Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Firletki

4 produkty

Firletka (Lychnis) to rodzaj niewielkich na ogół, dwu- i wieloletnich bylin zaliczanych do rodziny goździkowatych. Wyróżniamy około 30 gatunków tych roślin, znanych ze swojej delikatnej urody, która urozmaica łąkowe pejzaże i dodaje uroku ogrodom. Kwiaty firletki mają intensywne kolory, a niektóre z nich, w zależności od gatunku, są w nietypowych odcieniach. Kwiatostany byliny są baldachowate, a liście drobne i podłużne. Jest to roślina o wyprostowanym pokroju. Jeśli Twoim marzeniem jest pełen uroku ogród w rustykalnym stylu, to firletka jest jedną z tych bylin.

Czytaj więcej

Firletka - pielęgnacja i wymagania

Niemal wszystkie firletki preferują podłoża niezbyt wilgotne i dobrze znoszą suszę. Lubią glebę piaszczystą, przepuszczalną i dobrze zdrenowaną, która nie będzie gromadzić wody. Jest to roślina dość łatwa w uprawie i bez dużych wymagań, ale niestety bywa podatna na gnicie korzeni. Firletki dobrze rosną w słonecznych rejonach ogrodu, jednak można je sadzić także tam, gdzie jest nieco cienia. Wcale nie musisz wzmacniać ich nawozem, żeby ładnie się prezentowały! Co ważne, niemal wszystkie firletki są mrozoodporne i zimują w ogrodzie. Warto jednak wiedzieć, jak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed mrozem

Sadzonki można sadzić w ogrodzie podczas całego okresu wegetacyjnego, choć najlepiej zrobić to w maju lub w czerwcu. Nasiona firletki najlepiej wysiewać do doniczek na jesieni i sadzić w gruncie na wiosnę, po wcześniejszym pikowaniu. Bylina zakwitnie jednak dopiero w kolejnym roku, choć przekonasz się, że warto poczekać na jej kwiaty! Można podzielić też większą bylinę na wiosnę lub jesienią. Dowiedz się więcej na temat tego kiedy sadzi się rośliny i ciesz się bujną zielenią zdobiącą Twój ogród! 

Firletka chalcedońska - uprawa prostsza, niż myślisz!

Firletka chalcedońska to wyjątkowo okazały, wieloletni gatunek, który cieszy się dużą popularnością. Dorasta ona do wysokości 100 cm i ma duże, główkowate kwiatostany. Zaczyna kwitnąć w maju - jeśli po przekwitnięciu usuniemy główny kwiatostan, roślina zakwita na pędach bocznych. Jej drobne kwiaty mają specyficzny kształt, dlatego bywa nazywana krzyżem maltańskim lub jerozolimskim. 

Firletka chalcedońska i jej uprawa to temat, który wzbudza zainteresowanie wielu osób preferujących ogrody utrzymane w wiejskim stylu. Gatunek ten lubi umiarkowanie wilgotną ziemię gliniasto-próchniczą o obojętnym odczynie. Firletka chalcedońska preferuje stanowiska słoneczne i półcień. W takich warunkach będzie kwitła od maja do lipca. Po okresie kwitnienia warto ją przyciąć, by ładnie się rozrosła. Jest to bylina mrozoodporna, ale w razie bardzo niskich temperatur należy ja zabezpieczyć, na przykład gałązkami drzew iglastych. Aby wyeliminować chwasty, warto zainwestować w agrotkaninę.

Możesz zdecydować się na sadzonki firletki chalcedońskiej 'Red', która obficie kwitnie na czerwono. Ta wyjątkowo ozdobna odmiana wytwarza duże i jaskrawe kwiatostany umieszczone na długiej łodydze. Jeżeli wolisz nasiona tej odmiany, pamiętaj o tym, że na kwiaty musisz jednak poczekać do drugiego roku uprawy.

Firletki - odmiany i gatunki w sam raz do Twojego ogrodu!

Oprócz firletki chalcedońskiej masz też do wyboru sporo innych gatunków. Sprawdź zatem, jakie są gatunki firletki, a także jej odmiany, i wybierz byliny, które najbardziej pasują do Twojego ogrodu. Z pewnością warto rozważyć zakup firletki kwiecistej pod postacią sadzonki. Ta delikatnie wyglądająca roślina o małych jaskraworóżowych kwiatach i z charakterystycznym szarobiałym kutnerem jest bardzo malownicza i może dorastać aż do metra wysokości, choć na ogół osiąga mniejsze rozmiary. Ze względu na swój wygląd firletka kwiecista znana jest także pod nazwą firletka omszona. W przypadku firletki omszonej uprawa jest łatwa, tak samo jak innych bylin z tego rodzaju. Trzeba jednak pamiętać, że źle znosi ona nadmiar wody w glebie.

Sympatię wielu ogrodników zdobyła także firletka smółka. Liście tej byliny wyrastają z kępy: są krótkie i wąskie, dlatego poza sezonem kwitnienia smółka jest niepozorna. W maju lub czerwcu roślina wypuszcza jednak wysoki pęd z wiechowatym kwiatostanem, przez co zyskuje atrakcyjny wygląd. Kwiaty tego gatunku mają różowo-karminową barwę i można je podziwiać do połowy lata. Warto przyjrzeć się także firletce alpejskiej, która jest drobną, ale dość intrygującą byliną skalną. Ta niska roślina tworzy gęstą rozetkę liści i kwitnie na różowo. Liczne, główkowate kwiaty mają oryginalny wygląd i upiększą każdy skalniak. 

Być może widziałeś już firletki rosnące dziko na łąkach. Niektóre byliny z tego rodzaju  szybko rozprzestrzeniają się w takich miejscach. Dość znana jest firletka łąkowa nazywana także firletką poszarpaną. Kwiaty tego gatunku mają wąskie, podłużne płatki w różowofioletowym kolorze. Bylina ta może tworzyć zachwycające kobierce. 

Aby cieszyć się widokiem zdrowo rosnących firletek, należy ochronić je przed szkodnikami. Największym zagrożeniem dla firletki są ślimaki, ale na szczęście istnieją skuteczne sposoby pozwalające pozbyć się tych nieproszonych gości. Nie potrzebujesz do tego chemicznych środków - postaw na naturalną ochronę roślin.

pixel