Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona groszku pachnącego, groszek pachnący

22 produkty

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus), jest jedną z najpiękniejszych ozdobnych roślin ogrodowych. Jego piękne, intensywnie pachnące kwiaty przyciągają wzrok i dodają uroku każdemu ogrodowi. Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, aby sadzić groszek pachnący, to odpowiedź brzmi - wiosna.

Czytaj więcej

Kiedy najlepiej sadzić groszek pachnący?

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus), jest jedną z najpiękniejszych ozdobnych roślin ogrodowych. Jego piękne, intensywnie pachnące kwiaty przyciągają wzrok i dodają uroku każdemu ogrodowi. Jeśli zastanawiasz się, kiedy jest najlepszy czas, aby sadzić groszek pachnący, to odpowiedź brzmi - wiosna.

Sadzenie groszku pachnącego najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, gdy temperatura gleby osiąga około 10-15 stopni Celsjusza. Odpowiednia temperatura gleby pozwala na szybki i zdrowy wzrost rośliny. Jeśli ziemia jest jeszcze nadmiernie wychłodzona po zimie, nasiona groszku pachnącego mogą nie kiełkować. Większe rośliny mogą mieć trudności z zakorzenieniem się. Dlatego ważne jest, aby zaczekać, aż gleba się ogrzeje przed rozpoczęciem sadzenia tego wyjątkowo urokliwego kwiatu.

Warto wiedzieć, że groszek pachnący preferuje umiarkowane warunki pogodowe. Nie jest on zbyt odporny na ekstremalne temperatury, zarówno wysokie, jak i niskie. Dlatego też najlepszy czas na sadzenie groszku pachnącego to okres po przymrozkach, gdy temperatura jest stabilna i utrzymuje się w przedziale 15-20 stopni Celsjusza.

Ostatnią rzeczą, którą należy mieć na uwadze sadząc groszek jest fakt, że to roślina wyjątkowo lubiana przez gryzonie. Dlatego sadząc groszek do gruntu dobrze jest upewnić się, że dane miejsce jest chronione np. odstraszaczem ultradźwiękowym przed myszami polnymi i nornicami, które chętnie pożywiają się nasionami tego typu. 

Czy groszek pachnący jest rośliną wieloletnią?

Groszek pachnący jest rośliną jednoroczną, co oznacza, że ​​zazwyczaj trzeba go wysiewać co roku. Nasiona groszku pachnącego można zakupić w sklepach ogrodniczych lub przez internet i zwykle są one dostępne w różnych odmianach kolorystycznych. Wysiewanie nasion wprost do ogrodu lub sadzenie sadzonek zakupionych w sklepie to popularne metody uprawy groszku pachnącego.

Ponieważ groszek pachnący jest jednoroczną rośliną, po kwitnieniu i zrzuceniu kwiatów, roślina zaczyna powoli obumierać. Można jednak pozostawić niektóre strąki na roślinie, aby dojrzały i zebrać nasiona do przyszłego sezonu. Nasiona groszku pachnącego są łatwe do zebrania i przechowywania, więc zakupując nasiona raz, można się cieszyć pięknymi roślinami przez kilka sezonów. 

Groszek pachnący nie wymaga zbyt wielkiego zachodu w kwestii uprawy. Nie można jedynie doprowadzić do przesuszenia gleby, w której się znajduje, ani nadmiernego jej zalania. Dobrze jest zadbać o to, aby groszek miał się na czym wesprzeć, inaczej będzie "szukać" oparcia w innych roślinach lub zacznie się płożyć: w takim przypadku trawa i inne rośliny bardzo szybko go zarosną. 

Ponieważ groszek pnący jest dość delikatny i nie walczy o swoją przestrzeń życiową, dobrze jest regularnie odchwaszczać jego stanowisko, w szczególności gdy roślina jest bardzo młoda. Gdy pędy osiągną długość 50 cm, odchwaszczanie może być mniej regularne, ponieważ kwiaty i liście groszku będą już miały zapewniony dostęp słońca. 

Rodzaje groszku pachnącego

  • groszek pachnący biały - ta odmiana charakteryzuje się delikatnymi, białymi kwiatami o intensywnym zapachu. Jest doskonałą opcją do tworzenia romantycznych i eleganckich bukietów.
  • groszek pachnący niski (np. 'Sweetie Vilmorin Kids') - to odmiana, która rośnie do niższej wysokości, zazwyczaj około 30-45 cm. Jej kwiaty występują w różnych kolorach, takich jak różowy, fioletowy, czerwony i biały. Groszek pachnący niski jest idealny do sadzenia wzdłuż ścieżek ogrodowych lub w pojemnikach na balkonie.
  • Groszek pachnący pnący - tego typu odmiany potrafią osiągać wysokość nawet do 180 cm. Groszek pachnący pnący posiada długie pędy, które wymagają podparcia lub upinania do siatki lub pergoli. Jest doskonałym wyborem do ozdabiania ogrodowych altanek, pergoli czy płotów.

Należy pamiętać, że groszek pachnący występuje w wielu odmianach kolorystycznych, które można dobrać do każdego rodzaju i stylu ogrodu. Delikatne, białe i kremowe kwiaty są idealne do ogrodów minimalistycznych, z kolei kolorowe groszki zazwyczaj sadzi się w ogrodach rustykalnych i tradycyjnych, w których stawia się na barwę i różnorodność. 

Czy groszek pachnący można sadzić w doniczce?

Oczywiście, groszek pachnący można również sadzić w doniczkach, co czyni go idealnym wyborem dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń lub chcą ozdobić taras lub balkon. Sadzenie groszku pachnącego w doniczce jest prostsze niż w ogrodzie, ponieważ umożliwia kontrolowanie warunków wzrostu rośliny.

Zazwyczaj uprawiając groszek w doniczce jesteśmy też w stanie łatwiej ochronić go przed gryzoniami i ptakami. 

Podczas sadzenia groszku pachnącego w doniczce należy pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Po pierwsze, należy wybrać odpowiednią doniczkę o odpowiedniej wielkości. Doniczka powinna mieć otwory odpływowe, aby zapewnić właściwy drenaż gleby i uniknąć nadmiernego zalewania rośliny.

Następnie, wybierz odpowiednią mieszankę glebową, która jest dobrze drenująca i bogata w składniki odżywcze. Można użyć specjalnej mieszanki do kwiatów lub przygotować własną mieszankę, łącząc ziemię ogrodową z torfem i kompostem.

Groszek pachnący w doniczce potrzebuje również odpowiedniej ilości światła słonecznego. Umieść doniczkę w miejscu, gdzie roślina będzie miała co najmniej 6-8 godzin nasłonecznienia dziennie. Regularnie podlewaj roślinę, aby utrzymać wilgotność gleby, ale unikaj nadmiernego podlewania, które może prowadzić do zgnilizny korzeni.

Sadzenie groszku pachnącego w doniczce jest nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Możesz cieszyć się pięknymi i pachnącymi kwiatami groszku na tarasie lub balkonie, dodając uroku swojemu otoczeniu.

Podsumowując, groszek pachnący to piękna roślina ozdobna, która nie wymaga zbyt wiele zaangażowania od ogrodnika i nie ma wielkich wymagań co do jego umiejętności. Wiosna to najlepszy czas, aby rozpocząć uprawę groszku pachnącego, zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Jeśli w odpowiednim momencie wysiejesz groszek na stanowisko, jakie jest dla niego odpowiednie, będziesz mógł cieszyć się pięknymi i pachnącymi kwiatami groszku pachnącego przez cały sezon: z minimalnym udziałem Twojej pracy. 

pixel