Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Berberys król jesieni - ozdobny krzew nie tylko na żywopłot

2020-01-13
Berberys król jesieni - ozdobny krzew nie tylko na żywopłot

Berberys - król jesieni

Berberysy to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Znamy około 450 odmian berberysów z których jednak tylko część jest w uprawie. Zachwycają wyglądem zwłaszcza jesienią, kiedy to pięknie się przebarwiają. Znane są również odmiany zimozielone, które zdobią ogród także podczas zimy.

Wygląd berberysa

Te uniwersalne krzewy są wyposażone w drobne listki zebrane w niewielkie bukiety, oraz w charakterystyczne „ciernie” wystające z pędów i liści. Późną wiosną (maj-czerwiec) berberysy wypuszczają drobne, żółte lub pomarańczowe kwiaty, które skutecznie wabią owady.

Następnie, na ich miejscu pojawiają się czerwone owoce w postaci małych, podłużnych jagód. Są bardzo kwaśne w smaku, dlatego dawniej w Polsce berberysy nazywano kwaśnicą.

Odmiany berberysów i ich zastosowanie

Dzięki różnorodności berberysów, można je wykorzystać w ogrodzie na bardzo wiele sposobów. Dostępne są odmiany berberysów wysokich, berberysów płożących i berberysów karłowych. Doskonale znoszą cięcie przez co idealnie nadają się na żywopłot (szpaler) chroniący przed niechcianymi gośćmi i jednocześnie ozdobny. Jesienią ich listki zmienżywopłot z berberysa iają barwę od koloru żółtego, przez pomarańcz, aż do pięknej intensywnej czerwieni i fioletu.

Odmiany zimozielone nie mają tak intensywnych barw i są mało odporne na suszę czy mróz, dlatego warto sadzić je w osłoniętych, półcienistych miejscach. Lubią żyzną glebę i dość ciężko się przyjmują, jednak pomimo to są często wybierane, ze względu na ozdobę zimową.

Berberysy karłowe i płożące wykorzystywane są jako dodatek do kompozycji z bylinami, trawami i innymi roślinami. Karłowe odmiany można także uprawiać w donicy np. na tarasie. Są mało wymagające co do warunków glebowych, radzą sobie nawet na piaszczystych i suchych terenach co jest ich kolejną zaletą. Rzadko kiedy przemarzają, a nawet jeśli już do tego dojdzie to odbijają od korzeni.

Ciekawostka o berberysach

Owoce berberysów są jadalne i zawierają dużo witamin C, A i E. Dawno temu robiono z nich lecznicze przetwory (dżemy, soki czy nalewki), lecz dzisiaj rzadko kiedy są zbierane, ze względu na możliwość poranienia rąk prze ciernie.

berberys
owoce berberysu
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel