Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Uprawa Wrzosów
Wrzosy i wrzośce są właściwie odporne na szkodniki i choroby, jeżeli rosną w odpowiadającym im miejscu i są należycie pielęgnowane. Czasami mogą być porażane przez grzyby z rodzaju Botrytis (szara pleśń), Rhizoctonia, Pythium, Glomorella. Najwięcej przypadków zachorowań obserwuje się w lipcu. Sprzyja temu wysoka wilgotność i temperatura powietrza. Zaleca się profilaktyczny oprysk w czerwcu, lipcu ogólnie dostępnymi preparatami grzybobójczymi np. Sarbravit, Rovral, Euparen.
Czytaj więcej
Uprawa Różaneczników
Różaneczniki należą do rodziny roślin wrzosowatych (Ericaceae), podrodzina – różanecznikowe. Rodzaj Rhododendron to 850 gatunków, z których najwięcej występuje w górach Chin i Himalajach. Zwyczajowo przyjęto uważać, iż różanecznik to rhododendron, który posiada zimozielone liście. Takie, które zrzucają liście na zimę zwykło się nazywać azaliami. Większość różaneczników ma duże wymagania siedliskowe, które uniemożliwiają lub znacznie utrudniają uprawę tych krzewów w naszych warunkach klimatycznych. Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy jest zapewnienie krzewom kwa
Czytaj więcej
Uprawa Azalii

Określenia "azalie" i "azalie japońskie" obowiązują jedynie w mowie potocznej i określa się nimi krzewy należące do rodzaju Rhododendron, który to, jest przedstawicielem rodziny wrzosowatych. Najważniejszą wspólną cechą gatunków tej rodziny jest to, że wymagają one kwaśnego podłoża (pH 3,5-4,5).

Azalie to ta grupa roślin, które zrzucają liście na zimę i dzięki temu znacznie lepiej znoszą mrozy i wiosenne przymrozki. Współczesne odmiany azalii wielkokwiatowych to krzyżówki azalii pontyjskiej z wieloma gatunkami północnoamerykańskimi. 

Czytaj więcej
Wrzosowisko kwitnące cały rok - czy to możliwe?
Zakładając wrzosowisko można tak dobrać odmiany wrzosów i wrzośców, by od lutego do listopada zachować ciągłość kwitnienia. W pierwszej połowie lutego zaczynają kwitnąć pierwsze wrzośce np. wrzosiec krwisty (Erica carnea) odm. „Winter Beauty”. Marzec kwiecień i maj to okres kwitnienia większości odmian wrzośców. W drugiej połowie czerwca zakwita wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wrzosiec Watsona (Erica watsonii), wrzosiec popielaty (Erica cinerea), a nieco później wrzosiec rozpierzchły (Erica vagans). Najwcześn
Czytaj więcej
Ogród rustykalny - kolorowy, rodzinny, smakowity
Urządzając własny ogród powinniśmy kierować się kilkoma kryteriami, jak dobór roślin do stanowiska, czy warunków siedliskowych, możliwości finansowe czy czas, jakim dysponujemy na jego pielęgnację. Przede wszystkim jednak nasz ogród przydomowy powinien odpowiadać naszym upodobaniom - mamy czuć się tu przyjemnie, komfortowo. Ogród ma stać się miejscem wypoczynku, a jego posiadanie ma być pretekstem do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
Czytaj więcej
Tradycyjny wiejski ogród

Tradycyjne wiejskie ogrody są bardzo urokliwe i świetnie nadają się do polskich warunków klimatycznych. Rośliny, które zwykle w nich sadzimy, nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i są często odporne na mróz. Wiejski ogród jest nie tylko piękny, ale też pożyteczny i stosunkowo mało wymagający. W ogrodzie wiejskim możemy postawić na swobodny układ rabat i roślin, mieszając kwiaty, zioła, a nawet warzywa.

Czytaj więcej
Lipcowe nawadnianie ogrodu

Dostarczanie wody roślinom to podstawowy warunek, jaki musi być spełniony przy ich pielęgnacji. By utrzymać przy życiu nasze rośliny ogrodowe i sprawić, by cieszyły się dobrym zdrowiem nie możemy o tej czynności zapominać. Szczególnie trzeba o tym pamiętać w suche i gorące letnie dni. Podlewanie to jednak nie taka łatwa czynność jak nam się wydaje. Zbyt mała ilość dostarczanej wody sprawia, że rośliny usychają i umierają, jednak zbyt obfite podlewanie sprawia, że korzenie roślin zostają zatopione, a w konsekwencji nie dociera do nich tlen, przez co gniją i obumierają. Efektywność podlewania zależy zatem w dużej mierze od odpowiedniego doboru ilości wody.

Czytaj więcej
Ochrona roślin naturalnie

Aby uchronić rośliny przed rozmaitymi chorobami i szkodnikami mamy do wyboru kilka sposobów. Najskuteczniejsze są środki chemiczne, które dość szybko działają. Mają jednak swoje wady, nie są zdrowe dla środowiska i sporo kosztują. Dlatego gdy mamy czas, warto sięgnąć po metody biologiczne, równie dobre a przy tym bezpieczne bo nie mają okresu karencji.

Czytaj więcej
Rośliny na plac zabaw

Dobór roślin na plac zabaw z którego korzystają dzieci jest bardzo istotną kwestią. Roślinność na placach zabaw nie tylko pełni funkcję estetyczną ale również tworzy sprzyjający mikroklimat. Zieleń podnosi walory estetyczne, chroni przed zanieczyszczeniami i hałasem, jest schronieniem i kryjówką podczas zabaw dzieci, ponadto może również pełnić funkcję edukacyjną. Oprócz tego dają cień i obniżają temperaturę otoczenia, mają działanie bakteriobójcze, redukują stres i poziom agresji. Dodatkowo mogą pomóc w rozwijaniu motoryki i orientacji w terenie.

