Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona brokułów, brokuła

10 produkty

Zielone, o ciekawym kształcie, pyszne warzywa królują na polskich stołach na równi z kalafiorem. Doskonale sprawdzają się podane z tradycyjną bułką tartą, jak i ugotowane na chrupko i dodane do sałatki na zimno. Brokuły, wbrew pozorom, wcale nie są trudnym w uprawie warzywem. Jeśli chcesz je zaprosić do swojego ogródka, możesz to zrobić już w tym sezonie! Dowiedz się wszystkiego o sadzeniu, pielęgnacji i uprawie brokułów z poradnika Sadowniczy.pl!

Czytaj więcej

Kiedy najlepiej wysiewać brokuły?

W większość przypadków najlepszym czasem na wysiew brokułów z myślą o plonie w postaci warzywa, jest wczesna wiosna lub jesień. Brokuł 'Calabrese', który jest najczęściej spotykaną odmianą, powinien być wysiewany wczesną wiosną, w okolicach marca lub kwietnia. Nasiona brokułów gałązkowych, takich jak brokuł szparagowy czy fioletowy brokuł gałązkowy, również najlepiej wysiewać na początku wiosny lub jesienią.

Nasiona brokułów na kiełki można z kolei wysiewać przez cały rok w pomieszczeniach. Aby uzyskać kiełki, nasiona należy moczyć specjalnie wyselekcjonowane nasionka przez kilka godzin w odstanej, przegotowanej wodzie, a następnie umieścić w specjalnym pojemniku lub zwykłym słoiku przykrytym gazą. Tego typu nasionka powinny być dwa razy dziennie przepłukiwane letnią, czystą wodą. Nie należy ich zakrywać tak, aby miały cały czas dostęp do powietrza. W ciągu kilku dni kiełki powinny się pojawić, a można je spożywać jako dodatek do sałatek czy kanapek.

Rodzaje brokułów. 

Nie wszyscy wiedzą, że brokuły, podobnie jak pomidory, ogórki czy jakiekolwiek inne warzywo, również różnią się od siebie odmianami. 

Dlatego można zakupić nasiona dające bardzo zróżnicowany plon. Najczęściej spotykane są brokuły gałązkowe i brokuły łodygowe, ale również coraz częściej spotyka się odmiany szparagowe, a nawet fioletowe brokuły gałązkowe. Każdy z tych brokułów wymaga odrobinę odmiennych warunków uprawy. Warto dokładnie się z nimi zapoznać jeszcze przed wysianiem warzyw do gruntu, aby mieć pewność, że plon będzie obfity i zdrowy.

  • 'Sebastian'  plenna odmiana brokuła, przeznaczona do uprawy polowej od wczesnej wiosny do jesieni. Już bardzo wczesną wiosną tworzy róże. Dzieje się to zazwyczaj po 30-40 dniach od wysadzenia. W okresie jesiennym, okres wegetacji wydłuża się do  45-50 dni. Róże tej odmiany są wypukłe, zwarte, mają także charakterystyczną ciemnozieloną barwę. 'Sebastian' nadaje się zarówno do spożycia bezpośredniego jak i do mrożenia, jednak warto pamiętać o ich uprzednim zblanszowaniu.
  • 'Cezar' również może być uprawiany wiosną lub jesienią, pod warunkiem, że będzie to w tunelu foliowym (nieogrzewanym). To jedna z niewielu odmian średniowiecznych. Ma kształtne, twarde róże, jest stosunkowo odporny na klimatyczne warunki. 
  • nasiona na kiełki brokułów to specjalnie wybrane nasiona, które wcześnie i silnie kiełkują. Są również pozbawione wszelkich dodatków, podobnie jak nasiona na mikrolistki. Chociaż kiełki powstałe z tych nasion również mogą przekształcić się w sadzonki, będą dawać mniejszy plon niż odmiany przeznaczone do uprawy w gruncie.
  • 'Monaco' to odmiana przeznaczona do upraw w okresie jesiennym. Do specyficznych cech tej odmiany zalicza się słabe rozrastanie się róż bocznych. Tworzy wysokie rośliny.
  • 'Calabrese' jak już wspomniano, to jedna z najczęściej uprawianych odmian brokuła, jest bardzo odporny na szkodniki i warunki atmosferyczne. Tworzy średnio duże róże o typowym, "brokułowym" odcieniu zieleni. 

Jak pielęgnować brokuły?

Uprawa brokułów wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresie suchych letnich miesięcy. Warzywa te są bardzo wrażliwe na przesuszenie, dlatego absolutnie nie można doprowadzić do wyschnięcia gruntu w okresie wzrostu.

Warto pamiętać, że woda powinna być podawana na glebę, a nie na liście rośliny, aby uniknąć chorób grzybowych, jak również poparzenia słonecznego (aby tego uniknąć, można podlewać brokuły wieczorami).

