Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Goździki - byliny

31 produkty

Goździki (Dianthus) to bardzo urozmaicony rodzaj roślin należących do rodziny goździkowatych. Wyróżnia się około 300 gatunków goździków – w Polsce rośnie dziko 11 z nich. Większość goździków to byliny. Kwiaty te sadzi się w ogrodach, a także w donicach stojących i wiszących. Wspaniale wyglądają zarówno na balkonach i tarasach, jak i na rabatach i skalniakach. Trzeba zaznaczyć, że rośliny te nie tylko wspaniale się prezentują, ale są też pożyteczne, ponieważ są miododajne.

Czytaj więcej

Jak i kiedy rozmnażać goździki? Pielęgnacja i hodowla w ogródku i w doniczce

W naszej szerokości geograficznej najczęściej hoduje się gatunki jednoroczne, ale można tu uprawiać także goździki wieloletnie, takie jak na przykład silnie rozgałęziająca się na boki bylina goździk 'Kahori'. Charakterystyczną cechą tej nowej odmiany są intensywnie pachnące różowe kwiaty. Masz też możliwość uprawy goździków brodatych, które są roślinami dwuletnimi. 

Goździki na ogół mają kępiasty pokrój i lancetowate, często efektownie postrzępione płatki. Specyficzny kształt płatków posiada choćby goździk ogrodowy 'Diantica Strawberry Cream'. Goździki mają kwiaty bardzo różnorodne i odmienne pod względem kształtu oraz wielkości. Ich kolory bywają rozmaite, ale często są w odcieniach różu, czerwieni, bieli albo z kontrastową obwódką. Jeśli szukasz odmiany o pięknie pachnących śnieżnobiałych kwiatach, zainteresować Cię może goździk 'Cosmos Cudowny' o białych kwiatach.

Zastanawiasz się, jak i kiedy rozmnaża się goździki? Nasiona roślin dwuletnich sieje się na rozsadniku zazwyczaj na przełomie maja i czerwca (np. goździk siny, goździk kamienny, goździk kropkowany), a jednorocznych - w maju. Rośliny sadzi się płytko i pilnuje, by ziemia nie była sucha. Z goździków przygotowuje się także sadzonki z kilkoma zawiązkami liści. Umieszcza się je w donicy, aby w ciągu kilku tygodni zakorzeniły się. Można też rozdzielać starsze rośliny. Po wykopaniu ich z ziemi, tworzymy z nich sadzonki, pamiętając, aby każda z nich miała przynajmniej jeden pączek. 

Hodowla goździka jest łatwa. Sadzonki są odporne na uszkodzenia, a kwiaty wyjątkowo odporne i nie szkodzą im intensywne opady. Rośliny te należy zazwyczaj sadzić w ogrodzie tam, gdzie jest dużo słońca. O tym, że lubią stanowiska słoneczne trzeba pamiętać również wtedy, gdy chce się hodować goździki doniczkowe. Goździki dobrze czują się na przepuszczalnych glebach i preferują umiarkowanie wilgotne podłoże, ale w przypadku goździków hodowanych w pojemnikach bardzo ważne jest to, aby miały stale wilgotną ziemię.

Jak już wspomniano, można hodować goździki ogrodowe i balkonowe. Zarówno rośliny na rabatach, jak i goździki w doniczce w okresie kwitnienia nawozimy co 2 tygodnie preparatami wieloskładnikowymi. Byliny te są mrozoodporne, jednak goździki doniczkowe należy osłaniać agrotkaniną lub przenieść do pomieszczenia z oknem. Pomóż przetrwać zimę roślinom ogrodowym, a będą pięknie kwitły również w przyszłym roku! 

Jak przyciąć goździki po przekwitnięciu?

Jeśli nie chcesz, aby goździki po pierwszym przekwitnięciu zawiązywały nasiona, usuń suche kwiatostany i łodygi. Dodasz roślinie sił do tego, by uraczyła Cię widokiem nowych pąków. Warto też przycinać goździki koło pąków, ponieważ to pobudzi je do rozrostu. Jeżeli zauważysz zdrewniałe łodygi, natnij je, ale rób to tylko podczas sezonu wegetacyjnego. Przycinanie goździków pomaga utrzymać je w dobrej kondycji. 

Koniecznością jest przycinanie tych roślin jesienią, gdy skończy się już ich okres kwitnienia. Miej na względzie, że niektóre goździki kwitną aż do października - wśród nich znajduje się goździk ogrodowy 'Oscar Pink'. Goździki w odpowiednim czasie przycinamy na wysokości około 5 centymetrów. Używaj do tego celu tylko sterylnego sekatora, ewentualnie nożyczek. 

Dowiedz się jak zbierać nasiona goździków

Nasiona można zebrać, wysuszyć i przechowywać w suchym miejscu aż do wiosny. Trzeba podkreślić, że kwiaty tej rośliny dają dużo nasion i same się rozsiewają, ale wiele z nich nie wyrasta po ostrej zimie. Nasiona goździków zbieramy po okresie kwitnienia, gdy kwiaty już dobrze wyschną. Aby nie rozsypały się po ziemi, trzeba ostrożnie ściąć łodygę i przenieść ją nad czysty biały papier. Nasiona wypadną po lekkim potrząśnięciu albo przyciśnięciu palcami główki kwiatu.

Jak często żuć goździki? Jakie właściwości ma ta przyprawa?

Goździki można żuć jak cukierki lub gumy. Goździki mają właściwości znieczulające, a więc pomagają uśmierzyć ból gardła lub zęba. Poza tym zwalczają bakterie i wirusy. Jeśli dopadnie Cię jakaś infekcja, pamiętaj o tym naturalnym lekarstwie! Dobrą wiadomością jest to, że smak goździków jest całkiem przyjemny - wielu osobom kojarzy się z piernikami. I nic w tym dziwnego, bo bez goździków pierniki nie byłyby już takie smaczne i pachnące. Co ciekawe, żucie goździków odświeża oddech, zatem można zastępować nimi miętowe gumy. Goździki dobrze działają na układ trawienny, stwierdzono także, że pomagają pozbyć się pasożytów. Zaleca się żuć je dwa razy dziennie.

Warto też wiedzieć, że cenioną w różnych częściach świata przyprawę pozyskuje się z suszonych pąków kwiatowych goździkowca korzennego, drzewa rosnącego w Azji. Goździki są powszechnie dostępne w dwóch postaciach: całe i zmielone. Jeśli chcesz przekonać się, czy naprawdę opłaca się je żuć, wypróbuj goździki całe.

Piękne i aromatyczne - goździki w kuchni

Goździki to nie tylko kwiaty i naturalny produkt o właściwościach leczniczych. Jest to także przyprawa, którą wykorzystuje się w kuchni i to nie tylko do pieczenia pierników. Popularne jest dodawanie goździków do grzanego wina i piwa, kompotów, sosów owocowych oraz mięsnych. Warto przyprawiać nimi wieprzowinę, dziczyznę i baraninę. Niektórzy stosują je także do grzybów i śledzi. W kuchni świetnie sprawdzają się zwłaszcza goździki mielone.

pixel