Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grusze - sadzonki gruszy

76 produkty

Grusze należą do rodziny różowatych (Rosaceae), a ich podrodziną są jabłkowate. Drzewa te naturalnie rosną w Europie Wschodniej i Środkowej oraz w Azji i są raczej ciepłolubne. Dzielimy je na odmiany letnie, jesienne i zimowe – wszystkie są cenione ze względu na wyjątkowo smaczne, kojarzące się z dzieciństwem i wakacjami owoce obfitujące w witaminy. Te okazałe, bardzo popularne u nas drzewa osiągają średnio około 20 m wysokości i są długowieczne. W wielu polskich ogrodach rosną grusze posadzone nawet ponad 100 lat temu!

Czytaj więcej

Grusza - hodowla i pielęgnacja tych drzew owocowych

Odmiany uprawne gruszy pochodzą najczęściej od gruszy pospolitej, będącej mieszańcem powstałym między innymi przy udziale gruszy dzikiej (polnej). To żyjące nawet ponad 150 lat drzewo, a także inne spokrewnione z nim grusze, są powszechną ozdobą polskich ogrodów i sadów. Wciąż można jednak trafić na ulęgałki rosnące w lasach oraz na terenach zadrzewień śródpolnych. Warto wiedzieć, że dzikie grusze mają ciernie i bywają wykorzystywane do formowania wysokich obronnych żywopłotów.

Korona gruszy jest piramidalna lub kopulasta, a jej pędy są wiotkie i mają dużo lancetowatych, eliptycznych lub jajowatych liści z karbowanymi lub piłkowanymi brzegami. Gęsto rosnące kwiaty gruszy przypominają kwiaty jabłoni i innych różowatych - są białe i mają ciemne pylniki. Jeśli odpowiednio się o nie dba, to nie tylko urokliwie się prezentują, ale w dodatku obdarowują nas pysznymi owocami. W przypadku grusz dzikich świeże owoce są jednak nieco cierpkie i nadają się do spożycia po odleżeniu

Jeśli planujesz posadzić gruszę, to wybierz dla niej stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Może poradzić sobie jednak tam, gdzie panuje delikatne zacienienie. Drzewo to lubi ziemię o lekko kwaśnym odczynie, która stale jest lekko wilgotna. Ziemia ta powinna być przepuszczalna i żyzna. W pierwszych latach po zasadzeniu gruszy warto stosować nawozy azotowe, jednak później należy je ograniczyć na rzecz preparatów fosforowych. Świetnie sprawdzą się też kompost i obornik. Samo sadzenie gruszy można zaplanować na wiosnę, po ustaniu przymrozków, choć niektórzy hodowcy wolą zająć się taką pracą w październiku lub listopadzie, ponieważ sprawi to, że drzewa szybciej rozwiną swój system korzeniowy, a po zimie bez opóźnień ruszą z wegetacją. Trzeba zaznaczyć, że sadzenie gruszy jesienią polecane jest tam, gdzie klimat jest łagodniejszy. Przed zimą, ale już po pierwszych przymrozkach, trzeba jednak ściółkować drzewko, aby zabezpieczyć ją przed mrozem. 

Aby sadzonki gruszy dobrze się przyjęły, należy przygotować dołek nawet dwa razy szerszy od bryły korzeniowej, a jego dno powinno być spulchnione. Nie należy jednak wykopywać zbyt głębokiego dołka ? miejsce szczepienia powinno znaleźć się powyżej linii gruntu. Po posadzeniu poleca się przez pierwsze lata okrywać korzenie kompostową korą, co pozwoli zachować odpowiednią wilgotność ziemi. Pamiętaj, że grusza jest zazwyczaj drzewem obcopylnym, a więc powinna być sadzona w pobliżu odmian, które są zapylaczami. Za najlepsze zapylacze uważa się gruszę 'Konferencję' oraz 'Bonkretę Williamsa'. 

Przycinanie gruszy - wyprowadź drzewko jak należy

Przemyślane cięcie gruszy sprawi, że zbiór owoców będzie udany. Co istotne, grusze szczepione na pigwach rosną nieco słabiej i potrzebują mniej miejsca, zresztą sadzi się je w mniejszym rozstawie niż w przypadku innych podkładek (co 1,5 m, a nie co 2-2,5 metra). Takie grusze mogą być nawet prowadzone jak owocowe krzewy lub w formie żywopłotu. Niezbyt okazale rosnące grusze formuje się często w formę wrzecionową, zaś w przypadku większych drzew hodowcy decydują się na ogół na koronę piramidalną. 

Cięcie gruszy przeprowadza się głównie wczesną wiosną, niekiedy stosuje się także cięcie letnie, aby skrócić młode pędy. Bez względu na wybrana metodę i termin pamiętaj o tym, że dzień na takie działania powinien być słoneczny i suchy. Po posadzeniu i przez pierwsze lata życia gruszy cięcie nie może być zbyt silne, ponieważ drzewo mogłoby zacząć owocować później. U młodego drzewa najważniejsze jest formowanie korony. Obficie owocujące grusze przycina się silniej. Cięcia gruszy owocującej dokonuje się tak, aby zmniejszyć ilość pąków, jednak trzeba robić to w sposób umiarkowany.

