Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piwonie

6 produkty

Piwonia to jedna z najbardziej popularnych bylin, którą możemy spotkać w wielu ogrodach. Nazywa jest również peonią. To niezwykle delikatna, estetyczna i co najważniejsze – stosunkowo łatwa w uprawie roślina (jeśli uważamy na mrozy i uszkodzenia mechaniczne).

Czytaj więcej

Piwonie - kiedy, jak i gdzie sadzić i przesadzać. Jaka ziemia, czym nawozić i jak przyciąć piwonie na zimę?

Cebulki piwonii lubią być sadzone w żyznej, próchniczej, gliniastej i lekko kwaśnej glebie. Dzięki temu, że bylina ta jest długowieczna, można ją uprawiać w jednym miejscu przez wiele lat. Ważne w procesie sadzenia jest umieszczenie byliny na odpowiedniej głębokości. Pod pąkami wyrastającymi z karp nie powinno znajdować się więcej jak od 3 d 5 cm podłoża. Posadzenie jej za głęboko sprawi, że bylina nie wyrośnie. Cebulki piwonii dobrze rosną w miejscach nasłonecznionych bądź lekko osłoniętych od słońca. Kwiat ten dosyć dobrze znosi suszę, ale w okresie kwitnienia, wymaga obfitego podlewania. By piwonia mogła cieszyć nasze oko pięknymi kwiatami, warto zadbać również o odpowiednie nawożenie dobrze rozłożonym obornikiem raz do roku. Jeżeli nasza roślina uprawiana jest przez wiele lat w tym samym miejscu, warto rozważyć także nawożenie mineralne. Nie sprawdzi się ono jednak w przypadku nowych roślin.

Piwonie - kiedy kwitną te byliny? Roślina ta zakwita koło czerwca i cieszy nas swoim pięknem przez kilka tygodni. Jest kwiatem stosunkowo krótko kwitnącym. Jednak każdego roku samoistnie rozkrzewia się coraz mocniej. Kupując piwonię krzewiastą w Sadowniczy.pl, cena wynosi 115 zł za sztukę. Stanowi więc inwestycję na lata.

W pielęgnacji piwonii warto również pamiętać, że przekwitające kwiaty i torebki nasienne powinniśmy usuwać możliwie szybko po ich pojawieniu się. Przesadzenie jest możliwe, ale należy pamiętać, że zaraz po wykopaniu należy przenieść je w nowe miejsce. Warto odpowiednio przygotować podłoże, mieszając ziemię z kompostem bądź obornikiem. Piwonie rozmnaża się poprzez podział starszych roślin, które są już dobrze rozrośnięte. Najlepszy moment na to przypada na koniec sierpnia i początek września. Otrzymane wtedy karpy należy sadzić niezbyt głęboko (żeby mogła przebić się przez ziemię) w odstępach średnio około 80 cm. Należy jednak pamiętać, że piwonia długo klimatyzuje się po nasadzeniu, dlatego nastawmy się na to, że w pierwszym roku nie zakwitnie od razu lub bardzo słabo. Nie powinniśmy się jednak tym zniechęcać.

Z racji tego, że piwonie są delikatne, powinniśmy pamiętać o ich właściwym zabezpieczaniu na zimę. Możemy zrobić co z pomocą kory, liści bądź innego materiału okrywowego. Z kolei wiosną, jeszcze przed tym nim pąki zaczną się rozwijać, należy pamiętać, by zimowe okrycie usunąć, dając przestrzeń roślinie do rozwoju.

Najpiękniejsze odmiany piwonii

Piwonia należy najpopularniejszych kwiatów ogrodowych. Od lat najbardziej popularnym gatunkiem piwonii jest piwonia chińska, której główną zaletą jest długowieczność! Szukając jednak roślin do naszego ogrodu, warto zwrócić uwagę na rodzime gatunki piwonii, które sprawdzają się w naszych warunkach klimatycznych.

Polskie odmiany piwonii nazwane zostały żeńskimi imionami. Znajdziemy tu m.in. piwonię 'Krystynę' o ciemnoróżowych kwiatach, 'Barbarę' w jasnym różu, 'Ewelinę' w jasnym kremowym odcieniu czy 'Hanię', w klasycznym różu. Poza polskimi piwoniami, znajdziemy również szeroki wybór piwonii tzw. zagranicznych. Jedną z najpopularniejszych jest piwonia chińska Kansas, która osiąga wysokość do 100 cm i występuje w intensywnych kolorach. Inne piwonie, na które warto zwrócić uwagę to lekarska, piwonia drzewiasta, piwonia kwietniowo-majowa, piwonia Wittmanna, piwonia botaniczna Młokosiewcza oraz piwonia delikatna. Pięknie prezentuje się również jedna z odmian piwonii drzewiastej - Hillary, która urzeka swoim brzoskwiniowym kolorem. Wyjątkowo efektowna jest również piwonia biała, która zachwyca swoją delikatnością i stanowi piękne tło dla bardziej intensywnych kwiatów.

