Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Drzewka owocowe - Jabłoń Idaredest

2019-09-06
Drzewka owocowe - Jabłoń Idaredest

Jabłoń Idaredest- fakty i informacje

Jabłoń Idaredest jest nazywana mutantem odmiany Idared. W Polsce po raz pierwszy odkryta w gospodarstwie Państwa Osiak w Młocinie koło Nałęczowa.

Wzrost powyższej odmiany jest na początku silny, natomiast w późniejszym czasie wzrost słabnie. Drzewo tworzy zwartą, gęstą koronę z dużą ilością krótkopędów. Jej okres kwitnienia jest średnio wczesny.

Owocuje obficie, natomiast przy dobrych warunkach glebowych nawet bardzo obficie. Odmiana ta charakteryzuje się średniej, a nawet dużej wielkości owocami o kulistej , delikatnie spłaszczonej od strony szypułki kształcie. Miąższ owoców jest jasnokremowy, soczysty, chrupiący o przeciętnym smaku. Zbyt długie przetrzymywanie plonów na drzewie powoduje powstanie ciemnego rumieńca, co sprawia wrażenie przedojrzenia owoców. Zbiory przypadają na pierwszą połowę października.

Odmiana ta charakteryzuje się dobrą odpornością na przechowywanie nawet do 6-7 miesięcy.Idaredest można spożywać jako deser, ale również bardzo dobrze nadaje się do przetwórstwa.

Jabłoń Idaredest podobnie jak inne odmiany jabłoni jest mało wymagająca pod względem uprawy. Sadzimy ją w dołku o średnicy 0,5m oraz średniej głębokości od 0,6m do 0,8m. Przycinamy ją wiosną oraz jesienią, Drzewko nawozimy zaraz po posadzeniu oraz po 5 tygodniach. Zabieg przeprowadza się przed kwitnieniem.

Powyższa odmiana jest wrażliwa na mróz, aczkolwiek dobrze i szybko regeneruje uszkodzenia po mrozie. Jest ona mało podatna na parch jabłoni, natomiast ulega mączniakowi oraz jest bardzo podatna na zarazę ogniową.

Najlepszymi zapylacze dla Idaredest:

Cortland Bohemia Golden Delicious Gloster James Grieve Rubin Szampion Ligol Pinova
jabłko cortland
jabłoń Rubin
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Jabłoń Idared Plant Pack

Jabłoń Idared Plant Pack

Cena regularna: 36,96 zł brutto14,99 zł brutto
Jabłoń typu Idaredest Plant Pack

Jabłoń typu Idaredest Plant Pack

Cena regularna: 28,00 zł brutto14,99 zł brutto
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel