Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sosny górskie kosodrzewiny

45 produkty

Sosna górska czyli kosodrzewina lub kosodrzew (Pinus mugo) to gatunek iglastych drzew i krzewów należących do rodzaju sosna. Obszar jej występowania to Europa Środkowa i Południowa. W Polsce kosodrzewina jest pod ochroną – dziko rośnie w Tatrach, Sudetach, na Babiej Górze i Pilsku. Jest to roślina bardzo malownicza, ale ceniona także ze względu na to, że zapobiega osuwaniu się ziemi i lawinom. Istnieje wiele podgatunków botanicznych i odmian sosny górskiej, różniących się wysokością, tempem wzrostu i pokrojem, które są z powodzeniem uprawiane w ogrodach, a także na tarasach i balkonach

Czytaj więcej

Jak wygląda sosna górska?

Jakie są cechy wspólne iglaków zaliczanych do gatunku sosna górska? Jest to krzew lub niskie drzewo, którego wierzchołki wyciągają się ku górze, a gałęzie płożą się po ziemiSosna górska kosodrzewina może mieć różny pokrój. Jest to uzależnione od odmiany lub podgatunku (nie wszyscy uznają podgatunki sosny górskiej, uważając je za odmiany). Nagie młode pędy kosodrzewiny są zielone, z czasem jednak drewnieją i stają się brązowe. Pień sosny górskiej jest niski, a kora tego iglaka ma ciemnoszary kolor i nie łuszczy się, jednak jest lekko spękana. Igły kosodrzewiny mają od 3 do 8 cm długości, są sztywne i zebrane po dwie w pęczku. Igły te są gęsto osadzone na pędzie i posiadają zazwyczaj ciemnozieloną barwęDojrzałe szyszki kosodrzewiny mają średnio 5 cm długości i 2,5 cm szerokości. Kształt szyszek sosny górskiej jest jajowaty – są one prostopadle położone w stosunku do gałązek i mają kolor od żółtobrązowego do ciemnobrązowego.

Sosna górska dorasta do wysokości 5 m, ale wiele jej popularnych odmian np. sosna górska 'Pumillo' po 10 latach osiąga wysokość 1-2 m i do 3 m szerokości. Roślina ta ma krótkie i gęsto rozgałęziające się przyrosty i ciemnozielone, dość krótkie igły. Jej gałęzie malowniczo pokładają się, co sprawia, że jest bardzo efektowną ozdobą. Idealnie nadaje się na skalniak! Można też zdecydować się na karłową szczepioną odmianę 'Litomyśl'', która ma zaledwie 0,4 m wysokości i wyróżnia się kulistym pokrojem. Ta polska odmiana jest wymarzoną roślina dla kolekcjonerów, a ze względu na niewielkie rozmiary, doskonale nadaje się do małych ogródków, na taras lub balkon. 

Odmiany sosny górskiej

Sosna górska posiada liczne odmiany, tworzy także dużo mieszańców międzygatunkowych. Systematyka tego gatunku jest dość skomplikowana, ale warto wiedzieć choćby to, że sosna górska i sosna zwyczajna tworzą krzyżówkę – sosnę drzewokosąW polskich ogrodach i na tarasach oraz balkonach uprawia się rozmaite odmiany kosodrzewiny. Poznaj przynajmniej te najbardziej cenione i najczęściej spotykane! Oprócz wymienionych sosen górskich 'Pumillo' i Litomyśl, trzeba wziąć pod uwagę również sosnę górską 'Rotundata', która osiąga 3 m wysokości i jest stosunkowo wysoką kosodrzewiną. To popularna krzewiasta odmiana o zwartym, kulistym pokroju, nadająca się na żywopłot, ale sadzona także jako soliter. Inną odmianą o podobnym pokroju jest sosna górska 'Varella' szczepiona na pniu, mająca długie, gęste i nastroszone igły. Jest to roślina dorastająca do wysokości 2 metrów, polecana szczególnie do ogrodów orientalnych, na skalniaki i do uprawy w pojemniku.

