Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Katalpa - sadzonki

11 produkty

Katalpa, zwana także surmią, to egzotycznie wyglądające drzewa pochodzące z Azji oraz Ameryki Północnej. W obrębie rodzaju katalpa, należącego do rodziny bignoniowatych, znajduje się 11 gatunków. Część z nich można spotkać w polskich ogrodach, a także przy ulicach, na alejkach i zieleńcach miejskich. Katalpy wzbudzają coraz większe zainteresowanie – i nic w tym dziwnego, bo te dorastające w naszych warunkach do wysokości 10-15 metrów drzewa są niezwykle urokliwe. Mają charakterystyczną koronę, duże sercowate liście i wonne kwiaty przypominające storczyki

Czytaj więcej

Katalpa (surmia) - wymagania, sadzenie, uprawa, pielęgnacja

Katalpy to nietuzinkowe rośliny, które przyciągają spojrzenia o każdej porze roku. Drzewa te posiadają dość krótki pień i szeroką, rozłożystą koronę, która przypomina kopułę i daje dużo cienia. Jej największa ozdoba to wyjątkowo duże, zielone liście, które są jajowato wydłużone. Katalpa bignoniowa, nazywana też katalpą zwyczajną i katalpą parasolowatą, jest gatunkiem typowym. Liście tego drzewa mają niekiedy 20 cm długości oraz podobną szerokość. Jesienią opadają one bez uprzedniego przebarwienia. Katalpa bignoniowa osiąga wysokość do 15 m i może mieć aż 8-12 m szerokości. W naszym klimacie drzewko to wyrasta jednak nieco mniej okazałe, ale wciąż trzeba mu zapewnić sporo miejsca.

Pojawiające się w czerwcu lub lipcu storczykowate kwiaty (stąd jeszcze jedno określenie surmii- storczykowiec), są zebrane w wiechy i mają średnicę ok. 6 cm. Kwiaty te są białe, ale w środku mają purpurową plamkę oraz żółty rysunek. Po przekwitnięciu katalpa wytwarza długie torebki z nasionami, wyglądem przypominające strąki. To właśnie dlatego surmia bywa nazywana indiańskim drzewem fasolowym. Strąki te utrzymują się nieraz na drzewie przez całą zimę. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy posadzić tę roślinę w swoim ogrodzie, niech przekona Cię to, że katalpa odstrasza komary!

Katalpa to drzewo, które ma niezbyt duże wymagania, ale trzeba poświecić jej trochę uwagi, by zachwycała swoim wyglądem. Wybierz dla niej słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko i miej na uwadze to, że lubi ona umiarkowanie żyzną i przepuszczalną glebę o kwaśnym odczynie. Co ciekawe, katalpy są odporne na suszę, ale młode rośliny po posadzeniu trzeba raz na dwa tygodnie nawadniać. Drzewa te nie wymagają intensywnego nawożenia i nie służą im mineralne nawozy. Można ewentualnie zasilić ziemię dojrzałym kompostem. Jeśli gleba, w której rośnie to drzewo, będzie bardzo zasobna w składniki odżywcze, to pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą, przez co uwrażliwią się na działanie mrozu. Niestety młoda katalpa może przemarzać, dlatego należy ją zabezpieczyć na zimę. Najważniejsze jest to, aby nie przemarzła bryła korzeniowa, a więc trzeba u podstawy pnia usypać kopczyk z kory. Można też zabezpieczyć pędy słomą. 

Katalpa ? kiedy sadzimy?

Surmia w postaci sadzonki z gołym korzeniem nadaje się do sadzenia w ogrodzie w okresie wiosennym lub jesiennym. Z kolei katalpę w pojemniku można sadzić przez cały sezon. W sytuacji, gdy konieczne jest przesadzenie katalpy na inne miejsce w ogrodzie, trzeba zrobić to wczesną wiosną, dopóki nie pojawią się młode liście. 

Katalpa szczepiona na pniu - idealna do Twojego ogrodu

Interesuje Cię hodowla katalpy i zastanawiasz się, na jaką aranżację warto się zdecydować? Drzewo to najlepiej sadzić pojedynczo, obok niskich krzewów bądź bylinKatalpa w ogrodzie wspaniale prezentuje się zwłaszcza pośrodku trawnika. Nawet jeśli wokół twojego domu jest mało miejsca, surmia może stać się jego największą ozdobą. Katalpa szczepiona na pniu to idealna opcja, jeśli nie dysponuje się dużą ogrodową przestrzenią. Możesz zdecydować się np. na katalpę bignoniową 'Nana' szczepioną na pniu, której korona nie przekracza szerokości 4-5 m. Roślina ta nie kwitnie, jednak ma wyjątkowo ładny pokrój oraz sercowate, jasnozielone liście wielkości dłoni. To drzewko cieszy się dużą popularnością i coraz częściej pojawia się nie tylko w ogrodach, ale także jako dekoracja przestrzeni publicznej. 