Czytaj więcej

Malina jest krzewem, który rośnie zazwyczaj "na dziko" w lasach. Jednakże coraz częściej hodowcy decydują się na uprawę tego słodkiego owocu w swoim ogródku czy sadzie. Choć sama pielęgnacja nie jest bardzo trudna, malina jest krzewem narażonym na ataki zarówno chorób, jak i niechcianych szkodników. Problemy związane z pojawieniem się takich sytuacji występują zazwyczaj przez nieodpowiednią pielęgnację krzewów, a co za tym idzie - złymi warunkami uprawy.

Czytaj więcej

Malina żółta ma dość duże, kuliste owoce o barwie żółto-pomarańczowej. Ten nietypowy kolor jednak nie ma wpływa na ich smak. Maliny żółte są aromatyczne, smaczne i słodkie. Owoce na krzewach maliny żółtej pojawiają się pod koniec września i utrzymują się do początków października. Malina żółta owocuje na pędach jednorocznych, co z uwagi na późne kwitnienie ma wpływa na nieobecność takich chorób, jak kistnik malinowiec czy kwieciak malinowiec, młode pędy zaś nie są porażone przez pryszczarki. Owoce maliny żółtej oprócz walorów smakowych nie mają tendencji do szybkiego gnicia i bardzo dobrze znoszą transport. Nadają się do spożywania bezpośrednio, jak również do zamrażania i na przetwory. Z maliny żółtej można robić galaretki, dżemy i masy do ciast.

Czytaj więcej
Dereń jadalny - odmiany
Dereń jadalny to rozłożysty krzew ozdobny, o kulistej koronie, dorastający do około 8 metrów wysokości. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, dając miododajne kwiaty o żółtej barwie. Jesienią, liście derenia przebarwiają się na piękne odcienie różu i pomarańczy. Od sierpnia do października na krzewie pojawiają się czerwone, jadalne owoce o walcowatym kształcie. Mają właściwości lecznicze i doskonale nadają się na nalewki, syropy, dżemy lub jako dodatek do ciast i deserów. Oprócz owoców lecznicze są również liście (można je suszyć), kwiaty oraz kora z młodych sadzonek.
Czytaj więcej
Jodła kaukaska

Jodła kaukaska – w ozdobach jej do twarzy. W artykule spróbuję Ci przybliżyć cechy jodły kaukaskiej, jej wymagania co do gleby i stanowiska i na co powinieneś zwrócić uwagę decydując się na posadzenie w ogrodzie tej jodły.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - promocje i wyprzedaże

Bogactwo odmianowe daje klientowi możliwość wyboru roślin, które będą adekwatne do jego potrzeb. Mogą to być stare odmiany drzew owocowych, które powracają do przydomowych ogrodów, jak również popularne ostatnio mini drzewka i drzewka kolumnowe. Rewelacyjnie sie nadają do uprawy w małych ogrodach, ale także świetnie sprawdzają sie w uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Mini nektaryna Rubis

Nektaryna Rubis jest mini odmianą nektaryny uprawianą w Polsce, ale i również w Francji, Grecji czy Chile. Jej uprawa odbywa się głównie w doniczkach ze względu na możliwość przemarzania kwiatostanów. Natomiast, aby uchronić roślinę przed powyższym zjawiskiem na czas zimy należy przechowywać ją w miejscu cieplejszym lub jeśli jest posadzona w gruncie okryć ją kapturem z agrowłókniny.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Czereśnia Kasandra

Czereśnia ta jest krzyżówką odmiany Burlat i Sunburst. Wzrost drzewa jest średnio silny. Jej korona jest szeroka, o umiarkowanym rozgałęzieniu. Owoce natomiast są duże, a wręcz bardzo duże o średniej wadze 10-12g. Mają kulisty kształt, czerwony do ciemnoczerwonego kolor. Dla plantatorów ich skórka o szklistym kształcie to wizualny atut odmiany.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Czereśnia Horka

Czereśnia Horka- fakty i mity Horka jest czereśnią wczesnej pory dojrzewania. Została ona sprowadzona do naszego kraju z Czech. Powyższa odmiana bardzo dobrze przyjęła się w naszych warunkach klimatycznych, niektórzy z sadowników uważają, iż nawet lepiej niż w ojczystym kraju.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Jabłoń Idaredest

Jabłoń Idaredest jest nazywana mutantem odmiany Idared. W Polsce po raz pierwszy odkryta w gospodarstwie Państwa Osiak w Młocinie koło Nałęczowa. Wzrost powyższej odmiany jest na początku silny, natomiast w późniejszym czasie wzrost słabnie. Drzewo tworzy zwartą, gęstą koronę z dużą ilością krótkopędów. Jej okres kwitnienia jest średnio wczesny.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagających

Drzewka DUO to totalna rewolucja ogrodnicza. Na jednym drzewku możemy podziwiać owoce różnych odmian. Szczepione na pniu, dwie różne odmiany, wyrastają w kształcie litery V. Każda z części rodzi owoce innej odmiany. I tak na przykład po jednej stronie drzewka będziemy mieli żółte jabłka, a po drugiej czerwone. Gdy drzewka nieco podrosną, możemy je formować w sposób dowolny.

Czytaj więcej
pixel