Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona cynii - cynia

41 produkty

Cynie to kwiaty, które kojarzą się przede wszystkim z dzieciństwem i wakacjami spędzanymi u babci na wsi. Kwiaty te są wymarzone do rustykalnych i tradycyjnych ogrodów, w których znajdują się także np. malwy i nasturcje. Pięknie wyglądają zwłaszcza w grupowych nasadzeniach, warto nimi także ozdabiać wnętrza domów – we flakonie trzymają się nawet przez dwa tygodnie. Podpowiadamy, kiedy siać cynie do gruntu i w którym momencie zbierać ich nasiona. Sprawdź też, jak wyhodować cynie z nasion i zastosuj się do wskazówek, dzięki którym kwiaty będą dorodne!

Czytaj więcej

Kiedy siać cynie do gruntu?

Cynia, czyli bardzo popularna niegdyś jednoroczna roślina ogrodowa z rodziny astrowatych, w dzisiejszych czasach może wydawać się nieco zapomniana. Z racji tego, że wraca moda na ogrody w wiejskim stylu, cynie ostatnio wzbudzają jednak coraz większe zainteresowanie. Cynie, zwane też jakobinkami, to rośliny wytwarzające kwiaty w wielu różnych kolorach. Kwiaty cynii mogą być pełne, półpełne i pojedyncze. Szczególnie dużo odmian kolorystycznych mają cynie wytworne, wśród których wyróżniają się wyjątkowo wysokie cynie daliowe, osiągające do 100 cm wysokości. Cynie wytworne daliowe mają bardzo ozdobne, pełne kwiaty o średnicy 10-12 centymetrów! Jeśli chcesz zasiać w swoim ogrodzie wysokie cynie z pełnymi kwiatami w różnych kolorach, wybierz mieszankę nasion cynii wytwornej daliowej.

Uprawa cynii jest dość łatwa, ale musisz zadbać o to, by przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących hodowli tej rośliny. Ważne jest między innymi to, aby cynie siać w odpowiednim terminie. Cynie warto uprawiać z rozsady, ponieważ to zapewnia im dość wczesne kwitnienie. Cynie uprawiane z rozsady kwitną od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Można jednak wysiać je prosto do gruntu w połowie maja, jednak kwiaty pojawią się dopiero w sierpniu i będą mniej okazałe. Zaleca się rozsadę cynii, ponieważ ta metoda hodowli pozwala nam cieszyć się kwiatami znacznie dłużej niż w przypadku siewu do gruntu. Nasiona cynii można wysiać do doniczek lub skrzynek z wilgotnym podłożem pod koniec marca lub na początku kwietnia. Nasiona wykiełkują nawet po tygodniu, ale potrzebują do tego temperatury w zakresie 18-20 stopni Celsjusza oraz sporo słońca. 

Kiedy zbierać nasiona cynii?

Cynie mogą gościć w Twoim ogrodzie każdego roku. Nie musisz jednak kupować nasion co sezon. Możesz wyhodować je samodzielnie, a później zebrać i wykorzystać w kolejnym sezonie. Jeśli spodobała Ci się na przykład cynia wytworna daliowa żółta, to wystarczy, że kupisz jej nasiona i będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, a wyhodujesz sporo pełnowartościowego materiału siewnego. Nasiona warto zbierać tylko z najładniejszych, długo kwitnących okazów z grubą  łodygą. Nasiona, które wytwarza cynia, nadają się do zbioru dwa miesiące po rozpoczęciu kwitnienia. O tym, że można już zebrać nasiona, świadczy to, że główka kwiatu jest ciemna.

Nasiona cynii należy zbierać w dzień suchy i bezdeszczowy. Jeśli pada, należy poczekać 3-4 dni, aż roślina zupełnie wyschnie. W sytuacji gdy w okresie zbioru nasion pada przez dłuższy czas, należy uciąć kwiaty i i wysuszyć je w domu. Nasiona cynii należy rozsypać na białą kartkę i umieścić w papierowych kopertach lub torebkach. Jeśli nasiona będą przechowywane z dala od wilgoci i w umiarkowanej temperaturze, zachowają zdolność do kiełkowania przez 3-4 lata

Jak wyhodować cynie z nasion?