Brokuły wymagają gleby żyznej, zasobnej w składniki odżywcze. Dobrze jest ją dodatkowo nawozić przez cały okres wegetacji. Nie zaleca się uprawiania brokułów w tym samym miejscu przez dwa lata z rzędu.

Jeśli chodzi o idealne stanowisko dla brokułów, to należy wybierać miejsca dobrze nasłonecznione przez co najmniej 6-7 godzin dziennie. Warzywa należy regularnie przeglądać pod kątem obecności szkodników (największym wrogiem brokułów, bardzo "interesującym się" zielonymi plonami są ślimaki), jak również chwastów.

Warto pamiętać, że brokuły będą doskonale rosły w sąsiedztwie buraków, fasoli, selera liściowego i korzeniowego, pomidora, rzodkiewki. Dobrym towarzystwem dla brokułów jest tymianek, kolendra i bazylia. Pod żadnym pozorem lepiej jest nie sadzić brokułów z cebulą, czosnkiem i szczypiorem. Chociaż może się to wydawać nielogiczne, nie można sadzić brokułów przy kapuście głowiastej i kalafiorze: "zabierają" one składniki odżywcze.

Najczęściej występujące choroby brokułów

Brokuły są roślinami, które bywają podatne na wiele chorób. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych chorób, które mogą wystąpić w uprawie tych warzyw:

  1. Mączniak rzekomy - to choroba wywołana przez grzyba, który powoduje biały nalot na liściach rośliny. Objawia się ona w czasie wilgotnej pogody i może powodować obumieranie liści oraz kwiatostanów brokułów. Aby zapobiec tej chorobie, należy regularnie usuwać uszkodzone liście oraz unikać zbierania brokułów w czasie wilgotnej pogody. Jeśli brokuł zostanie zaatakowany przez mączniaka, może to zagrażać nie tylko plonom brokułów, ale również sąsiadujących z nimi roślin.

  2. Zgnilizna twardzikowa - to choroba wywołana przez grzyby, które atakują korzenie i łodygi rośliny. Objawia się ona brązowym lub czarnym nalotem na korzeniach i łodygach, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci całej rośliny. Aby zapobiec tej chorobie, należy uprawiać brokuły w glebie, która jest dobrze drenowana i unikać zbyt gęstego sadzenia. Jeśli stwierdzimy występowanie zginilizny, konieczne jest usunięcie chorych roślin i ich spalenie (nie można ich kompostować!)

  3. Zgorzel korkowa - to choroba wywołana przez grzyba, który powoduje brązowe plamy na pędach i kwiatostanach brokułów. Objawy te pojawiają się zazwyczaj w czasie deszczowej pogody. Aby zapobiec tej chorobie, należy unikać zbyt gęstego sadzenia oraz zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych. Podobnie jak w przypadku innych chorób grzybowych, konieczne jest zniszczenie zainfekowanych roślin.

  4. Różowa plamistość liści - to choroba wywołana przez bakterie, które powodują brązowe plamy na liściach rośliny. Objawy te pojawiają się w czasie wilgotnej pogody i mogą prowadzić do obumierania liści. Aby zapobiec tej chorobie, należy regularnie usuwać uszkodzone liście oraz unikać zbierania brokułów w czasie wilgotnej pogody.

Warto pamiętać, że najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom jest odpowiednia pielęgnacja rośliny, takie jak regularne podlewanie i nawożenie, usuwanie uszkodzonych liści oraz unikanie zbierania brokułów w czasie wilgotnej pogody. W przypadku poważniejszych infekcji warto skonsultować się z specjalistą ze sprawdzonego sklepu ogrodniczego i zastosować odpowiednie środki ochrony roślin.

Kiedy zbierać brokuły?

Kiedy zbierać brokuły? To zależy od odmiany i warunków pogodowych. Zazwyczaj brokuły zbiera się, gdy kwiatostany osiągną średnicę około 10 cm. W przypadku brokułów szparagowych oraz fioletowych brokułów gałązkowych, kwiatostany powinny być zbierane, gdy osiągną około 5-7 cm średnicy.

Brokuły należy zbierać regularnie, ponieważ pozostawienie warzyw na grządce zbyt długo może spowodować, że rośliny zaczną produkować mniej kwiatostanów, dodatkowo będą oczywiście przekwitać. Zbiory najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy temperatura jest niższa, aby uniknąć uszkodzeń kwiatostanów.

Interesujesz się tematem ogrodnictwa? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Czym kierować się przy wyborze nasion warzyw - 7 przydatnych wskazówek!

Reasumując, uprawa brokułów może być łatwa i przyjemna, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji roślin. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu, a także o zbiorze kwiatostanów w odpowiednim czasie. W zależności od odmiany, nasiona brokułów najlepiej wysiewać na początku wiosny lub jesienią, a gleba powinna być umiarkowanie wilgotna i bogata w składniki odżywcze.

pixel