Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

Malina jest krzewem, który rośnie zazwyczaj "na dziko" w lasach. Jednakże coraz częściej hodowcy decydują się na uprawę tego słodkiego owocu w swoim ogródku czy sadzie. Choć sama pielęgnacja nie jest bardzo trudna, malina jest krzewem narażonym na ataki zarówno chorób, jak i niechcianych szkodników. Problemy związane z pojawieniem się takich sytuacji występują zazwyczaj przez nieodpowiednią pielęgnację krzewów, a co za tym idzie - złymi warunkami uprawy.

Czytaj więcej

Malina żółta ma dość duże, kuliste owoce o barwie żółto-pomarańczowej. Ten nietypowy kolor jednak nie ma wpływa na ich smak. Maliny żółte są aromatyczne, smaczne i słodkie. Owoce na krzewach maliny żółtej pojawiają się pod koniec września i utrzymują się do początków października. Malina żółta owocuje na pędach jednorocznych, co z uwagi na późne kwitnienie ma wpływa na nieobecność takich chorób, jak kistnik malinowiec czy kwieciak malinowiec, młode pędy zaś nie są porażone przez pryszczarki. Owoce maliny żółtej oprócz walorów smakowych nie mają tendencji do szybkiego gnicia i bardzo dobrze znoszą transport. Nadają się do spożywania bezpośrednio, jak również do zamrażania i na przetwory. Z maliny żółtej można robić galaretki, dżemy i masy do ciast.

Czytaj więcej
Dereń jadalny - odmiany
Dereń jadalny to rozłożysty krzew ozdobny, o kulistej koronie, dorastający do około 8 metrów wysokości. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, dając miododajne kwiaty o żółtej barwie. Jesienią, liście derenia przebarwiają się na piękne odcienie różu i pomarańczy. Od sierpnia do października na krzewie pojawiają się czerwone, jadalne owoce o walcowatym kształcie. Mają właściwości lecznicze i doskonale nadają się na nalewki, syropy, dżemy lub jako dodatek do ciast i deserów. Oprócz owoców lecznicze są również liście (można je suszyć), kwiaty oraz kora z młodych sadzonek.
Czytaj więcej
Jodła kaukaska

Jodła kaukaska – w ozdobach jej do twarzy. W artykule spróbuję Ci przybliżyć cechy jodły kaukaskiej, jej wymagania co do gleby i stanowiska i na co powinieneś zwrócić uwagę decydując się na posadzenie w ogrodzie tej jodły.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - promocje i wyprzedaże

Bogactwo odmianowe daje klientowi możliwość wyboru roślin, które będą adekwatne do jego potrzeb. Mogą to być stare odmiany drzew owocowych, które powracają do przydomowych ogrodów, jak również popularne ostatnio mini drzewka i drzewka kolumnowe. Rewelacyjnie sie nadają do uprawy w małych ogrodach, ale także świetnie sprawdzają sie w uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Mini nektaryna Rubis

Nektaryna Rubis jest mini odmianą nektaryny uprawianą w Polsce, ale i również w Francji, Grecji czy Chile. Jej uprawa odbywa się głównie w doniczkach ze względu na możliwość przemarzania kwiatostanów. Natomiast, aby uchronić roślinę przed powyższym zjawiskiem na czas zimy należy przechowywać ją w miejscu cieplejszym lub jeśli jest posadzona w gruncie okryć ją kapturem z agrowłókniny.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Czereśnia Kasandra

Czereśnia ta jest krzyżówką odmiany Burlat i Sunburst. Wzrost drzewa jest średnio silny. Jej korona jest szeroka, o umiarkowanym rozgałęzieniu. Owoce natomiast są duże, a wręcz bardzo duże o średniej wadze 10-12g. Mają kulisty kształt, czerwony do ciemnoczerwonego kolor. Dla plantatorów ich skórka o szklistym kształcie to wizualny atut odmiany.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Czereśnia Horka

Czereśnia Horka- fakty i mity Horka jest czereśnią wczesnej pory dojrzewania. Została ona sprowadzona do naszego kraju z Czech. Powyższa odmiana bardzo dobrze przyjęła się w naszych warunkach klimatycznych, niektórzy z sadowników uważają, iż nawet lepiej niż w ojczystym kraju.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Jabłoń Idaredest

Jabłoń Idaredest jest nazywana mutantem odmiany Idared. W Polsce po raz pierwszy odkryta w gospodarstwie Państwa Osiak w Młocinie koło Nałęczowa. Wzrost powyższej odmiany jest na początku silny, natomiast w późniejszym czasie wzrost słabnie. Drzewo tworzy zwartą, gęstą koronę z dużą ilością krótkopędów. Jej okres kwitnienia jest średnio wczesny.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe DUO – podwójna radość dla wymagających

Drzewka DUO to totalna rewolucja ogrodnicza. Na jednym drzewku możemy podziwiać owoce różnych odmian. Szczepione na pniu, dwie różne odmiany, wyrastają w kształcie litery V. Każda z części rodzi owoce innej odmiany. I tak na przykład po jednej stronie drzewka będziemy mieli żółte jabłka, a po drugiej czerwone. Gdy drzewka nieco podrosną, możemy je formować w sposób dowolny.