Kulisty pokrój ma także sosna górska 'Ophir', po kilkunastu latach osiągająca zaledwie 60 cm wysokości. Jej igły są intensywnie zielone latem, jednak w okresie zimowym stają się złocistożółte. Jeśli zainteresowała Cię ta odmiana, zwróć uwagę także na sosnę górską 'Winter Gold'. Roślina ta ma płaskokulisty pokrój i wyróżnia się bardzo efektownym zabarwieniem igieł, które zimą z jasnozielonego koloru przebarwiają się na jasnozłoto. Kosodrzewina 'Winter Gold' również nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ po 10 latach osiąga 1-1,5 metra wysokości.

Kolejną odmianą, której igły zmieniają zabarwienie na sezon zimowy, jest sosna górska 'Golden Glow'. Igły tej karłowej kosodrzewiny w lecie mają zielony kolor, natomiast po pierwszych przymrozkach stają się złociste. Odmiana ma płaskokulisty pokrój, ale z czasem roślina przybiera formę stożka. Jeżeli podobają Ci się sosny, które ożywiają zimowy ogród swoimi igłami w złotawym odcieniu, nie zapomnij o sośnie górskiej 'Zundert'. Kosodrzewina ta posiada dość długie igły i jajowatą lub kulistą formę i doskonale nadaje się na żywopłoty i szpalery.

Jak pielęgnować sosny górskie?

Sosny górskie są łatwe w uprawie, więc warto na nie postawić, nawet jeśli nie ma się dużego doświadczenia w hodowli roślin. Jedną z ich największych zalet jest to, że rosną niemal w każdej ziemi, choć nie lubią bardzo podmokniętych gleb. Co więcej, dobrze znoszą suszę, są mrozoodporne i nie szkodzą im zanieczyszczenia powietrza. Aby sosna górska rosła jak najlepiej, po jej posadzeniu należy zastosować ściółkę z kory, niedojrzałego kompostu lub trocin. Warto wybrać sadzonki sosny górskiej z mikoryzą, która stymuluje korzenie rośliny do wzrostu!

Sosna górska preferuje stanowiska słoneczne, ale może rosnąć także tam, gdzie jest półcień.  Aby kosodrzewina zdrowo rosła, po zasadzeniu oraz w okresie upałów warto ją regularnie podlewać, nie dopuszczając jednak do jej przelania. Jeśli iglak rośnie w pojemniku, nie można dopuścić do jego przesuszenia. Od kwietnia do września, raz w miesiącu można użyć nawozu płynnego do iglaków. Co ważne, kosodrzewina jest odporna na mróz i nie trzeba jej osłaniać na zimę, jednak w cieplejsze zimowe dni należy ją podlać, jeśli jest sucho. 

Kosodrzewina rośnie bardzo powoli, bo zaledwie kilka, najwyżej kilkanaście centymetrów na rok, jednak okazy hodowane w doniczkach trzeba raz na kilka lat przesadzić. Pojemnik dla sosny górskiej powinien mieć wysokość 2/3 całkowitej wysokości rośliny. Zużytą ziemię należy wymienić, warto też trochę przyciąć korzenie przesadzanej kosodrzewiny

Jak przycinać sosnę górską?

Sosny górskie można przycinać, nawet jeśli nie ma się doświadczenia w tego typu zabiegach. Trzeba zaznaczyć, że z racji tego, że kosodrzewina rośnie powoli, nie zaleca się przycinać jej każdego roku. Na zabieg warto zdecydować się na wiosnę, co 2-3 rok. Cięcie krzewu sprawi, że roślina zachowa zwarty pokrój. W maju i czerwcu, młode przyrosty, czyli tzw. świeczki można skrócić nawet w połowie, ale tak mocne cięcie nie jest konieczne, chyba, że zależy nam na zagęszczeniu rośliny i ograniczeniu jej wzrostu. Mocnego cięcia niekiedy potrzebują kosodrzewiny uprawiane w doniczce. Co kilka lat wczesną wiosną należy też usunąć gałęzie, które nadmiernie zagęszczają kosodrzewinę. Warto pamiętać o tym, że sosnę górską można prowadzić jako bonsai!

pixel