Pierwsze cięcie grusz posadzonych jesienią wykonuje się pod koniec marca, jednak jeśli zasadzisz drzewko wiosną, to przytnij je od razu. Mając na uwadze to, że sadzonki gotowe do umieszczenia w ziemi mają na ogół przewodnik i po kilka pędów bocznych, zrób cięcia tak, aby wszystkie pędy z wyjątkiem przewodnika miały nie więcej niż 30 cm długości. Cięcia dokuje się tuż nad oczkiem. Po roku od posadzenia gruszy należy wybrać 4-5 silnych pędów, które staną się podstawami korony. Nie tniemy ich, chyba że ich przyrost wyniósł ponad 60 cm. W takiej sytuacji skraca się je o 30%. W kolejnym roku wycina się pędy rosnące w kierunku środka korony, a także rozgałęzienia przy pędach, jeśli jest ich więcej niż po 6 przy każdym z nich. Główny przewodnik zazwyczaj skraca się w 5. lub 6. roku uprawy. Cięcie odmładzające przeprowadza się w przypadku drzew starych i zaniedbanych. Najważniejsze będzie skrócenie przewodnika oraz rozluźnienie korony i wycięcie krzyżujących się gałęzi.

Choroby i szkodniki gruszy - jak z nimi walczyć?

Większość odmian gruszy jest średnio odporna na choroby grzybowe i bakteryjne. W ciepłe i deszczowe lata dość często występuje brunatna zgnilizna gruszy wywołana grzybem Moniliana fructigena. Jej objawem są brunatne gnilne plamy na owocach widoczne na uszkodzonej skórce. Aby uporać się z tym problemem, warto sięgnąć po odpowiedni preparat grzybobójczy przeznaczony do oprysku drzew owocowych. Inną, dość powszechną chorobą grzybową, jest rdza gruszy. Jej przejawem są jaskrawopomarańczowe plamy na liściach drzewa, które grubieją i sztywnieją. Aby uniknąć tej choroby, nie należy sadzić grusz koło jałowców. Rdzę gruszy zwalcza się przez oprysk preparatami miedziowymi. 

Kolejną chorobą grzybową, o której trzeba tu wspomnieć, jest parch gruszyNajpierw pojawiają się oliwkowe i brunatne plamy na liściach oraz szary, aksamitny nalot. Przebarwienia widoczne są z czasem także na pędach i owocach. W kolejnym etapie porażone tkanki pękają, a liście i owoce przedwcześnie opadają. Chore części rośliny należy szybko usunąć, jesienią warto też zastosować oprysk z 5% roztworem mocznika. Ważne jest cięcie prześwietlające, poprawiające przepływ powietrza między konarami. 

Wśród chorób bakteryjnych najgroźniejsza jest zaraza ogniowa gruszy. Przejawia się brunatnieniem, czernieniem i zwijaniem liści, a także więdnięciem pędów i zamieraniem owoców. Choroba jest trudna do wyleczenia i szybko rozprzestrzenia się, więc zaleca się wyciąć chore drzewo i spalić je. Pamiętaj także o szkodnikach, takich jak szpeciele. Objawem ich występowania są wgłębienia i ciemne plamki na liściach i owocach. Szkodniki te ograniczają wzrost drzewa i obniżają jakość owoców. Można wyeliminować je różnymi preparatami. Środki zwalczające szkodniki przydadzą się także wtedy, gdy na gruszach pojawi się kwieciak gruszkowiec

Odmiany gruszy idealne do Twojego sadu

Jeśli zależy Ci na drzewku, które daje szczególnie duże, smakowite i soczyste owoce, pomyśl o posadzeniu gruszy 'Lukasówki' dojrzewającej późną jesienią. Jest jedną z najpopularniejszych odmian hodowanych w Polce. Niestety to jedna z delikatniejszych odmian i może przemarzać. Dość wrażliwa na mróz, ale za to odporna na choroby jest grusza 'Xenia'. Owoce tej odmiany również są duże, soczyste i bardzo dobre w smaku, a do tego wcześnie się pojawiają i mogą być długo przechowywane. Wśród odmian letnich znajduje się grusza klapsa 'Faworytka', która jest dość niewysokim drzewem, łatwym w uprawie. Jej owoce dojrzewają już w sierpniu, są słodko-kwaśne i nadają się do jedzenia na surowo, a także na przetwory.

Jeśli w Twoim ogrodzie jest mało miejsca albo chcesz hodować grusze na tarasie lub balkonie, zwróć uwagę na mini grusze azjatyckie. Takie rośliny wchodzą w okres owocowania już w 2. roku uprawy! Warto wiedzieć, że grusze azjatyckie mają owoce, które swoim wyglądem przypominają jabłka i zachwycają wyglądem swoich kwiatów. Zależy Ci na drzewku łatwym w uprawie? Wybierz gruszę karłową 'Erika', a nie będziesz rozczarowany!

pixel