Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Buki

15 produkty

Sadzonka buku szczepionego na pniu to małe drzewko, które zostało wyhodowane z sadzonki lub nasienia i poddane szczepieniu na pniu, aby uzyskać charakterystyczny kształt z pojedynczym pniem i koroną na górze. Wygląd takiej sadzonki może nieco się różnić w zależności od jej wieku i rozwoju. 

Młoda sadzonka buka szczepionego na pniu ma pojedynczy, prosty pniak. Pniak ten jest zwykle gładki, choć może być delikatnie bruzdowany lub pokryty niewielką ilością kory. Na szczycie pnia znajduje się korona lub góra rośliny, która jest zwykle zaokrąglona lub lekko stożkowata. To w tej części rośliny rozwijają się liście i później gałęzie. Korona

Wysokość młodej sadzonki buka szczepionego na pniu może być zróżnicowana w zależności od jej wieku i etapu rozwoju. Może mieć kilka centymetrów lub kilkadziesiąt centymetrów wysokości.

Czytaj więcej

Buk szczepiony na pniu wymagania 

Buk szczepiony na pniu (Fagus sylvatica) to ozdobna forma buka, która może stanowić piękny element ogrodu lub krajobrazu. 

Buk szczepiony na pniu najlepiej rośnie w miejscach o półcienistym do pełnym nasłonecznieniu. W pełnym słońcu buk może rozwijać się obficiej, ale dobrze radzi sobie także w miejscach nieco zacienionych. Gleba: Wybierz dobrze przepuszczalną glebę o odczynie pH zbliżonym do neutralnego. Buk lubi gleby wilgotne, ale dobrze drenowane. Gleba powinna być żyzna i dostarczać roślinie odpowiednich składników odżywczych. Podlewanie: W okresach suszy lub w pierwszych latach po posadzeniu, buk szczepiony na pniu potrzebuje regularnego podlewania, aby zapewnić mu odpowiednią ilość wody. Pamiętaj jednak, że buk to roślina dość odporna na suszę.

Przycinanie: Przycinanie buka może pomóc w kształtowaniu korony i utrzymaniu estetycznego wyglądu rośliny. Najlepiej przycinać buka w okresie spoczynku wegetacyjnego, czyli w okresie zimowym lub wczesną wiosną, aby uniknąć krwawiących ran.

Buk szczepiony na pniu przycinanie

Przycinanie buka szczepionego na pniu (Fagus sylvatica) jest ważnym elementem pielęgnacji, który może pomóc w utrzymaniu estetycznego kształtu rośliny i pobudzić zdrowy wzrost. Poniżej znajdziesz informacje na temat przycinania buka szczepionego na pniu:

Termin przycinania: Najlepszym okresem na przycinanie buka jest okres spoczynku wegetacyjnego, czyli zima, kiedy drzewo jest w stanie uśpienia. Wtedy roślina jest mniej podatna na krwawienie po przycięciu. Jeśli nie masz dostępu do buka zimą, przycinanie można przeprowadzić również wczesną wiosną, zanim zacznie intensywnie rosnąć.

Cel przycinania: Przycinanie buka może służyć różnym celom, takim jak:

  • Usuwanie martwych, uszkodzonych lub chore gałęzi.
  • Formowanie korony w pożądany kształt lub kierunek wzrostu.
  • Zagęszczanie korony lub zmniejszanie gęstości gałęzi.
  • Kontrola rozmiaru rośliny.

Buk może "krwawić" po przycięciu, wypływając białą lub różowawą żywicą. To naturalna reakcja drzewa na uszkodzenie. Nie jest to jednak szkodliwe dla rośliny i z czasem się zagoi.

Buk szczepiony na pniu Choroby

Buk szczepiony na pniu (Fagus sylvatica) jest ogólnie odporny na wiele chorób, ale może być podatny na niektóre problemy zdrowotne, zwłaszcza gdy warunki wzrostu są nieodpowiednie lub gdy roślina jest osłabiona. 

Odmienność buka (Carpinus betulus): Choć nie jest to choroba w sensie klasycznym, może dojść do skrzyżowania buka z grabem (Carpinus betulus), szczególnie w miejscach, gdzie występują obie rośliny. To prowadzi do pojawienia się "odmiany buka", która może wyglądać inaczej niż buk ojczysty. Rozwiązaniem jest regularne przycinanie, aby usunąć pojawiające się gałęzie odmiany i utrzymać typowy wygląd buka.

Zgorzel kory i korzenia (Phytophthora spp.): To jest jedna z głównych chorób, która może dotknąć buka. Objawia się m.in. brunatnymi plamami na kwiatach, obumieraniem liści i zgorzelą kory. Aby zapobiec tej chorobie, unikaj nadmiernego podlewania, zapewnij dobrą drenaż gleby i unikaj uszkodzeń kory, takich jak rany spowodowane przycinaniem.

Rak kory buka (Nectria cinnabarina): To jest infekcja grzybicza, która atakuje korek buka. Objawia się jako zranienia i owrzodzenia na korek, które mogą prowadzić do obumierania gałęzi i często konieczne jest ich usunięcie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Zapobieganie polega na regularnym przycinaniu i monitorowaniu stanu buka.

Mrówki i mszyce: Mrówki mogą przyciągać mszyce, które zasysają soki rośliny i mogą prowadzić do osłabienia buka. Kontrola mrówek wokół buka i usuwanie mszyc, gdy się pojawią, może pomóc w zapobieżeniu tej infestacji.

Zimowe uszkodzenia: W regionach o surowych zimach buk szczepiony na pniu może być podatny na uszkodzenia spowodowane mrozem. Aby zmniejszyć ryzyko, można zastosować osłony zimowe lub stosować ściółkę wokół korzenia, aby utrzymać temperaturę na poziomie stabilnym. Zobacz jak to zrobić i wejdź na naszego bloga

Jak szybko rosną buki?

Buki (Fagus sylvatica) to drzewa, które rosną stosunkowo powoli w porównaniu do niektórych innych gatunków drzew. Tempo wzrostu buków zależy od wielu czynników, w tym od warunków środowiskowych, gleby, klimatu i opieki, jaką roślina otrzymuje.

Po osiągnięciu pewnego wieku, buki mogą zacząć rosnąć szybciej, ale tempo wzrostu nadal jest umiarkowane. Wzrost dorosłych buków zwykle wynosi od 20 do 40 centymetrów rocznie. Tempo to może się różnić w zależności od lokalnych warunków.

Buki są zazwyczaj cenione za swoje piękne liście i dekoracyjne korony, a tempo wzrostu jest częścią ich naturalnego procesu rozwoju. Choć buki rosną powoli, są długowiecznymi drzewami i mogą osiągnąć znaczną wysokość i objętość, co sprawia, że są popularne w parkach i ogrodach.

pixel