Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lilaki, bzy - sadzonki

25 produkty

Lilak to rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych, w obrębie którego wyróżnia się kilkanaście gatunków, choć w niektórych ujęciach wymienia się ich około 30. Lilaki występują w południowej i wschodniej Azji oraz w południowo-wschodniej Europie. Te krzewy lub niewysokie drzewa zachwycają okazałymi, groniastymi kwiatostanami o bardzo przyjemnej i charakterystycznej woni. Trudno wyobrazić sobie maj bez kwitnących lilaków! Warto wiedzieć, że lilak pospolity, będący jednym z najpiękniejszych wiosennych krzewów, trafił do ogrodów w Europie Środkowej dzięki sułtanowi Sulejmanowi. 

Czytaj więcej

Najpiękniejsze odmiany lilaków do każdego ogrodu

Lilak pospolity jest mrozoodpornym gatunkiem chętnie uprawianym w polskich ogrodach. Jego wysokość to zazwyczaj 4-6 m i jest prowadzony najczęściej w formie krzewiastej. Okazy, które widuje się na miedzach, przy drogach czy zadrzewieniach śródpolnych to lilaki zdziczałe, choć i tak mają one urzekające kwiatostany z mnóstwem drobnych rurkowatych kwiatów o silnym zapachu. Pojawiające się wraz z kwiatami liście tej rośliny są zielone i mają sercowaty kształt. Lilak pospolity posiada mnóstwo odmian ozdobnych, nazywanych szlachetnymi. Charakterystyczne dla nich jest to, że ich kwiaty są nieco większe (najczęściej) i mają różne kolory. U lilaka pospolitego kwiaty są białe, liliowe lub fioletowe. 

Lilak - odmiany szlachetne  

Odmiany szlachetne lilaka pospolitego zaczęły powstawać w XVI w. we Francji, jednak sporo z nich stworzono całkiem niedawno. Jednym z najpiękniejszych lilaków o francuskim pochodzeniu jest niewątpliwie lilak pospolity 'Maréchal Lannes'. Jest to silnie rosnący krzew osiągający 4 m wysokości. Jego pojedyncze, dość duże, purpurowo-fioletowe kwiaty są zebrane w wiechy o długości do 30 cm. Odmiana ta ma też wyjątkowo ładne, błyszczące liście. Inną wyróżniającą się odmianą jest rzadko spotykany w Polsce, osiągający 6 m wysokości lilak pospolity 'Charles Joly' o fioletowo-purpurowych, gęstych wiechach. Odmiana ta ma rozchylone gwieździście płatki, a jej kwiaty bardzo intensywnie pachną. Jeśli podobają Ci się lilaki w odcieniach purpury, zwróć też uwagę na lilaka pospolitego 'Sensation'. Płatki kwiatów tego krzewu są dość niezwykłe, bo mają białą obwódkę

Szukasz lilaków z nieco jaśniejszymi kwiatami? Spodobać Ci się może lilak pospolity 'Josee', którego kwiaty są różowo-fioletowe. Kwiaty te są drobne, zebrane w krótkie wiechy i mają cienką rurkę korony. Odmiana ta jest idealna do mniejszych ogrodów, ponieważ wysokość krzewu nie przekracza 1,5 m wysokości. Cenioną i bardzo dekoracyjną odmianą z wyjątkowo pięknymi, różowymi kwiatami jest lilak pospolity 'Krasawica Moskwy'. Kwiaty tej odmiany są dość duże i mają spiczaste końce płatków. Jeżeli nie posiadasz dużego doświadczenia w uprawie roślin i szukasz odmiany o skromnych wymaganiach, zwróć uwagę na lilaka pospolitego 'Aucubaefolia'. Ta odmiana odznacza się zachwycającym, jasnobłękitnym odcieniem kwiatów, które wykształcają się z różowych pączków. Zielone liście tego krzewu mają kremowe plamy i smugi. Wielbicielom lilaków o oryginalnym zabarwieniu poleca się także lilaka pospolitego 'Primrose'. Jest to lilak żółty, nadający się do niewielkich ogrodów - krzew ten osiągający wysokość 2-3 metrów

