Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pielęgnacja roślin

Przycinanie hortensji bukietowej na wiosnę

Hortensje bukietowe to mało wymagające krzewy, które cechują sie obfitym kwitnieniem przez całe lato, aż do późnej jesieni. W czasie wiosennym często nasi klienci, szczęśliwi posiadacze tych pięknych krzewów podpytują nas o cięcie hortensji bukietowej. Najczęściej zadawane pytania to: Kiedy przycinać hortensję bukietową? Przycinanie hortensji bukietowej na pniu? Jak przycinać hortensję? Jak odróżnić hortensję bukietową od ogrodowej? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj więcej
Pęcherznica kalinolistna
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to liściasty krzew ozdobny, dorastający do 2-3 metrów wysokości i 1.5-2 metrów szerokości. Jej nazwa pochodzi od dwóch greckich słów - physa - pęcherz oraz karpos - owoc. Często zdarza się, że jest nazywana "pęcherzycą", jednak nie jest to poprawna nazwa. Jest dość blisko spokrewniona z tawułami. Podczas wzrostu zachowuje zwykle zwarty pokrój, jednak wymaga systematycznego cięcia.
Czytaj więcej
Bielenie drzew owocowych w ogrodzie
Wapnowanie czy też bielenie drzew, szczególnie owocowych jest jednym z ważniejszych czynności, jakie musimy wykonać w ogrodzie. Zdarza się, że zabieg ten wykonywany jest w zupełnie niewłaściwym czasie. Często nas pytacie, kiedy wapnować drzewka, czym bielić? I właściwie czemu bielenie drzew jest takie ważne? Dziś przybliżymy temat wapnowania w ogrodzie i sadzie.
Czytaj więcej
Sadzenie i przesadzanie roślin - na co musimy zwracać uwagę?
Sadzenie roślin generalnie możemy przeprowadzać cały sezon: czyli od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. O ile to rośliny uprawiane w doniczkach. Rośliny kopane z gruntu owocowe, liściaste i iglaste sadzimy w dwóch terminach: przed rozpoczęciem ich wegetacji wiosną oraz po zakończeniu okresu wegetacyjnego jesienią. Podobnie jest z roślinami, które chcemy w ogrodzie przesadzić na inne miejsce. Jaki zabrać się do sadzenia roślin?
Czytaj więcej
Zabiezpieczanie roślin z gruntu
W dzisiejszych czasach dzięki sprzedaży wysyłkowej mamy możliwość dotarcia do większego grona klientów, którzy z kolei mają większą perspektywę i szansę na zdobycie poszukiwanych roślin, które są niedostępne w pobliskich sklepach ogrodniczych. Dzięki nowoczesnym metodom zabezpieczania roślin, wysyłka jest w pełni bezpieczna oraz estetyczna.
Czytaj więcej
Zabezpieczanie roślin na zimę
Zanim rośliny zakończą okres wegetacji, stopniowo zaczynają się hartować. Obniżenie temperatur jesienią oraz przymrozki rośliny odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych, aby finalnie zapaść w zimowe odrętwienie. Z osłanianiem roslin nie powinniśmy sie spieszyć. Pierwsze jesienne przymrozki nie są dla roślin niebezpieczne, ponieważ temperatura w dzień bardzo sie podnosi. Przedwczesne zabezpiecznie roślin zaburza procesy wzmacniania się roślin przed zimą. Najlepiej więc z osłanianiem poczekać do pierwszych zapowiadanych mrozów.
Czytaj więcej
Nasadzenia jesienne i jesienne porządki
Jesień to dobry moment, żeby pomyśleć o przyszłym roku, zastanowić się, co zmienić na działce czy w ogrodzie, jakie nowe rośliny posadzić. Jesienny okres nasadzeń trwa od początku października aż do końca listopada, a przy dobrej pogodzie nawet do grudnia czyli 2-3 miesiące. Krzewy i drzewa posadzone w tych terminach zdążą zregenerować system korzeniowy, a do wiosny będą dobrze przygotowane do rozpoczęcia procesu wzrostu.
Czytaj więcej
Jak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy?
Jak sadzić kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy? 1. Kwiaty ogrodowe, drzewa i krzewy rosnące w doniczkach – najpierw trzeba ostrożnie wyjąć z pojemników, pozwijane korzenie rozprostować, a uszkodzone i chore przyciąć. 2. Iglaki w jutach - Rośliny balotowane owinięte jutą możemy sadzić wraz z "opakowaniem "- jutą, które ulegnie rozkładowi. 3. Drzewa i krzewy z gruntu balotowane najpierw należy delikatnie zdjąć balot z korzeni oraz otrząsnąć korzenie z trociny. Całą bryłę korzeniową bez trociny, umieszczamy w wykopanym otworze, korzenie rozkładamy na kopczyku ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią, drzewkiem lub krzewem trzeba delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami. 4. TRUSKAWKI FRIGO - Rośliny ''frigo'' należy sadzić w wilgotną glebę, na przykład w przeddzień silnie nawodnioną, najlepiej wieczorową porą.
Czytaj więcej
Zwójki - groźne motyle w sadach

Zwójki jest to grupa motyli - szkodników, które najszybciej możemy znaleźć w sadach owocowych. Owady te bardziej przypominają z wyglądu ćmy,a gatunków różniących się między sobą jest kilka, a ich odrębność to np. terminem uszkadzania owoców, wrażliwością w różnych stadiach rozwojowych. I właśnie przez te różnice najpierw musimy ustalić, z którą to zwójkówką mamy do czynienia, a następnie ustalić termin zwalczania.

Czytaj więcej
pixel