Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pysznogłówki

7 produkty

Pysznogłówka to rodzaj rośliny miododajnej z rodziny jasnowatych. Uprawiane są one praktycznie na całym świecie i mają kilkanaście gatunków różniących się od siebie m.in. kolorem i wyglądem kwiatów. W polskich ogrodach najczęściej spotkamy pysznogłówkę szkarłatną, która ma od 60 do 100 cm wysokości i jest wysoką odmianą pysznogłówki.

Czytaj więcej

Jak wygląda kwiat pysznogłówka? Gdzie kupić tę bylinę?

Jej kwiaty mają wzniesione łodygi, które rosną w kępach, posiadają one wydłużone jajowate liście, które czasem (w zależności od gatunku i odmiany) mają także ząbkowane krawędzie. Pojawiają się one na lato - od lipca do września, wyrastają na szczytach pędów z główkowatych okółek, są dwuwargowe i rurkowate. Mają różne barwy, w zależności od odmiany. Mogą to być byliny kwitnące na czerwono, jak odmiana 'Mahogany' lub fioletową, różową, lawendową. Kwiaty pysznogłówki przyciągają motyle i pszczoły, są one miododajne, a owady kuszą, ponieważ mają intensywny zapach. Sama pysznogłówka jest uważana za roślinę ekspansywną.

Pysznogłówka - kiedy sadzić, zimowanie, uprawa, rozmnażanie, pielęgnacja i zastosowanie w ziołolecznictwie

Pysznogłówka to bylina dorastająca nawet do 150 cm wysokości. Można ją spotkać w ogrodach - między ziołami lub na rabatach kwiatowych. Roślina jest także nazywana monardą.

Te byliny nie mają wielkich wymagań. Wilgotne, próchniczne podłoże o obojętnym odczynie i słoneczne lub ocienione stanowiska będą najlepsze dla pysznogłówki. Sadzonki wsadzamy do ziemi jesienią lub na wiosnę w rozstawie ok. 50 na 50 cm. Są jednak odmiany bardziej ekspansywne, jak np. pysznogłówka dęta, której należy zostawić więcej miejsca. Rośliny można nawozić nawozami organicznymi. Latem warto je podsypać ściółką, dzięki czemu woda będzie wolniej odparowywała, a chwasty nie będą tak chętnie rosły w jej towarzystwie.

W zależności od gatunku mogą być mrozoodporne, ale dobrze znoszą polski klimat. Jeszcze przed pierwszymi mrozami warto jednak okryć pysznogłówki korą, aby mieć pewność, że nie omarzną i będą pięknie zdobić ogród w kolejnym sezonie.

Kiedy pysznogłówki przekwitną, warto je przyciąć. Może to spowodować, że na jesień zakwitną raz jeszcze i dłużej będą dodawały kolorytu naszym ogrodom. Jesienią lub wiosną warto też zadbać o rozmnożenie rośliny. Można to zrobić przez jej podział (na jesień), a także poprzez wysiew nasion pysznogłówki (jesień lub wiosna). Nasiona należy wcześniej schłodzić, trzymając je przez ok. tydzień np. w lodówce. Następnie nasionka wysiewamy pod osłonami do substratu torfowego pomieszanego z gliną i perlitem. Roślinę przesadzamy co ok. 3 lata w inne miejsce, aby lepiej się rozwijała i pięknie kwitła.

Pysznogłówki mają także tendencje do samoistnego rozmnażania się, dlatego jeśli chcemy, by rosły na ograniczonym terenie, trzeba uważnie kontrolować ich rozrost. Ze względu na długie łodygi i piękne kwiaty są też wykorzystywane jako kwiaty cięte.

Co ciekawe, pysznogłówki znajdują zastosowanie także w naszych kuchniach i ziołolecznictwie. Ich liście można dodawać do sałatek, a także parzyć jako dodatek do liści herbacianych. Można je także zaparzać wraz z kwiatami. Pysznogłówki wykorzystuje się także do aromatyzowania nalewek i win. Dzięki wytwarzanemu przez roślinę tymolowi, pomagają w leczeniu bezsenności, niestrawności, a także chorób gardła i dróg oddechowych. Kwiaty mogą też być wykorzystywane jako oryginalna, barwna w piękna dekoracja potraw.

Pysznogłówka - przycinanie po kwitnieniu

Pysznogłówki kwitną na lato, a ich pierwsze kwiaty pojawiają się już w lipcu. By dłużej cieszyć się ich pięknem należy pamiętać o systematycznym usuwaniu suchych pędów z byliny. Jeśli regularnie będziemy usuwać przekwitłe pędy kwiatostanów, wydłużymy okres kwitnienia rośliny, a ona odwdzięczy się nam, ponownie rodząc piękne kwiaty na jesień.

