20 cm, a rozstaw sadzonek to około 30 cm. 

Sprawdź też, jakie są inne rośliny na żywopłoty i szpalery. Masz wiele możliwości! Nie wiesz, czy zdecydować się na grab, czy lepiej będzie wybrać buk na żywopłot? Jeśli zależy Ci na tym, by drzewka nie wymagały dużego nakładu pracy, postaw na grab, który jest mniej wrażliwy na niekorzystne warunki i odporniejszy na choroby, choć warto podkreślić, że buki wyglądają bardzo reprezentacyjnie również w zimie. Co istotne, są to bardzo duże drzewa, które wspaniale prezentują się także jako solitery. 

pixel