Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wiązy

4 produkty

Kategoria skupiająca szeroką gamę wiązów szczepionych na pniu. Wiązy szczepione na pniu, które powstają poprzez połączenie dwóch różnych gatunków roślin: jednego, który tworzy korzenie i pień, oraz drugiego, który tworzy koronę (górną część rośliny). Ta unikalna technika hodowlana łączy w sobie cechy obu gatunków, tworząc roślinę o charakterystycznych cechach i walorach estetycznych.

Czytaj więcej

Sadzonki wiązów szczepionych na pniu 

Wiąz kojarzy na się z dużym drzewem, które w naszym kraju wysteruje jako forma ogromnego drzewa. Dzięki szczepieniu na pniu wiązy stają się bardzo kompaktową roślina i mogą być uprawiane nawet w donicy. 

Wiąz szczepiony na pniu uprawa

Wiąz szczepiony na pniu to rośliny ozdobne, które tworzą piękne elementy ogrodów, tarasów i innych terenów zielonych. Ich uprawa nie jest czymś trudnym, ale aby rośliny prawidłowo się rozwijały należy spełnić kilka warunków. 

Stanowisko 

Wiązy lubią miejsca dobrze doświetlone, które umożliw wiązowi odpowiedni dostęp światła. Najlepiej wybierz stanowisko w pełnym słońcu lub delikatnym półcieniu. Niektóre odmiany wiązów są wrażliwe na przeciągi, przez co przy srogiej zimie mogą przemarzać. Sadząc wiąż szczepiony na pniu wybierz miejsce osłonięte od wiatru. 

Gleb/Podłoże

Wiąz potrzebuje ziemi żyznej, która dodatkowo będzie również przepuszczalna. Przygotuj glebę poprzez dodanie kompostu lub ziemi torfowej, aby zapewnić odpowiednią strukturę i skład odżywczy. 

Zabezpieczenie przed mrozem

W chłodniejszych regionach może być konieczne zabezpieczenie pni i korony przed mrozem. Zimą można go przykryć specjalnymi matami lub tkaninami rolniczymi.

Pielęgnacja i ochrona 

Wizy na pniu mogą wymagać okresowego przycinania, aby zachować pożądany kształt i obfitość wzrostu. Przycinanie powinno odbywać się w odpowiednich porach roku, zgodnie z wymaganiami konkretnego gatunku czy odmiany. Regularnie kontroluj rośliny pod kątem szkodników i chorób. Wczesne wykrycie problemów pozwala na skuteczniejszą interwencję. 

Regularne nawożenie jest ważne dla zdrowego wzrostu i obfitowania wiz na pniu. Wybieraj nawozy bogate w makro- i mikroelementy, które pomogą roślinie utrzymać odpowiednią kondycję.

Wizy na pniu potrzebują regularnego podlewania, szczególnie w okresach suszy. Staraj się utrzymywać wilgotność gleby, ale unikaj nadmiernego moczenia korzeni, co może prowadzić do gnicia.

Wiąz szczepiony na pniu choroby

Wiązy szczepione na pniu, tak jak wiele innych roślin, mogą być podatne na różne choroby. Utrzymanie zdrowego środowiska dla roślin poprzez odpowiednie podlewanie, odpowiednią glebę i odpowiednią przestrzeń do wzrostu ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania ryzyka tych chorób. Regularna obserwacja roślin pod kątem oznak choroby, interwencja w odpowiednim czasie, gdy pojawią się objawy oraz właściwa pielęgnacja to kluczowe czynniki w utrzymaniu zdrowej i pięknej winorośli z pniami. Jeśli zauważysz niepokojące objawy, skonsultuj się z lokalnym ogrodnikiem. Uzyskaj szczegółowe porady dotyczące zarządzania i zapobiegania chorobom. 

Najczęstszymi chorobami są: 

- Mączniak prawdziwy 

- Zgnilizna korzeni i szyi korzeniowej

- Rdza liści

- Czarna plamistość liści 

- Rak bakteryjny

Wiąz szczepiony przycinanie. Jak przycinać wiązy szczepione na pniu ? 

Przycinanie wiz na pniu jest ważnym elementem pielęgnacji, który pozwala zachować pożądany kształt rośliny, kontrolować jej wzrost i poprawiać ogólny wygląd. Oto kilka wskazówek dotyczących przycinania wiązów szczepionych na pniu:

Przycinanie Formy:
Wizy na pniu często uprawiane są w charakterystycznych formach, takich jak kule, stożki czy piramidy. Aby zachować pożądany kształt, przycinaj roślinę regularnie, usuwając nadmiar pędów, które mogą zakłócać formę. Przycinanie powinno być dokonywane wiosną lub jesienią, unikając okresów intensywnego wzrostu.

Usuwanie Uszkodzonych i Chorych Pędów:
Regularnie usuwaj wszelkie uszkodzone, chore czy martwe pędy. To nie tylko poprawia estetykę rośliny, ale także pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.

Przycinanie Kwiatów Wiązu:
Jeśli wizy na pniu mają część kwitnącą, przycinaj wyblakłe kwiaty po ich przekwitnięciu. To pozwoli skierować energię rośliny na dalszy wzrost i tworzenie nowych pąków kwiatowych.

Ograniczanie Wysokości:
Jeśli chcesz kontrolować wysokość wizy na pniu, przycinaj pędy wierzchołkowe. To zatrzyma ich pionowy wzrost i może sprawić, że roślina będzie bardziej gęsta i kompaktowa.

Przycinanie Wiosenne:
Wiosną, gdy roślina zaczyna aktywnie rosnąć, możesz przyciąć pędy, które uległy uszkodzeniu w okresie zimowym lub są słabe. To pozwoli roślinie skoncentrować energię na nowym, zdrowym wzroście.

Przycinanie Jesienne:
Przycinanie jesienne ma na celu przygotowanie rośliny do okresu spoczynku zimowego. Usuń wszelkie przekwitnięte kwiaty i zbyt długie pędy, które mogą być narażone na uszkodzenia w trakcie zimy.

Pamiętaj, że różne odmiany i gatunki wiz na pniu mogą mieć nieco różne wymagania dotyczące przycinania. Zawsze warto zapoznać się z instrukcjami hodowlanymi specyficznymi dla twojej rośliny oraz zasięgnąć porady lokalnego ogrodnika, jeśli masz wątpliwości.

pixel