Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dzwonki byliny

25 produkty

Dzwonek (Campanula) to rodzaj roślin, głównie bylin, należących do rodziny dzwonkowatych. Wyróżniamy około 400 gatunków dzwonków, z czego 19 rośnie w Polsce – część z nich objęto ścisłą ochroną. W Tatrach można trafić na dzwonki alpejskie, z kolei na łąkach całego kraju widuje się dzwonki okrągłolistne i szerokolistne, które dorastają do wysokości 150 centymetrów. Większość dzwonków to kwiaty wieloletnie, ale niektóre z nich są jednoroczne lub żyją dwa lata.

Czytaj więcej

Dzwonek - co to za bylina?

W ogrodach hoduje się zarówno niskie, zadarniające, jak i wysokie dzwonki. Niskie gatunki wspaniale prezentują się na skalniakach oraz w doniczkach, a wysokie zachwycająco wyglądają na rustykalnych łąkach, rabatach oraz na obrzeżach nasadzeń drzewiastych. Warto dodać, że dzwonki wykorzystuje się do tworzenia przepięknych bukietów. Warto też mieć na uwadze, że dzwonki, oprócz swojej niezwykłej urody, mają inną ważną zaletę - są miododajne.

Dzwonki to rośliny o wzniesionym i kępiastym pokroju, a niektóre z nich przy ziemi tworzą rozetę liściową. Interesują Cię rodzaje kwiatów dzwonków? Poszczególne gatunki i odmiany kwitną o różnych porach, a kwiaty znacznie różnią się wielkością. Korony mają kształt dzwonkowaty, lejkowaty lub gwiaździsty - składają się z pięciu zrośniętych płatków, zazwyczaj zaostrzonych na końcach. Płatki dzwonków w górnej części rozdzielają się i mniej lub bardziej odginają w dół. Dzwonek może mieć kwiaty fioletowe, niebieskie lub białe, zdarzają się jednak także kremowe lub różowe odmiany. W przypadku niektórych gatunków pojawiają się one już w marcu. Koniec okresu kwitnienia może przypadać dopiero na październik.

Dzwonek to kwiat, który ma interesujące znaczenie. Kto zna mowę kwiatów, ten wie, że wręczenie komuś dzwonków oznacza ?odgadnij me myśli?. Oprócz tego, kwiat jest przypisany zodiakalnym Bliźniętom i ma pomagać im w oczyszczaniu się z negatywnych energii. Nie tylko Bliźnięta mogą korzystać z pozytywnego wpływu dzwonka na ludzką psychikę. Dzwonek hodowany w doniczce sprawi, że w każdym domu będzie ładniej i przyjemniej.

Dzwonki - stanowisko i hodowla

Zdecydowana większość dzwonków lubi stanowiska słoneczne, jednak wysokie gatunki dobrze rosną także na stanowiskach półcienistych. Do wyjątków należy dzwonek szerokolistny, który znakomicie radzi sobie w cieniu. Dzwonki potrzebują żyznej, próchniczej i przepuszczalnej gleby o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna - należy uważać, by podlewanie nie było zbyt obfite. Dobrą wiadomością jest to, że roślina ta skorzysta, jeśli będzie podlewany twardą wodą bogatą w wapń. Informacje odnośnie gleby są istotne także w przypadku, jeśli interesuje Cię dzwonek kwiat doniczkowy. 

Dzwonki sieje się od maja do czerwca bezpośrednio na rabatach albo w marcu, jeśli rozsadnik będzie znajdował się w domu. Nasiona wysiane na zewnątrz w skrzynkach zaleca się zabezpieczyć przed gryzoniami. Co ciekawe, w 1 g nasion dzwonka może znajdować się aż ponad 1000 sztuk! W przypadku niektórych gatunków, na przykład dzwonka alpejskiego, nasiona kiełkują dopiero po wcześniejszym przemrożeniu. Mając na uwadze to, że niektóre dzwonki, w tym dzwonki ogrodowe, to rośliny żyjące przed dwa lata, warto dowiedzieć się więcej o sianiu bylin dwuletnich.

