Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ostróżki

15 produkty

Charakterystyczne dla ostróżki wyniosłej, jak niekiedy bywa nazywana odmiana ogrodowa, są sporej wielkości, pierzaste liście, które stanowią bez wątpienia walor dekoracyjny. Nie przyćmiewają one jednak piękna kwiatostanów, które mają formę wiech, złożonych z dwukolorowych kwiatów o pięciu płatkach. Najczęściej spotykanym kolorem kwiatu ostróżki jest niebieski, ale do wyboru mamy również ostróżkę różowąniebieską, fioletową, a nawet czerwoną i białą. Ostróżka wieloletnia kwitnie między lipcem a wrześniem.

Czytaj więcej

Co lubi ostróżka? Uprawa, stanowisko i pielęgnacja tej rośliny

Mało jest roślin tak pięknych i uniwersalnych, jak ostróżka. Trwała, wysoka bylina zaliczana jest do rodziny jaskrowatych. Ostróżkę ogrodową można spotkać naturalnie rosnącą w niemal całej Europie środkowej i wschodniej, a także na sporym obszarze Azji, w szczególności na Syberii, w Mongolii i części Chin. Jej daleką kuzynką jest ostróżka polna znana również pod nazwą ostróżeczki. Ta niewielka ostróżka jednoroczna pełna jest uroku i wdzięku, jednak traktuje się ją jako chwast. Rośnie głównie w zbożach na terenach nizinnych. Niegdyś kwiaty tej odmiany ostróżki wykorzystywane były do barwienia materiałów na zielono, a także - po zmieszaniu z ałunem - na niebiesko.

Jeśli chodzi o wymagania i uprawę, ostróżka nie jest nadmiernie wymagająca. Najobficiej kwitnie i najlepiej się rozrasta na stanowiskach z dobrym nasłonecznieniem. Chociaż najlepszym podłożem dla ostróżki ogrodowej jest podłoże piaszczysto-gliniaste o umiarkowanej wilgotności, poradzi sobie również w glebie, która jest gorszej jakości. W takim przypadku warto jednak ją regularnie zasilać, aby zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych. Roślina odwdzięczy się pięknie wybarwionymi kwiatami.

Jeśli zaś boisz się, że zapomnisz o nawadnianiu swoich ulubionych kwiatów, zobacz wynalazki, dzięki którym będą podlewały się same!

Ostróżka ogrodowa nie może być wystawiana na bezpośrednie działanie wiatru, ponieważ jej długie łodygi są stosunkowo kruche i podatne na złamania. W niektórych przypadkach może wymagać podpory, ponieważ kwiaty bywają nadmiernym obciążeniem dla rośliny. Ostróżka jest rośliną wieloletnią, jednak w okresie zimowym może przemarzać, dlatego najlepiej jest dla bezpieczeństwa ją okrywać na chłodne miesiące.

Gdy ostróżka ogrodowa przekwitnie, dobrym sposobem jest jej przycięcie. W ten sposób z dużym prawdopodobieństwem zakwitnie jesienią. Później ponownie należy ją przyciąć, przy samej glebie. Co parę lat wskazane jest odmłodzenie rośliny, jednak należy być przy tym bardzo ostrożnym. Karpa ostróżki jest bardzo delikatna i w czasie jej podziału może dojść do uszkodzenia korzeni. W ten sposób powstałe rośliny mniej obficie kwitną, a niekiedy mimo zapewnia im odpowiedniego stanowiska, usychają. Sadzonki ostróżki pozyskane z pewnego źródła, np. profesjonalnego sklepu ogrodniczego, gwarantują piękne kwiatostany. Można również pokusić się o samodzielny wysiew tej uroczej rośliny.

Warto też przeczytać o tym, kiedy sadzić rośliny zakupione na sadowniczy.pl?

Ostróżka trwała i ogrodowa - kiedy siać lub sadzić te kwiaty?

Ostróżka może być wysiewana wprost do gruntu, najlepiej wczesną wiosną, czyli w marcu lub kwietniu. Alternatywną porą do wysiewu jet ciepła jesień,  w okresie od września do października. Ten drugi termin sprawi, że już od pierwszych ciepłych wiosennych dni będziemy mogli cieszyć oczy obfitymi kwiatami wybranej odmiany ostróżki.

Drugim sposobem jest po prostu posadzenie sadzonki ostróżki: tutaj w zasadzie nie ma ograniczeń czasowych (poza oczywiście zimą). Dobrze ukorzenione rośliny przyjmą się niezależnie od tego, czy wsadzimy je do gleby na wiosnę czy późnym latem. Należy jednak pamiętać, aby po kwitnieniu jesiennym przyciąć je do samej ziemi.

Warto też kierować się uniwersalnymi poradami zawartymi w naszym poradniku: Sadzenie i przesadzanie roślin - na co należy uważać?

Jeśli zaś masz wątpliwości co do tego, czy nasze sadzonki zmieszczą się na rabacie, sprawdź jakiej wielkości są rośliny, jakie sprzedawane są na sadowniczy.pl.

Ostróżka - odmiany i gatunki, które muszą zagościć w Twoim ogrodzie

Ostróżka ogrodowa doskonale sprawdza się jako roślina sadzona wzdłuż przepierzeń, ogrodzeń i murów. Najczęściej wykorzystuje się ją do stworzenia wysokiego tła dla kolorowych, wielopoziomowych rabat. Najczęściej wybieraną odmianą jest ostróżka niebieska, która w ciekawy sposób komponuje się z niskimi bylinami w kontrastowych barwach. 

Ostróżka wielkokwiatowa z odmian niskich może być sadzona w donicach i hodowana na kwiat cięty. Jeśli jednak planujemy ścinanie ostróżki należy mieć na uwadze fakt, że niektóre z jej części są trujące, dlatego zaleca się prace ogrodnicze w rękawiczkach lub bardzo dokładne umycie dłoni po kontakcie z sokiem rośliny.

Jednymi z najciekawszych odmian ostróżki jest ostróżka wyniosła 'Blue Lace' o pięknym, jasnoniebieskim kolorze, ostróżka ogrodowa 'Excalibur Pure White' zachwycająca bielą, ostróżka ogrodowa 'Galahad' o ciekawych pierzastych kwiatach i 'Astolat Premium', której obfite kwiaty gęsto pokrywają łodygę, tworząc na niej zwartą powłokę.

Jakie kwiaty są podobne do ostróżki?

Ostróżka ogrodowa jest jedyna w swoim rodzaju, ale faktycznie znaleźć można kilka podobnych do niej roślin. Podobieństwo to warto wykorzystywać w komponowaniu rabat. Najczęściej z ostróżką zestawiana jest krwawnica pospolita, która jest rośliną wieloletnią, o bardzo wyrazistej różowo-fioletowej kolorystyce. Pod względem barwy, ale też wysokości, do ostróżki podobna jest jest barbula kladońska. Ostróżka bywa także mylona z ostróżyczką, o której wspomniano wyżej. Chociaż jednak należą do jednej rodziny, pod każdym innym względem się różnią (poza kolorem niebieskim kwiatów i zbliżoną nazwą). Warto jednak zaznaczyć, że kupując nasiona ostróżki powinniśmy sięgać po Delphinium consolida to nazwa łacińska dla ostróżeczki. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto pytać doświadczonych sprzedawców.

pixel