Jeżeli szukasz odmiany katalpy, która szybko rośnie, ale osiąga niezbyt duże rozmiary, idealna może okazać się katalpa szczepiona na pniu 'Pulweranta'. Jej korona jest zaokrąglona, a liście są pokryte kremowymi plamkami. Drzewko to w lipcu kwitnie na biało, jest to odmiana wielkokwiatowa. Wiechowate kwiatostany 'Pulweranty' mogą mieć nawet 30 cm długości. Inną szybko rosnącą surmią jest 'Hitalpa' szczepiona na pniu. Wyróżnia ją to, że ma dość wąskie liście i różowe kwiaty zebrane w okazałe kiście. Ta odmiana także daje sporo cienia!

Pamiętaj o tym, że katalpy o mniejszych rozmiarach można hodować przy tarasie. W czerwcu i lipcu, w czasie kwitnienia, jej zapach umili Ci chwile relaksu, gdy będziesz wypoczywać na leżaku. Skorzystaj również z tego, że w naszym sklepie mamy bardzo szeroką ofertę innych niewysokich roślin. Znajdź szczepione drzewka i krzewy liściaste, które sprawią, że Twój ogród zyska niepowtarzalny charakter! 

Kiedy należy przycinać katalpę? - porady i wskazówki

Katalpie służy przycinanie. Dzięki niemu drzewo zyskuje ładniejszy pokrój, a korona staje się gęściejsza. Pędy tej rośliny szybko odrastają! A kiedy przycinać katalpę? Zaraz po posadzeniu młoda roślina powinna zostać skrócona o połowę. Może się zdarzyć, że po zimie część pędów będzie przemarznięta. Wczesną wiosną należy się ich pozbyć, wykonując cięcie sanitarne. W tym czasie usuwamy także chore pędy. Przycinaniem katalpy warto zająć się również w okresie jej spoczynku, czyli od listopada do stycznia. Wówczas usuwa się pędy, które rosną zbyt nisko, pozostawiając jedynie te tworzące koronę drzewa.

Choroby i szkodniki katalpy - jak się z nimi uporać?

Katalpy są dość wrażliwe na choroby grzybowe. Aby im zapobiegać, należy przede wszystkim nie rezygnować z grabienia liści, bo to właśnie one narażają roślinę na zarażenie nie tylko grzybem, ale również szkodnikami. Dość częstą chorobą katalpy jest werticilioza, której przyczyną są grzyby atakujące system korzeniowy rośliny. Porażone drzewo ma problem z pobieraniem wody z gleby. Jego pędy więdną, a liście brązowieją i zamierają, lecz nie opadają. Zainfekowane katalpy trzeba usunąć, a ziemię należy zapobiegawczo podlać specjalnym preparatem. Warto wiedzieć, że osłabione korzenie surmii, są podatne także na opieńkową zgniliznę

Inną chorobą grzybową surmii jest plamistość liści. Jej objawem są brązowe plamy na aparacie asymilacyjnym. Charakterystyczne jest to, że mają one czerwonawą lub żółtą obwódkę. Na górnej blaszce liściowej widać też czarne punkty i ciemny nalot. W kolejnym stadium choroby liście żółkną i opadają. Chorą katalpę należy spryskać fungicydem. Groźny dla katalpy bywa też mączniak prawdziwy. Mączyste plamy na liściach, a także niekiedy na pędach i kwiatach, pojawiają się zazwyczaj u młodych roślin. Silna postać tej choroby powoduje zamieranie.

Katalpa może także zostać opanowana przez mszycę brzoskwiniową, czego objawem są poskręcane liście. Mszyce przenoszą także choroby grzybowe! Zaatakowane rośliny należy spryskać preparatem owadobójczym. Nie można zapominać także o przędziorkach, będących przyczyną zwijania się i opadania liści. Ich objawem jest również delikatna pajęczyna. Szkodniki te zwalcza się różnymi środkami, w tym ekologicznymi. 

Sadzonki katalpy dostępne w niskich cenach w sklepie Sadowniczy.pl

Cena katalpy nie należy do wygórowanych, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, że drzewo ma egzotyczny i niespotykany wygląd i wyróżnia się na tle naszej rodzimej roślinności. Jeżeli szukasz surmii w niskiej cenie, zwróć uwagę na katalpę wielokwiatową w doniczce. Docelowa wysokość tego drzewka to 8 m. Roślina dotrze do Ciebie starannie zapakowana. Wyjątkowo atrakcyjna cena dotyczy także oferty katalpa żółtokwiatowa w balocie. Sadzonki tych katalp to coś specjalnego dla osób szukających dość okazałych surmii dorastających do średniej wysokości. Dzięki katalpom Twój ogród zyska na uroku, ale pamiętaj, że w naszym sklepie znajdziesz także rozmaite duże drzewa!

pixel