Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Berberysy thunberga - sadzonki berberysów

113 produkty

Berberys – hodowla, pielęgnacja, rozmnażanie

Berberysy to bardzo pojemny rodzaj krzewów zaliczanych do rodziny berberysowatych. Spośród nich najbardziej rozpowszechnione i lubiane są berberys Thunberga (np, 'Tiny Gold', berberys kolumnowy czy berberys 'Erecta'), ale także berberys zwyczajny oraz zimozielony. 

Berberys zwyczajny (łac. Berberis vulgaris) ma najlepiej poznane i udokumentowane badaniami właściwości. Inna, potoczna nazwa tego gatunku berberysu to kwaśnica pospolita lub kwaśniec. W średniowiecznej medycynie wyciąg z rośliny pomagał leczyć malarię i żółtaczkę, a obecnie wykorzystywany jest głównie w przypadku profilaktyki i leczenia wspomagającego choroby wątroby. W ziołolecznictwie wykorzystywana jest zarównowa kora, jak i liście oraz owoce i korzenie berberysu. 

Czytaj więcej

Berberys zwyczajny można rozpoznać po bardzo charakterystycznych owocach, które mają kolor malinowo-czerwony, są drobne i lekko podłużne (w przeciwieństwie do np. okrągłych owoców jarzębiny). Jagódki te są jadalne, zawierają bardzo dużo cukru, jednak mimo to są bardzo cierpkie w smaku. 

Berberysy naturalnie rosną na brzegach lasów całej Europy, lubią zwarte zarośla, z którymi chętnie się "plączą" gałązkami. W parkach i ogrodach berberysy są sadzone jako krzewy ozdobne. Na uwagę zasługują jego żółte kwiaty, które zwisają w gronach o długości kilku centymetrów i pojawiają się w maju i czerwcu. Liście berberysu przebarwiają się z biegiem lata również w ciekawy sposób, a wyraziste owoce także przyciągają spojrzenia. Dlatego można powiedzieć, że berberys jest atrakcyjny wizualnie przez cały okres wegetacji. 

Jak pielęgnować i hodować berberysy?

Berberysy rosną na całym świecie, w tym również na kontynencie afrykańskim i w Azji. Nie jest jednak bardzo wymagającym krzewem i radzi sobie doskonale także w naszej szerokości geograficznej. Okrywania na zimę wymagają jedynie zimozielone odmiany berberysów, ponieważ są mniej odporne na ujemne temperatury niż odmiany zrzucające liście. 

Większość berberysów jest odporna na suszę i nie ma wyjątkowych wymagań glebowych. Sprawdza się zwykłe, przepuszczalne podłoże, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie, dzięki czemu liście naszego berberysu będą się pięknie wybarwiać. Jeśli zależy nam na kolorystyce, posadźmy berberys w słonecznym miejscu: w cieniu będą rosnąć, jednak mniej intensywne w barwie. Jedynym wyjątkiem od małych wymagań glebowych są berberysy miniaturowe, które lepiej sadzić w żyznej glebie i intensywnie nawozić w okresie wegetacji. 

Jeśli chodzi o sadzenie, to berberysy można sadzić przez cały okres tzw. spoczynku wegetacyjnego, czyli od września-października do marca-kwietnia. Sadzonki dobrze ukorzenione, kupowane w pojemnikach ze sprawdzonych źródeł jak np. Sadowniczy.pl nadają się do posadzenia o dowolnej porze roku. Bardzo istotne jest to, aby berberysy sadzić w miejscach uprzednio dokładnie oczyszczonych z chwastów i zadbać o to, by umieścić wokół nich ok. pięciocentymetrową ściółkę, która zapobiegnie wzrostowi chwastów oraz pomoże utrzymać wilgoć w glebie. 

Bieżąca pielęgnacja berberysów sprowadza się do dwukrotnego przycinania ich w każdym roku. Bardzo istotne jest, aby usuwać pędy połamane, chore i przemarznięte. Nie ma potrzeby regularnie podlewać berberysy, ale też nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej, np. w bardzo upalne, bezdeszczowe lato. Berberysy są krzewami dobrze znoszącymi przesadzanie, adaptują się do nowych stanowisk i łatwo dokonać podziału ich bryły korzeniowej. 

Żywopłot z berberysu - jak go założyć i jak o niego dbać?

