Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Stokrotek

10 produkty

Nasiona stokrotek

Nasiona stokrotek

Stokrotka pospolita pochodzi z Europy, w naturalnym środowisku rośnie także w Polsce. Od niej właśnie pochodzą wszystkie odmiany stokrotek ogrodowych.

Stokrotki traktuje się jako rośliny dwuletnie – w pierwszym roku tworzą zebrane w rozetkę liście, w drugim roku w kątach starych liści wyrastają kwiatostany (koszyczki) osadzone na sztywnych szypułkach. Kwiaty stokrotki są białe, różowe lub karminowe. Docelowa wysokość od 15-20 cm.

Okres kwitnienia stokrotek przypada na koniec kwiecień – maj. Odmiany stokrotki różnią się nie tylko barwą kwiatów, ale także ich budową – jedne składają się wyłącznie z kwiatów rurkowych, inne tylko z kwiatów języczkowych. Stokrotki dzieli się też na wielko-, średnio- i drobnokwiatowe. Są odmiany o kwiatach pojedynczych, pełnych i półpełnych.

Stokrotki najczęściej sadzi się na kwietnikach, do skrzynek balkonowych i innych pojemników. Nadają się też na kwiat cięty, tworzy się z nich niewielkie bukiety.

Stokrotki wymagają gleby żyznej, niezbyt suchej oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. Należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany. Rośliny podlewamy regularnie, tak aby gleba stale była lekko wilgotna, ale nie mokra. Nawozimy umiarkowanie, najlepiej wraz z podlewaniem 2–3 razy w sezonie.

Nasiona stokrotki wysiewa się w czerwcu lub na początku lipca na rozsadniku. Po wzejściu nasion siewki należy przepikować na zagony. Na zimę konieczne jest ich okrycie przed mrozami. Odmiany o koszyczkach pełnych rozmnaża się przez podział.

Czytaj więcej
pixel