Czytaj więcej
Drzewka owocowe - Cięcie i pielęgnacja młodych drzewek owocowych

Cięcie- wykonujemy późną jesienią i zimą, skracamy wiosenne pędy w okolicach czwartego pąku. Tniemy ukośnie nad pąkiem, który skierowany jest równolegle do pędu. DziękiCięcie jabłoni temu zabiegowi światło i powietrze dotrze bez przeszkód do środka korony. Pędy położone na pniu obcinamy tak by nie było żadnych rozgałęzień na wysokości poniżej 50cm.

Czytaj więcej
Zwójki - groźne motyle w sadach

Zwójki jest to grupa motyli - szkodników, które najszybciej możemy znaleźć w sadach owocowych. Owady te bardziej przypominają z wyglądu ćmy,a gatunków różniących się między sobą jest kilka, a ich odrębność to np. terminem uszkadzania owoców, wrażliwością w różnych stadiach rozwojowych. I właśnie przez te różnice najpierw musimy ustalić, z którą to zwójkówką mamy do czynienia, a następnie ustalić termin zwalczania.

Czytaj więcej
Lilia drzewiasta - wymagania, odmiany i pielęgnacja

Lilie drzewiaste to odmiany lilii o imponującej w wysokości i bogactwie kwiatów. Odmiany te przeważnie są silnie pachnące, wielobarwne, a ich pylniki są jaskrawo wybarwione. Jeszcze bardziej podkreślają one urodę lilii drzewiastych. Są to mieszańce międzygatunkowe, które wyprowadzone zostały od lilii trąbkowych i orientalnych. Ich wysokość oscyluje między 150 a 250 centymetrów, więc ewidentnie królują na rabatach. Czemu warto pokusić się na uprawę lilii drzewiastych?

Czytaj więcej
TRAWY OZDOBNE – BYLINY Z PAZUREM

Różnorodność traw ozdobnych sprawia, że stają się nieodzownym elementem niemal każdego ogrodu. Niektóre z nich są wysokie i strzeliste, inne tworzą kłębiaste czupryny albo strzępiate rozłogi. Mogą stanowić samodzielny element dekoracyjny, ale świetnie wyglądają również jako część większej kompozycji. Trawy nie wymagają szczególnych wymagań, są również niekłopotliwe jeśli chodzi o pielęgnację. Pierwsze trawy pojawiły się w ogrodach już w średniowieczu, natomiast bylinom towarzyszą od niema stu lat. Wybierając trawy do naszych ogrodów musimy wiedzieć czy mają one być jedynie towarzystwem do innych roślin czy też stanowić odrębny element. Wówczas zwracamy uwagę na wielkość do jakiej dorasta oraz pokrój. Mnogość traw i ich odmian sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Czytaj więcej
Borówka brusznica

Opowiem Ci, jakie właściwości posiadają owoce borówki brusznicy i dlaczego warto pokusić się o posadzenie jej w ogrodzie.

Czytaj więcej

Mieszkając w mieście, każdy z nas chciałby choć na chwilę uciec na łono natury, do relaksującej zieleni. Niestety w naszych czasach, czasach wiecznego biegu i obowiązków, wygospodarowanie kilku godzin czasami graniczy z cudem. Najlepszym rozwiązaniem jest zagospodarowanie naszego balkonu, który może być naszą zieloną oazą wytchnienia. Już kilka małych krzewów i drzew w połączeniu z efektownymi świecami czy lampionami zapewni nam lepsze samopoczucie, poprawi humor po całym dniu gonitwy oraz pozwoli na szybki relaks.

Czytaj więcej

Porzeczka agrest - bo tak brzmi prawidłowa nazwa - porasta dziko obszary Europy, Azji i Afryki. Jest krzewem odpornym i o małych wymaganiach stanowiskowych. Niegdyś gościł w prawie każdym przydomowym ogródku. Dziś właściciele ogródków coraz częściej wracają do tego przyjemnego krzewu, wybierając do uprawy amatorskiej jego najbardziej odporne odmiany.

Czytaj więcej
pixel