Przycinając pysznogłówkę należy uciąć ją ok. 10 cm nad ziemią, używając ostrych nożyc lub sekatora. Na zimę natomiast nie trzeba okrywać większości gatunków pysznogłówki, ponieważ są one mrozoodporne.

Pysznogłówka - odmiany tej pięknej byliny

Pysznogłówka to rodzaj bogaty w gatunki, z których większość jest wieloletnia. W uprawie można spotkać wiele jej odmian, z których każda wyróżnia się pięknym kolorem kwiatów. W Polsce jednak spopularyzowało się tylko kilka z odmian pysznogłówki, a te najpopularniejsze to ogrodowa, dwoista lub szkarłatna, cytrynowa, dęta i kropkowana.

Pysznogłówka ogrodowa tworzy gęste kępy mające nawet do 150 cm wysokości. Jej kwiaty zebrane są w główki, a ostro zakończone liście pokryte są od spodu włoskami. Wśród tego gatunku można spotkać pysznogłówkę ogrodową 'Beauty of Cobham', która dorasta do metra wysokości, ma różowe, jadalne i pięknie pachnące kwiaty o cytrynowym aromacie. Inne piękne odmiany pysznogłówki ogrodowej to 'Red Shades' dorastająca do metra z czerwonymi kwiatami, mająca do 60 cm wysokości 'Pink Supreme' z różowymi kwiatami, 'Fireball' o amarantowo-czerwonych wiatach i wysokości do 60 cm, a także wysoka, bo mająca do 1,3 m 'Croftway Pink' z jasnoróżowymi kwiatami, wyróżniająca się białymi kwiatostanami 'Schneewittchen' i fioletowa 'Blaustrumpf'.

Pysznogłówka dwoista lub szkarłatna, która lubi dużą wilgotność, dorasta do metra wysokości i jest mrozoodporna. Jej najbardziej znane odmiany to posiadające czerwone kwiaty 'Fireball' i 'Goldmelisse', zwarta, mająca do 45 cm wysokości 'Pink Lace' o ciemnoróżowych kwiatach i 'Cranberry Lace' mająca 30-40 cm wysokości i piękne, różowe kwiaty.

Pysznogłówka cytrynowa to roślina jednoroczna, która kwietnie od czerwca do września i wydziela cytrynowy zapach, stąd jej nazwa. Ma od 80 do 100 cm wysokości, a jej odmiany mają kwiaty w kolorach od białego, przez niebieski i różowy po purpurowy.

Pysznogłówka dęta to gatunek, który ma do 150 cm wysokości i liście o ząbkowanych krawędziach, które są od spodu owłosione. Włoskami są pokryte także jej górne części łodygi, które mają purpurowe plamki. To pysznogłówka mrozoodporna, kwitnie od czerwca do lipca i ponownie - po przycięciu - na jesień. Jej najpopularniejsze odmiany tu 'Claire Grace' o jasnoliliowych kwiatach i 'Cambridge Scarlet' z czerwonymi kwiatami.

Pysznogłówka kropkowana to bylina jednoroczna, która ma do 100 cm wysokości. Jej nazwa nawiązuje do purpurowo nakrapianej górnej części łodygi. Ten typ pysznogłówki jest mrozoodporny, ma ciekawy, tymiankowy aromat. Ma także wyjątkowe kwiaty - od dołu jasne, przechodzące stopniowo w fiolet u końców, z wyraźnym unerwieniem.

Pysznogłówka na rabacie - stwórz z nami niepowtarzalne kompozycje kwiatowe

Pysznogłówki to jedne z tych bylin, które zachwycają latem. Tworzą przepiękne kompozycje sadzone razem z innymi odmianami tego samego gatunku, czy w połączeniu w rudbekiami, krwawnikami i jeżówkami, a także liliowcami, floksami, wilczomleczami, tojeściami, a nawet trawami ozdobnymi. Doskonałym towarzystwem dla tych roślin będą także szałwia omszona, aksamitki i dzielżan ogrodowy.

Te rośliny doskonale będą czuły się wśród ziół, dodając kolorytu ogródkom ziołowym, a także wraz z innymi kwiatami podobnej wysokości na ogrodowych rabatach. Pysznogłówki są też piękną ozdobą brzegów oczek wodnych i stawów. Sadząc pysznogłówkę dwoistą, należy dobrać jej odpowiedniego kompana, równie silnego, jak ten gatunek. Na rabatach obok niej świetnie poradzą sobie jesienne astry, nawłoć Solidago lub jeżówka purpurowa.

pixel