Aby hodowla cynii się udała, musisz zasiać te rośliny w odpowiedni sposób. Cynie to kwiaty, które mają nasiona w charakterystycznym kształcie strzałki i są dość duże. Można siać je rzutowo lub zrobić płytkie dołki, w których umieszcza się po jednym nasionku. Po umieszczeniu w lekko zasadowej, żyznej glebie nasiona cynii należy przykryć cienką warstwą piasku. Głębokość siewu nasion cynii wynosi 1 centymetr. Nasiona te szybko wykiełkują, bo nawet już po tygodniu, ale potrzebują do tego temperatury w zakresie 18-20 stopni Celsjusza oraz sporo słońca. Gdy siewki wykształcą pierwszą parę liści właściwych, można je przepikować do doniczek. Warto wiedzieć, że rozsada cynii wyjątkowo dobrze znosi pikowanie, więc nawet jeśli nie masz doświadczenia w takich praktykach ogrodniczych, hodowla tej rośliny z rozsady ma spore szanse zakończyć się sukcesem. Gdy minie ryzyko nocnych przymrozków, czyli około 15 maja, cynie można przesadzić na miejsce stałe. Wcześniej, przez około 1-2 tygodnie należy cynię hartować, by lepiej zniosła nowe warunki. 

Przy sadzeniu cynii w ogrodzie, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rozstawy. Powinna ona wynosić 15 cm, jeśli odmiana jest niska, lub 30 cm, jeśli mamy do czynienia z wysokimi cyniami, np. cynią wytworną daliową 'Illumination', która osiąga 100 cm wysokości. O rozstawie pamiętaj także, siejąc cynie prosto do gruntu. Jeśli wysieje się je zbyt gęsto, trzeba wykonać pikowanie, gdy tylko pojawi się pierwsza para liści właściwych. Masz także możliwość hodowli cynii w donicy. Dla jednej rośliny wystarczy doniczka o średnicy 15, cm, natomiast w donicy o średnicy 35 cm mogą rosnąć 3 cynie średniej wysokości. Wysokie donice są odpowiednie dla cynii wytwornych daliowych, niższe gatunki z powodzeniem uprawia się w skrzynkach. 

Cynia lubi umiarkowane podlewanie, jednak nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Nie należy lać wody na liście cynii. Wczesną wiosną cynie nawozi się preparatami bogatymi w azot, natomiast w okresie zawiązywania pierwszych pąków wskazany jest już nawóz do roślin kwitnących. Jak długo trzeba czekać na to, aż cynia zakwitnie? Okres ten mieści się w zakresie 7-12 tygodni od siewu, a więc jest to roślina szybko rosnąca, w sam raz dla niecierpliwych! Cynie trzeba regularnie odchwaszczać, można też pomyśleć o ściółkowaniu korą. Aby cynia długo i obficie kwitła, regularnie usuwa się uschnięte kwiaty. Jedną z zalet cynii jest to, że nie szkodzi jej przesadzanieGatunkiem szczególnie dobrze znoszącym taki zabieg nawet w fazie kwitnienia, jest cynia kaktusowa.

Cynie to elegancko wyglądające kwiaty, których hodowla nie przysporzy trudności nawet początkującym ogrodnikom. Dzięki nim można dodać ogrodowi żywych barw od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Jeśli zależy Ci na tym, aby ogrodowa przestrzeń była bardzo kolorowa, postaw na cynię wytworną daliową mix kolorów Vilmorin. Pamiętaj, że cynie są  idealnymi roślinami na obwódki, które najlepiej prezentują się w grupach, a więc warto pomyśleć o tym, by siać je z własnych nasion. Wystarczy, że raz zamówisz nasiona tej rośliny, by, przy odrobinie zaangażowania, uzyskać wartościowy materiał siewny na kolejne lata!

pixel