Warto znać także inne gatunki lilaka. Rozmiary mniejsze od lilaka pospolitego osiąga lilak Meyera. Kwiaty tego gatunku są drobniejsze, a cały krzew wyróżnia się kulistym, zwartym pokrojem. Jeśli szukasz roślin do małego ogrodu, może Cię zainteresować lilak Meyera odmiana 'Palibin'. Ten kwitnący na liliowo lilak karłowaty osiąga wysokość 1,5 metra. Lilak 'Palibin' ma silnie pachnące kwiaty, które mogą pojawić się na krzewie również w lipcu. Podobnej wielkości jest lilak drobnolistny 'Superba'. Jeśli lilak miniaturowy będzie dla Ciebie za mało okazały, idealny okaże się lilak japoński, który jest największy spośród wszystkich gatunków. Roślina ta, zwana również lilakiem amurskim, kwitnie dopiero w lipcu, a jej kwiaty mają miodowy zapach. Intrygującą propozycją jest także lilak węgierski, nazywany lilakiem Josiki. Krzew ten może mieć 4 m wysokości. Jego kwiaty są różowe i zebrane w długie oraz gęste wiechy - gatunek ten kwitnie w połowie czerwca. Jeżeli chcesz zająć się hodowlą rzadkiego lilaka, który ma nietypowe, przewieszające się kwiatostany, postaw na lilaka zwisłokwiatowego. A może w Twoje oczekiwania najbardziej trafi lilak na pniu? Sprawdź, czym wyróżnia się lilak 'Miss Kim'.

Co posadzić obok lilaka? Poznaj nasze propozycje i kup sadzonki w Sadowniczy.pl

Trudno zaprzeczyć, że lilaki pięknie prezentują się, gdy rosną pojedynczo na trawniku, ale warto pomyśleć o towarzystwie dla tych krzewów. W sklepie Sadowniczy.pl kupisz zarówno sadzonki lilaka, który najbardziej przypadł Ci do gustu, jak i całe mnóstwo innych roślin do ogrodu. Twórz wspaniałe aranżacje z lilakiem w roli głównej, sadząc koło niego rozchodniki i płożące byliny, takie jak kopytniki i barwinki. Koniecznie rozważ uprawę lilaków w sąsiedztwie innych rozłożystych krzewów o podobnych wymaganiach. Koło odmian o ciemniejszych kwiatach efektownie zaprezentują się jaśminowce i biały głóg. Głóg, który kwitnie na różowo, to dobre towarzystwo dla lilaka białego. Koło lilaków ładnie wyglądają również forsycje oraz rośliny z różowymi kwiatami.

Co ważne, lilaki dobrze znoszą cięcie. Dzięki niemu rośliny te mocno rozkrzewiają się i jeszcze ładniej kwitną. Dlatego właśnie warto z nich stworzyć żywopłot, który zastąpi dekoracyjne kwietne ściany. W czasie kwitnienia będzie on wyglądał zjawiskowo, jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że lilaki tracą liście późną jesienią. Jeśli nie wiesz, na jaki kolor lilaka się zdecydować, to interesującym rozwiązaniem będzie posadzenie koło siebie odmian o różnym ubarwieniu

Jaka jest różnica między bzem a lilakiem?

Błędne jest twierdzenie, że bez i lilak to ta sama roślina. Lilaki jednak bardzo często nazywane są bzami - jest to zjawisko tak powszechne, że stosowanie prawidłowego nazewnictwa w tym przypadku bywa dla wielu osób zaskoczeniem. Bez (Sambucus) to roślina z rodziny piżmaczkowatych, a nie oliwkowatych, do której należy lilak (Syringa). W Polsce w warunkach naturalnych występują trzy gatunki bzu, natomiast zdziczałe lilaki widywane poza ogrodami pochodzą od lilaka pospolitego. Jak już wspomniano na wstępie, roślina ta przybyła do nas z Turcji. Kwiaty lilaków mają piękniejszy zapach niż kwiaty bzu, są zdecydowanie większe i wcześniej kwitną. Kwiaty i owoce bzu czarnego w stanie surowym są lekko trujące, jednak po przetworzeniu nadają się na nalewki i inne przetwory. Kwiaty lilaków można jeść na surowo. 

pixel