Jest to rozłożyste drzewo dorastające do 10 metrów wysokości, o wyglądzie egzotycznym. Liście duże jajowato wydłużone. Kwiaty, białe, średnicy około 6 cm. Oryginalne, pachnące, storczykowate i nektarodajne. Kwitnie w czerwcu
Katalpa żółtokwiatowa - naturalny wróg komarów
Katalpa widnieje pod różnymi nazwami: surmia, cygarowe drzewo czy też indiańska fasola. Dostępnych jest kilka bardzo wartościowych gatunków: katalpa bigoniowa, katalpa purpurowa, katalpa wielokwiatowa.
Storczykowiec Katalpa żółtokwiatowa - jaka jest?
Katalpa od pewnego czasu jest bardzo popularną rośliną, chętnie sadzona w ogrodach. Przybyła ona ze środkowych Chin, ale w naszym klimacie również świetnie sobie radzi. Dorasta ona do 10-15m wysokości i z czasem staje się sporym drzewem z rozłożystą koroną. Liście ma sercowate, dość duże - osiągają nawet 25cm średnicy, długość jest zbliżona do ich szerokości. Tych spektakularnych liści możemy oczekiwać nieco później, gdyż rozwijają się one w maju.
Prócz egzotycznych liści katalpa żółtokwiatowa wyróżnia się też kwiatostanami, które zebrane są w grona podobnie jak kwiaty kasztanowca. Długość takiego grona to nawet 25cm długości. Są one małe, białe z żółtym odcieniem, upstrzone brązowymi i czerwonymi plamkami i delikatnym zapachem. Jest to roślina miododajna, podobnie jak inne katalpy, które to prócz miododajnych kwiatów mają również fioletowe gruczoły miodowe, które znajdują się u nasady liści. Kwitnienie odbywa się na przełomie czerwca i lipca. O ile zapach jest przyjemny dla ludzi oraz owadów pożytecznych - o tyle nie znoszą go muchy i komary!
Kolejnym i niesamowicie dekoracyjnym elementem są owoce katalpy, które mają formę 30cm, cienkich strąków.Zdobią one drzewa przez całą zimę.
Katalpa żółtokwiatowa - jak ją uprawiamy i pielęgnujemy?
Rośliny te potrzebują gleb żyznych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych. Stanowisko natomiast winno być słoneczne, ciepłe, ewentualnie półcieniste.
Młode sadzonki warto okryć na zimę, gdyż nie całkiem są one odporne na mróz.
A jakie zastosowanie dla katalpy?
Katalpa polecana jest nasadzeń w małych ogrodach, często też spotykana w parkach i alejach. Pięknie prezentuje się jako soliter na trawniku.