Berberys zaliczany jest do szybko rosnących krzewów na żywopłot. Poza odmianami karłowatymi, niemal wszystkie nadają się na tworzenie przepierzeń, obramowań i ogrodzeń. W tym celu wystarczy posadzić sadzonki w odległości 20-30 centymetrów oraz dwukrotnie w roku je przycinać formując atrakcyjny dla nas kształt. Dobrym wyborem jest sadzenie naprzemiennie sadzonek o zielonych i bordowych liściach, co daje bardzo ciekawy rezultat. Żywopłot z berberysów nie wymaga szczególnej uwagi: rozrasta się jednak dość szybko, dlatego jeśli nie chcemy, aby nadmiernie przesłonił alejki i wyglądał "niechlujnie", koniecznie jest jego przycinanie. 

Berberys nie jest rośliną zaliczaną do szczególnie chorowitych. Jednak warto dokładnie oglądać krzewy, ponieważ zaatakowany dość szybko może obumrzeć. Za najbardziej niebezpieczne choroby berberysów uważa się zgniliznę sadzonek, zamieranie pędów, plamistość liści o różnym podłożu, mączniaka prawdziwego i rdzę liści. Przed wszystkimi tymi chorobami można się chronić kupując zdrowe sadzonki ze sprawdzonych źródeł i nie bagatelizując jakichkolwiek objawów chorobowych na roślinach w ogrodzie. Jeśli mimo wszystko choroba zaatakuje nasze krzewy, konieczne jest wykonanie oprysku odpowiednim preparatem, dostosowanym do rodzaju patogenów.

Kiedy przycinać berberysy?

Berberysy dobrze znoszą przycinanie. Najlepiej wykonywać cięcia pielęgnacyjne dwa razy w roku: wczesną wiosną i na jesieni, kiedy wegetacja zostaje wstrzymana. W ten sposób zadbamy o zwarty, atrakcyjny wizualnie pokrój krzewu oraz jego obfite kwitnienie w kolejnych latach. 

Więcej na temat berberysów przeczytasz na naszym blogu.

Berberys w ogrodzie - kompozycje dzięki roślinom ze sklepu Sadowniczy.pl

Berberys pięknie sprawdza się jako soliter, uzupełnienie skalniaków i rabat oraz tło dla niższych bylin czy małych krzaczków. Podobne wymagania pielęgnacyjne i stanowiskowe mają tawuły, derenie i irgi, dlatego zazwyczaj są pierwszym wyborem jeśli chodzi o kompozycje z berberysem. Berberysy pięknie prezentują się w towarzystwie jasnozielonych krzewów iglastych, szczególnie odmiany o ciemnoczerwonych i bordowych liściach (np. berberys 'Atropurpurea'). W ogrodach rustykalnych bywa łączony z jałowcami lub krzakami głogu. 

Gatunki i odmiany berberysu dostępne w szkółce Sadowniczy.pl

Często wybieranym, ze względu na walory dekoracyjne i nietypowy kolor liści, jest berberys czerwony (np. berberys 'Admiration', lekko różowawy berberys 'Bagatella'). Ma on kulisty pokrój i bardzo charakterystyczną barwę, którą prezentuje przez cały okres wegetacyjny. Na uwagę zasługują również berberys 'Orange Ice", który z kolei przyciąga spojrzenia wyraziście pomarańczowym kolorem, kojarzącym się z płomieniami. Złamany czerwienią pomarańczowy kolor mają liście berberysa 'Orange Rocket', który rośnie bardziej wertykalnie, a jego pędy są długie i proste. 

Berberys 'Green Carpet' to odmiana nisko rosnąca, świetna na skalniaki, obramowania rabat, obsadzenie podmurówki wokół domu. Jeśli interesuje nas berberys zimozielony, wybierzmy odporny 'Green Defender', którego liście są ciemnozielone, a od spodu sine. Doskonale prezentuje się na eksponowanych stanowiskach. 

Jednym z ulubionych przez doświadczonych ogrodników odmian berberysa jest także dość rzadko spotykana 'Coronita'. Charakteryzuje ją wydłużony kształt liści o ciekawej, intensywnie żółtej obwódce. Jesienią liście 'Coronity" przebarwiają się na szkarłatny kolor, a wydłużony, zaostrzony pokrój  krzewu odróżnia tę odmianę od innych. 

pixel