Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sasanki zwyczajne

1 produkty

Sasanka zwyczajna, czyli Pulsatilla vulgaris to bylina, która w Polsce w naturze występuje bardzo rzadko – niemal całkowicie wyginęła. Dlatego jest objęta ścisłą ochroną. Należy ona do rodziny jaskrowatych, do których zaliczamy aż trzydzieści gatunków roślin. W naszym kraju można spotkać zaledwie sześć z kilkudziesięciu gatunków sasanek – niemal wszystkie w ogrodach.

Czytaj więcej

Jak wygląda sasanka i czy to bylina?

Roślina tworzy niskie kępy, ma do 30 cm wysokości. To, co ją wyróżnia, to fakt, że młoda sasanka jest gęsto owłosiona - ma krótkie filcowe włoski, które latem zanikają. Liście stają się wtedy gładkie i pięknie błyszczą. Kwiaty sasanki są duże, bardzo ładne i okazałe. U większości gatunków mają dzwonkowaty kształt i kolor fioletowy, ale zdarzają się także odmiany ogrodowe o innym ubarwieniu. Spotykane są także okazy z innym rodzajem kwiatostanu, np. z postrzępionymi płatkami.

Sasanki zakwitają na przełomie marca i kwietnia, a jedna roślina może mieć nawet do kilkudziesięciu kwiatów. Niektóre okazy powtarzają kwitnienie jeszcze w sierpniu - wtedy pojawiają się tylko pojedyncze kwiaty. Na początku bardzo atrakcyjne, sasanki tracą na urodzie po latach, dlatego by je odmłodzić w 3-4 sezonie należy je wykopać i podzielić, a potem znaleźć dla nich nowe stanowisko. Roślinę można podzielić także wcześniej, w celu jej rozmnożenia. Na jesień sasanki zasuszają się i - w postaci grubego, mocno rozgałęzionego kłącza - zimują pod ziemią.

Gdzie występuje sasanka zwyczajna? Wymagania, uprawa i pielęgnacja

Pulsatilla vulgaris to gatunek, który w naturze, rosnący dziko jest rzadkością. Z tego względu sasanki są objęte ścisłą ochroną. Ta niesamowita bylina coraz częściej pojawia się jednak w naszych ogrodach, na rabatkach. To odmiany hodowlane - sasanki ogrodowe, czyli Pulsatilla × hybrida. Są one często mylone z sasanką zwyczajną.

W naturalnym środowisku sasanka zwyczajna lubi suche, przepuszczalne, próchniczne podłoże i nasłonecznione, ciepłe stanowiska. Są wrażliwe na wilgoć, nie lubią nadmiaru wody i jej zastoju, dlatego roślina świetnie radzi sobie na skalniakach czy suchej, nieurodzajnej ziemi. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nią dbać. Długie okresy suszy również negatywnie na nią wpływają, ale jest to roślina dość wytrzymała - latem dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami i słońcem, a jednocześnie znosi mrozy do ok. -20 st. C. Sasanki nie wymagają nawożenia, znacznie lepiej rosną na rabatach niż posadzone w donicach i skrzyniach.

Pulsatilla vulgaris - odmiany, które upiększą każdy ogród

W ogrodach trudno o czystego gatunku sasanki zwyczajne, jednak do dyspozycji mamy kilka odmian hybryd - równie pięknych sasanek ogrodowych. Różnią się od siebie detalami, jak ubarwienie kwiatów czy ich kształt. Wśród najciekawszych sasanek należy wymienić odmiany purpurowe, jak 'Rubra', która dorasta nawet do 50 cm, śnieżnobiałe i duże kwiaty ma 'Alba', a 'Pink Shades' zachwyca okazałymi, różowymi kwiatami. Śnieżnobiałe, pełne kwiaty ma 'Polka', a odmiana 'Papageno' zachwyca postrzępionymi płatkami.

Co ważne, rośliny o mlecznych kwiatach są znacznie trudniejsze w uprawie, częściej więdną. Niezależnie od odmiany, sasanki nawet po przekwitnięciu nadal mają wiele uroku, ponieważ po kwiatach zostają urocze, puchowe kule. W Europie i na świecie w naturze, a także w polskich ogrodach można spotkać także inne, bardziej klasyczne gatunki sasanek.

Sasanka wiosenna

Naturalnie rośnie w Finlandii, Rosji, Hiszpanii, a także w polskich Borach Tucholskich. Objęta jest ścisłą ochroną, ma do 15 cm wysokości, porasta lasy i wrzosowiska. Jej łodyga jest mocno owłosiona, a jasnofioletowe lub niebieskie kwiaty zwisają ku ziemi. Kwitnie od marca do maja.

Sasanka alpejska

Występuje w europejskich górach, na śnieżnobiałe kwiaty z żółtym środkiem i jest dość duża, bo potrafi przekroczyć 30 cm wysokości. Kwitnie późno - od maja do czerwca.

Sasanka słowacka

Występuje na Słowacji i w Polsce - w Tatrzańskim Parku Narodowym. Okaz pod ochroną. Można ją też spotkać w alpinariach i ogrodach botanicznych. Posiada duże, fioletowe kwiaty, kwitnie od kwietnia do maja i - w przeciwieństwie do innych sasanek - płatki jej kwiatów nie mają odgiętych końców.

Sasanka albańska

Występujący na Kaukazie gatunek sasanki ma do 20 cm wysokości. Można ją także spotkać w innych rejonach świata - w południowo-wschodniej Europie czy Azji Mniejszej. Występuje w dwóch ciekawych odmianach: 'Violacea' z fioletowymi kwiatami i 'Lutea' z żółtymi kwiatami. Kwitnie w maju.

Czy należy obcinać sasanki?

Sasanki należy obcinać, jednak dopiero po przezimowaniu. Po przekwitnięciu nie przycinamy roślin - powinny one zimować z pełnym ulistnieniem. Aby sasanka mogła lepiej wejść w nowy sezon wegetacyjny, należy przyciąć ją przed rozwojem pierwszych pąków, poprzez ucięcie nisko starych pędów i liści.

Gdzie kupić nasiona sasanki?

Sasanki zyskują na popularności, dlatego sadzonki tych bulin można bez problemu kupić w sklepach ogrodniczych. Należy pamiętać, że na metr kwadratowy sadzimy ok. 10 sasanek, czyli sporo. Tańszym rozwiązaniem jest wyhodowanie sadzonek sasanki z nasion. Można je kupić w sklepach ogrodniczych online lub stacjonarnie. Nasiona należy wysiać po pojemników lub gruntu jesienią. Niska temperatura pobudzi nasiona do kiełkowania. Z czasem wysiane nasiona zamienią się w piękne sasanki z bujnymi kłączami pod ziemią. Z nich później będziemy mogli rozmnażać rośliny. Warto pamiętać, że sasanki lubią ścisk. Im ciaśniej obok siebie będą grube kłącza roślin, tym lepiej będzie im się rosło w naszych ogrodach. Warto więc już na etapie wysiewania nasiona zadbać o to, by były posadzone ściśle obok siebie. Sasanki można także sadzić z cebulek.

pixel