Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Śnieguliczki

10 produkty

Śnieguliczka to rodzaj krzewów z rodziny przewiertniowatych. Należy do niego kilkanaście gatunków – niemal wszystkie pochodzą z Ameryki Północnej. Na początku XIX wieku do Polski sprowadzono śnieguliczkę białą. Jest ona spotykana u nas w stanie dzikim, a także w uprawie. W Polskich ogrodach hoduje się również kilka innych gatunków śnieguliczki. Rośliny te osiągają wysokość 1-3 m, a ich pędy, rosną do góry i lekko zwisają, tworząc kopułę. Krzewy te są rozpoznawalne przede wszystkim dzięki specyficznym owocom, przypominającym duże jagody. Mogą mieć one białą, różową lub ciemnopurpurową barwę.

 

Czytaj więcej

Śnieguliczka - sadzonki ze sklepu Sadowniczy.pl to gwarancja jakości

Jeśli chcesz hodować śnieguliczki, to zainwestuj w sadzonki wysokiej jakości, z których wyrosną zdrowe i ładne krzewy. Śnieguliczka biała, to roślina osiągająca 2,5 m wysokości, której cena w sklepie Sadowniczy.pl jest niewygórowana. Niewiele zapłacisz także za sadzonki innych gatunków tej rośliny dostępnych w sklepie Sadowniczy.pl. Szukasz krzewu z białymi owocami? Może spodobać Ci się także odmiana śnieguliczki Doorenbosa 'White Hedge'. Ten krzew osiąga nieco skromniejsze rozmiary, ale jego owocostany zebrane są w efektowne grona. 

A może Twoją uwagę najbardziej przykują śnieguliczki różowe? Przykładem takich roślin są śnieguliczki Doorenboosa 'Mother of Pearl', które mają wyjątkowo duże owoce w perłoworóżowym odcieniu. Jest to bez wątpienia jedna z najatrakcyjniejszych odmian! Niezwykłym, chłodnym odcieniem różowego koloru wyróżniają się owoce śnieguliczki Doorebosa 'Amethyst'. To idealna odmiana dla koneserów! Nieprzeciętną urodą odznacza się również niewielka śnieguliczka koralowa, której ciemnoróżowe lub lekko fioletowe owoce dojrzewają późną jesienią. Jej ciemnozielone, omszone liście w tym czasie zaczynają się też przebarwiać na czerwono. Trzeba też wspomnieć o śnieguliczce Doorenbosa 'Magic Berry', ponieważ jej fioletowoczerwone, licznie występujące owoce to wspaniała ozdoba każdego ogrodu. 

Śnieguliczka - krzew nie tylko do parku

Śnieguliczka to intrygujący krzew, który jest często wykorzystywany do nasadzeń w przestrzeni publicznej. Jest to roślina wzbudzająca duże zainteresowanie architektów krajobrazu, cenią ją także ogrodnicy szukający krzewów nadających się do sadzenia w miejscach innych niż przydomowy ogród. Krzew dobrze rośnie na skarpach, zboczach i przy ulicach, na ogół pod dużymi drzewami. W parkach i w przestrzeni miejskiej najczęściej widuje się śnieguliczkę białą. Zimą, gdy opadają jej drobne liście, owoce pozostają na jej pędach. Ta mrozoodporna roślina wygląda dekoracyjnie także w okresie wiosenno-letnim. Kwitnienie śnieguliczki przypada na maj i czerwiec, ale aż do mrozów na gronach z owocami rosną pojedyncze, dość skromnie wyglądające kwiaty, które przyciągają jednak pszczoły.

Śnieguliczki warto sadzić także w swoim ogrodzie. Świetnie nadają się do obsadzania jednolitych rabat kwiatowych. Warto pamiętać, że śnieguliczka to liściasty krzew zadarniający, który dość często jest wykorzystywany do zakrywania nieużytków. W ogrodach funkcję okrywową dość często spełniają śnieguliczki Chenaulta. Jedną z nich jest kwitnąca na różowo śnieguliczka Chenaulta 'Hancock'. Jest to gęsty i niski krzew, którego szeroko rozłożone gałęzie tworzą efektowne zielone poduchy. W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz także sadzonki innej niskiej śnieguliczki o szeroko ścielących się po ziemi pędach. Śnieguliczka Chenaulta 'Brain de soleil', bo o niej mowa, to roślina ze szczególnie dekoracyjnymi liśćmi, które najpierw są złoto-żółte, a jesienią przebarwiają się na brązowo-pomarańczowo. Kolejną odmianą tego gatunku jest śnieguliczka Chenaulta 'Aurea' z charakterystycznym, złotozielonym ulistnieniem

Śnieguliczki to bardzo odporne rośliny, które dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza i nie mają wymagań co do rodzaju gleby - rosną nawet w słabych, jałowych glebach, choć nie tolerują ziemi mocno podmokłej. Krzewy te najlepiej prezentują się, gdy nie brakuje im słońca. Na bardziej zacienionych stanowiskach śnieguliczki mogą być nieco mniej dekoracyjne przez to, że słabiej owocują. Śnieguliczki dobrze znoszą mróz, niestraszna im jest również susza. Warto podkreślić, że dzięki swojej zwartej formie rośliny te ograniczają ilość chwastów. Mimo że śnieguliczki nie są roślinami zimozielonymi, to ich liście utrzymują się dość długo po pierwszych przymrozkach. To dość ważne, zwłaszcza, że niektóre śnieguliczki to rośliny o ozdobnych liściach. Ich atutem jest także to, że owoce zdobią je nawet do wiosny

Nie musisz nawozić śnieguliczki, ponieważ dobrze rośnie bez żadnego zasilenia. Jeśli zauważysz, że krzew rośnie słabiej, zastosuj kompost lub uniwersalny preparat wieloskładnikowy. Aby nadać pożądany kształt śnieguliczce, trzeba ją przycinać. Roślina ta bardzo dobrze znosi cięcie, zwłaszcza jeśli ma ono miejsce na przełomie zimy i wiosny, i ma na celu usunięcie starych, chorych lub nadmiernie wybujałych pędów. Jeśli masz małe dzieci, musisz mieć na względzie fakt, że owoce śnieguliczki  trujące. Dzieci lubią rozdeptywać te małe kuleczki, które zabawnie strzelają. Biorąc je do ręki, można jednak podrażnić skórę ich sokiem. 

Śnieguliczka - żywopłot w klasycznym stylu

Śnieguliczka znakomicie nadaje się na niskie żywopłoty formowane. Po cięciu krzew ten bardzo łatwo się zagęszcza. Zapamiętaj, że śnieguliczka jest rośliną, która szybko się rozrasta i rozprzestrzenia, a gdy się jej nie kontroluje, staje się inwazyjna. Aby zapobiegać niekontrolowanemu i nadmiernemu rozrastaniu się śnieguliczki, należy regularnie usuwać wszystkie niepożądane odrosty korzeniowe. W przeciwnym razie żywopłot ze śnieguliczki będzie chaotyczny i przejmie ogrodową przestrzeń. W marcu, skracając żywopłot ze śnieguliczki, ucina się wszystkie pędy, które owocowały w ubiegłym roku. Pozostałe gałązki przycina się o 1/3 długości. W ciągu lata można wykonać także drugie cięcie. Śnieguliczka wybacza wiele błędów, które popełniają niedoświadczeni ogrodnicy. Jeśli nie masz wprawy w hodowli roślin, to pamiętaj, że ten krzew wiele zniesie!

pixel