Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sadzonki drzew owocowych

109 produkty

Marzysz o pysznych, obfitujących w cenne składniki odżywcze jabłkach, gruszkach, śliwkach albo wiśniach z własnej hodowli? Warto zająć się uprawą drzewek owocowych, nawet w małym ogrodzie. Dzięki nim Ty i Twoja rodzina będziecie mogli wprowadzić do swojej diety urozmaicenie, a poza Tym naprawdę trudno odmówić wyjątkowego uroku roślinom owocowym. Nieważne, czy dysponujesz dużym sadem, czy masz tylko trochę miejsca na balkonie – wśród wielu gatunków i odmian drzewek owocowych znajdziesz takie, które są doskonale dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości.

Czytaj więcej

Drzewka owocowe kolumnowe, karłowe, stare i nowe odmiany - wszystko do Twojego sadu

Skorzystaj z tego, że obecnie możesz bez trudu znaleźć miododajne drzewka owocowe różnej wielkości, dające owoce o słodkim lub kwaskowatym miąższu i odpowiednie do jedzenia na surowo bądź idealne na przetwory. Sprawdź, czym wyróżniają się nowe odmiany i doceń te stare, które znów cieszą się dużą popularnością. Szukasz drzewek owocowych, które zajmują mało miejsca? Zamów karłowe albo kolumnowe jabłonie, grusze, wiśnie albo inne gatunki i czekaj na dorodne plony!

Jeśli chcesz posadzić kilka drzewek owocowych na małej działce albo jeżeli interesują Cię nowoczesne rozwiązania, które można zastosować w sadzie, to propozycją wartą Twojej szczególnej uwagi są drzewka owocowe kolumnowe. W zależności od odmiany dorastają one do wysokości 3m, a ich szerokość nie powinna przekraczać 80 centymetrów. Korona tych drzewek rośnie wąsko, a ich krótkopędy i długopędy kierują się równolegle do przewodnika. To sprawia, że drzewka kolumnowe można sadzić co 1 metr. Jeśli będziesz przestrzegać zasad uprawy tych roślin, w tym regularnie je przycinać, doczekasz się dużych, soczystych i pysznych owoców. Co istotne, może pojawić się ich naprawdę sporo! Warto też wiedzieć, że takie rośliny, podobnie jak drzewka karłowe, można hodować w donicach.

Szukając roślin owocowych o wyjątkowo niewielkich rozmiarach, koniecznie rozważ zakup drzewek karłowych, które osiągają wysokość 2-3,5 metra. Ich ostateczna wysokość jest uzależniona od odmiany podkładki ? ta ostatnia może być półkarłowa, karłowa lub superkarłowa. Tak jak w przypadku drzewek owocowych kolumnowych, drzewka karłowe szybko owocują. Owoce pojawiają się na nich nawet w drugim roku uprawy. Drzewa owocowe niskopienne nie sprawiają problemów podczas przycinania gałęzi i można to zrobić bez użycia drabiny. Trzeba też zaznaczyć, że ich owoce nie różnią się od tych, które rosną na drzewach o tradycyjnych rozmiarach, a ich zbiór jest łatwy. 

Masz dużo miejsca w ogrodzie lub sadzie i chcesz hodować drzewka owocowe z gruntu? Być może najlepsze dla Ciebie będą stare odmiany drzew owocowych. Doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że są one bardziej długowieczne i odporniejsze na choroby oraz szkodniki od większości nowych odmian. Ponadto na ogół wyróżniają się wysoką mrozoodpornością, a smak i owoców wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem. To właśnie stare odmiany drzew owocowych najlepiej nadają się do sadów ekologicznych. Opryski drzew owocowych są zazwyczaj bardziej potrzebne nowym odmianom, choć nie jest to regułą, zresztą można też zastosować naturalne środki ochrony przed chorobami i szkodnikami. Nowe odmiany jabłoni, gruszek czy śliwek kuszą niespotykanym dotąd smakiem i wyglądem owoców. To pozwala wybierać spośród ogromnej ilości takich odmian, sugerując się na przykład porą owocowania, wielkością drzewek czy wymaganiami co do stanowiska lub gleby. 

Kiedy przycinamy drzewa owocowe? Kiedy je sadzić?

Drzewkom owocowym najwięcej uwagi trzeba poświęcić wczesną wiosną i jesienią. Jeśli chodzi o ich cięcie, to zazwyczaj przeprowadza się je pod koniec lutego bądź na początku marca, choć gdy mróz długo nie ustępuje, to należy trochę poczekać, ale nie dłużej niż do kwietnia. Kolejne cięcie drzew owocowych przypada na okres letni, po zbiorze owoców. Dzięki cięciu drzewka są mniej podatne na choroby bakteryjne i grzybowe, a ich owoce są dorodniejsze. Pamiętaj o tym, że ta czynność powinna być wykonywana w dni słoneczne i suche, a rany po cięciu należy posmarować maścią ogrodniczą

Jeżeli chcesz cieszyć się dorodnymi plonami i zdrowo rosnącymi gruszami czy czereśniami, musisz wiedzieć, że duże znaczenie dla powodzenia hodowli ma już samo sadzenie drzew owocowych. Należy przeprowadzić je zgodnie z zaleceniami, czyli między innymi odpowiednio przygotować stanowisko pod roślinę, zachować odpowiedni odstęp między drzewkami i wybrać optymalny termin sadzenia. Warto kierować się indywidualnymi wskazaniami ustalonymi dla danego gatunku i odmiany. Sadzonki drzewek owocowych umieszczamy w gruncie jesienią, przed pierwszymi przymrozkami lub wiosną. Zbyt późne sadzenie drzewek owocowych grozi przemarznięciem korzeni. Trzeba też pamiętać o tym, że niezbędne będzie zabezpieczenie rośliny przed mrozem. Jeśli zdecydowałeś się na odmianę, która jest wrażliwa na niskie temperatury, zaplanuj sadzenie na wiosnę. Drzewka owocowe posadzone wiosną przycinamy od razu, natomiast te, które zostały umieszczone w gruncie na jesieni, muszą poczekać na cięcie kilka miesięcy, aż ustaną mrozy. Zadbaj także o jak najlepszą uprawę i pielęgnację swoich drzewek, bo to pozwoli Ci zbierać obfite plony przez długie lata! 

Sprawdzone rośliny ze szkółki drzewek owocowych Sadowniczy.pl

Kupując drzewka owocowe, trzeba zwrócić uwagę na ich stan. Niestety w sprzedaży nie brakuje drzewek, które chorują lub są w ogólnie złym stanie. Postaw na rośliny ze szkółki drzew owocowych cieszącej się dobrą opinią. Składając zamówienie w sklepie Sadowniczy.pl, możesz mieć pewność, że inwestujesz w drzewka, które były hodowane przez specjalistów dbających o zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków rozwoju. System korzeniowy egzemplarzy dopuszczonych do sprzedaży jest pozbawiony narośli i ciemnych nekroz, a ich pędy nie mają uszkodzeń na przewodniku ani na pędach bocznych. Drzewka zamówione w naszym sklepie dotrą do Ciebie w nienagannym stanie, starannie zapakowane i możliwie jak najszybciej!

pixel