










Pysznogłówka zwana Bergamotką
Jest bardzo często wykorzystywana do tworzenia ciekawych nasadzeń, ze względu na niespotykany kształt kwiatów i aromat liści, które można wprowadzać do różnych przepisów kulinarnych.
Pysznogłówka to bylina zimująca w gruncie i bardzo dekoracyjna również zimą. Ma wzniosły i wyprostowany pokrój. Ma dosyć sztywne pędy, delikatne i wąskie i podłużne liście, a przy nich przylistki. Tworzą zwarte kępy. Najciekawszym elementem rośliny jest je dekoracyjny i rzadko spotykany kwiat. Złożony jest z dwóch części: tzw. pióropusza i podkwiatu. Po przekwitnięciu na miejscu kwiatów zawiązują się piękne torebki z nasionami. Najczęściej spotykane odmiany to przetaczniki czerwone, purpurowe, fioletowe, rzadziej białe i niebieskie. Dosyć szybko rośnie i rozkrzewia się. Dorasta do 80 cm wysokości. Pysznogłówka jest rośliną miododajną, świetnie wabi motyle. Kwitnie dosyć długo, przez całe lato, do końca września.
Pysznogłówka nie ma dużych wymagań pokarmowych i glebowych, jest byliną mrozoodporną. Intensywniej kwitnie na stanowisku słonecznym i zacisznym. Jest rośliną dosyć ekspansywną i łatwą w rozmnażaniu. Może być rozmnażana przez podział kilkuletniej sadzonki lub uprawiana z nasion. Pysznogłówka jest narażona na atak mączniaka.
Wykorzystywana do nasadzeń grupowych, przy obsadzaniu sadzawek wodnych, dobrze sprawdza się w towarzystwie wysokich traw, lawendy, szałwii i wśród kolorowych żurawek. Często wykorzystywana jako kwiat cięty do tworzenia niepowtarzalnych bukietów.