Piwonie w ogrodzie - aranżacje, czyli jakie kwiaty pasują do piwonii

Kwiaty piwonii doskonale prezentują się w wazonie jak i świetnie komponują się - zarówno w ogrodzie jak i w bukiecie - z irysami, różami i trawami ozdobnymi. Bardzo często ten kwiat wykorzystywany jest do uzupełniania rabat drzewiastych. Dzięki temu, że swoim kuszącym zapachem wabi pszczoły i motyle, pomaga dbać o bioróżnorodność. Sadząc piwonię warto jednak pamiętać, by w jej najbliższym otoczeniu nie znajdowały się krzewy i sadzonki, które intensywnie pobierają substancje odżywcze z gleby, pozbawiając ich innych roślin. W takim położeniu piwonia umrze, gdyż nie pobierze z gleby odpowiedniej ilości składników mineralnych. Jako niesamowicie romantyczna i delikatna roślina świetnie wygląda w ogrodach francuskich i barokowych.

Dlaczego moje piwonie nie kwitną? Dowiedz się o typowych błędach w hodowli tych bylin

Hodowla kwiatów w ogrodzie nie zawsze należy do łatwych. W przypadku piwonii chociaż przestrzeganie wyżej opisanych zasad powinno znacznie ułatwiać proces hodowli, to jednak te kilka wskazówek, przekazanych przez specjalistów ze szkółki piwonii, na temat najczęściej pojawiających się błędów, może ustrzec nas przed ich popełnieniem. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Po pierwsze piwonia może nie zakwitnąć albo nawet nie wyjść spod ziemi w sytuacji, gdy została posadzona na takiej głębokości, która uniemożliwia właściwy rozwój rośliny. Optymalna głębokość do 3-5 cm pod ziemią. Zbyt głębokie wsadzenie rośliny to więc najprostszy i najczęściej popełniany błąd. Co możemy zatem zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej spróbować ją nieco podnieść, podważając karpę przy pomocy szpadla. Najlepszy termin na przeprowadzenie tej małej ogrodowej rewolucji to wczesna wiosna bądź początek jesieni.

Po drugie piwonia może nie rosnąć, bo została posadzona za późno. Optymalny czas sadzenia piwonii to okres od końca sierpnia do końca września. Jeśli posadzimy roślinę po upływie tego terminu, musimy założyć, że nie zdąży ona zawiązać pąków i zakwitnąć kolejnej wiosny. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Cierpliwie czekać i dbać o piwonię. Przy odpowiedniej pielęgnacji istnieje duża szansa, że piwonia zakwitnie w kolejnym roku.

Po trzecie piwonia może nie kwitnąć, gdyż nie usunęliśmy ściółki po zimie. Jest to dodatkowa warstwa, przez którą musi się przebić. W konsekwencji mamy podobną sytuację jak w przypadku za głębokiego posadzenia. Należy na to zwrócić uwagę jeszcze zanim nasza piwonia zawiąże pierwsze pąki. Najlepiej robić to tuż po ustaniu mrozów. Pilnujmy, żeby pąki piwonii nie były pokryte grubszą warstwą podłoża jak 5 cm.

Po czwarte piwonia może nie kwitnąć, ponieważ nie ma odpowiedniego dostępu do światła lub została zdominowana - pod względem pobierania z gleby substancji mineralnych - przez większe rośliny. Jeśli zauważymy, że nasza piwonia nie dogaduje się z innymi towarzyszami ogrodu, warto ją przesadzić. Takie działanie najlepiej przeprowadzić we wrześniu.

Po piąte piwonia nie będzie kwitnąć, jeśli przesadzimy z nawożeniem azotem, a jednocześnie nie dostarczymy jej odpowiedniej dawki fosforu i potasu. By uniknąć takiej sytuacji warto nawozić nasze kwiaty za pomocą nawozów wieloskładnikowych z mikroelementami. Jeśli stosujemy różne nawozy organiczne, pamiętajmy by dodawać do nich nawóz zawierający fosfor i potas, jednocześnie zmniejszając dawkę azotu.

I ostatni, lecz nie mniej ważny powód, szósty: choroby takie jak szara pleśń i nicienie. Szara pleśń niestety lubi atakować kwiaty. Jeśli więc zauważymy, że pąki naszych roślin zbrązowiały, zczerniały bądź pokryły się nalotem oznacza to inwazję pleśni. Plamy znaleźć można także na liściach i łodygach. Co możemy zrobić? Pomocny może okazać się oprysk preparatem grzybobójczym. Z kolei inwazja nicieni objawia się poprzez bulwiaste narośla, które pojawiają się na korzeniach. Zdiagnozować je możemy najpierw poprzez słabe, żółknące liście z obsychającymi brzegami i słabe kwitnienie. By zyskać pewność należy wykopać karpę i przyjrzeć się korzeniom. Piwonię zainfekowaną nicieniami niestety trzeba spisać na straty. By choroba nie zaatakowała kolejnych roślin, należy porażoną roślinę bezwzględnie spalić a popiół wyrzucić do śmieci.

pixel