Sadzonki dzwonka umieszcza się w gruncie na ogół w maju, w rozstawie 30 centymetrów. Niektóre gatunki można jednak sadzić już wcześniej, jeśli są szczególnie odporne na mróz, lub później. Jeśli masz zamiar zasadzić dzwonki jesienią, pamiętaj o tym, że młode rośliny potrzebują jednak ocieplenia wyściółką ze świerkowych gałązek. Dzwonki ładnie kwitną przez 2-3 lata, ale z czasem ich pędy drewnieją i bylina gorzej kwitnie. Wtedy trzeba ją rozdzielić przez podział kępy. Latem roślinę tę można też rozmnożyć przez sadzonki utworzone z pędów wierzchołkowych.

Kwiat Campanula (dzwonek) - jak pielęgnować te rośliny?

Dzwonki to kwiaty wieloletnie, które są mrozoodporne, ale nie zaszkodzi zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami i wiatrem, stosując do tego gałązki iglaków. Jeśli chcesz hodować dzwonki w domu, to pamiętaj, że nie lubią one przeciągów. Przy niekorzystnych warunkach dzwonek może przestać kwitnąć lub w ogóle nie zawiązać pędów. W ogrodzie również warto chronić je przed wiatrem. Wysokie dzwonki należy podpierać tyczkami. 

Bez względu na to, czy dzwonki będą rosły w ogrodzie, czy w domu, usuwaj zeschnięte kwiaty. To sprawi, że będą lepiej wyglądały, a do tego pobudzi je to do wzrostu. Aby dzwonki pięknie kwitły, trzeba je nawozić wiosną i w środku lata. Najlepiej sprawdzi się biohumus, można też zastosować kompostowanie. Dzwonek hodowany jako kwiat doniczkowy bujnie rośnie po nawozie do roślin kwitnących.

Jakie są odmiany dzwonków i które warto posadzić w ogrodzie?

Interesują Cię dzwonki kwiaty i ich rodzaje? Być może idealne do Twojego ogrodu będą gatunki odpowiednie na skalniak. Dorastający do wysokości 20 cm dzwonek karpacki niebieski zauroczy Cię swoim intensywnym odcieniem i nietuzinkowym kształtem płatków. Jeszcze niższy jest dzwonek gargański 'Major'? bylina ta osiąga 10 cm wysokości. Dzięki niej, w Twoim ogrodzie mogą pojawić się zjawiskowe błękitne kobierce. 

Chcesz upiększyć swój ogród okazałymi, wysokimi bylinami? Popularny wśród koneserów dzwonek brzoskwiniolistny może urosnąć do wysokości 90 centymetrów. Co ważne, roślina ta dobrze czuje się zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Jeśli w dodatku lubisz kwiaty w fioletowym kolorze, to właśnie ten dzwonek może szczególnie przypaść Ci do gustu. Wyróżnia się także dzwonek kremowy, który osiąga niekiedy aż 1 m wysokości. Ta preferująca cień roślina ma bardzo efektowne kwiatostany w niebieskim kolorze.

Dla tych, którzy uwielbiają kwiaty ogrodowe w białym kolorze, niektóre dzwonki mogą być prawdziwą perełką. Rośliny te zaczarują Twój ogród! Co więcej, wykorzystuje się je do tworzenia niesamowitych bukietów ślubnych. Najlepsze nasiona białych i innych dzwonków są dostępne w naszym sklepie. Nie jesteś zdecydowany na to, by kupować nasiona i sadzonki online? Wybierz zaufanego sprzedawcę, a pozbędziesz się wątpliwości. Sklep Sadowniczy.pl to miejsce, w którym znajdziesz najpiękniejsze rośliny - dotrą do Ciebie w idealnym stanie, niezależnie od tego, pod jaką postacią je zamówisz.

pixel