Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nasiona Kalafiora

14 produkty

Kalafior należy do rodziny warzyw krzyżowych – jest jedną z odmian botanicznych kapusty warzywnej. Kalafior to smaczny i niskokaloryczny składnik wielu potraw. Jest to źródło witamin: A, B1, B2, B3 ,B6, B9 (kwas foliowy) C i E, ponadto zawiera magnez, żelazo, wapń, cynk, miedź, jod, fluor oraz sulforafan, który wykazuje działanie antynowotworowe. W Polsce najpopularniejsze są nasiona odmian kalafiora z białą różą, jednak coraz większe zainteresowanie wzbudza materiał siewny odmian z różą w kolorze fioletowym, zielonym i żółtym. Sprawdź, jak siać i uprawiać kalafior!

Czytaj więcej

Jak sadzić kalafior z nasion?

Kalafior uprawia się z nasion, których nie wysiewa się bezpośrednio do gruntu, lecz na rozsadyNasiona kalafiora sieje się do skrzynek już w lutym, jeśli odmiana jest wczesna. Do wczesnych odmian należy np. kalafior 'Beta', który plonuje w maju i w czerwcu. Odmiana ta jest ceniona ze względu na jędrne, okazałe róże w kolorze czystej bieli i o wybornym smaku. Nieco później, bo w marcu, sieje się nasiona odmian średnich. W przypadku odmian późnych, siew przypada na przełom maja i czerwca. Do odmian średnio późnych należy kalafior 'Igloory', który tworzy duże, śnieżnobiałe róże. Jest to odmiana nadająca się do letniej i jesiennej produkcji. Zapamiętaj, że rozsada odmian wczesnych powinna znaleźć się w gruncie w połowie kwietnia, odmian średnich w połowie maja, natomiast odmian późnych – pod koniec czerwca i w lipcu

Przed wysiewem roślin ozdobnych lub warzyw, warto sprawdzić, czy ich nasiona wymagają stratyfikacji. W przypadku nasion kalafiora nie stosuje się tego zabiegu. Nasiona kalafiora na rozsadę sieje się do skrzynek. Gdy nadchodzi czas na przepikowanie siewek, należy znaleźć dla nich doniczki. Warto też od razu wysiać nasiona do wielokomórkowych tacek, czyli tzw. wielodoniczek. To pozwoli pominąć pikowanie siewek i zapewni rozsadzie odpowiednie warunki do tego, by była zdrowa i silna, ponadto tak produkowane rozsady łatwiej znoszą przesadzanie. Podczas przesadzania kalafiora do gruntu trzeba uważać, aby nie uszkodzić korzeni, ponieważ jeśli zostaną naruszone, róża nie wykształci się w sposób prawidłowy. Przed wysadzeniem rozsady na miejsce stałe należy ją także hartować przez kilka dni. W tym celu trzeba ograniczyć jej podlewanie oraz intensywnie wietrzyć pomieszczenie, w którym temperatura została obniżona. Rozsadę można też wystawiać na zewnątrz. Szukasz dodatkowych informacji na temat rozsady warzyw? Rozsada warzyw od A do Z to coś dla Ciebie!

Rozsada przed samym wysadzeniem powinna mieć wykształconych 5-6 liści. Kilka godzin przed sadzeniem należy ją obficie podlać. Ziemię wokół posadzonych kalafiorów dokładnie obciskamy, a następnie podlewamy. Kalafiora sadzi się w rządkach oddalonych od siebie o 45-50 cm, natomiast rośliny powinny mieć rozstaw 35-55 centymetrów. W celu uzyskania równych rządków, można rozciągnąć sznurek i posadzić rośliny wzdłuż niego. Co istotne, nie należy sadzić kalafiorów zbyt głęboko, ponieważ lubią one ciepłą ziemię. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku wczesnych odmian wysadzanych w kwietniu. Nie wiesz, jakie nasiona kalafiora wybrać? Sprawdź, czym kierować się podczas wyboru nasion warzyw!

Jak się uprawia kalafior?

Jeśli chcesz hodować kalafior, pamiętaj, że uprawa z nasion powiedzie się, jeśli zapewnisz roślinie odpowiednią glebę. Kalafior wymaga żyznych gleb, które są raczej ciężkie, choć nie podmokłe, i mają dużą zawartość próchnicy i sporo wapnia oraz azotu. Ziemia pod kalafior powinna dobrze zatrzymywać wodę, ponieważ roślina ta ma płytki system korzeniowy. Uprawa kalafiora nie udaje się na glebach piaszczystych i o kwaśnym odczynie, rośliny te źle rosną także w glebach mocno wapiennych. Zbyt niskie pH gleby sprawia, że kalafior choruje, np. na kiłę kapusty. Najlepsze stanowisko dla kalafiora to miejsce, gdzie jest dużo słońca, ale nie można zapominać o tym, że niektóre odmiany kalafiora są wrażliwe na upały. Zbyt wysoka temperatura ma niekorzystny wpływ na zawiązujące się róże. Kalafior wymaga także tego, aby osłonić go od wiatru. Jeśli interesuje Cię kalafior, który jest odporny na trudne warunki pogodowe, a także na niektóre choroby, postaw na nasiona holenderskie. Wybierz nasiona kalafiora Syngenta i czekaj na obfite plony!

Kalafior wymaga obfitego podlewania. Szczególnie duże zapotrzebowanie na wodę pojawia się w okresie, gdy zawiązują się róże. Kalafior dobrze plonuje w ziemi, która na jesieni była nawożona obornikiem bądź kompostem. Roślina ta wymaga jednak nawożenia także w okresie wzrostu. Szczególnie ważne dla kalafiora są: azot, molibden i bor. Kalafior szczególnie dobrze reaguje na nawozy organiczne. W pierwszych tygodniach po posadzeniu kalafiora należy zwracać dużą uwagę na to, czy na grządkach pojawiają się chwasty. Kalafiory mają duże wymagania pokarmowe i nie służy im konkurencja. Dobrze będzie także od czasu do czasu spulchniać ziemię wokół kalafiorów. W trakcie spulchniania i odchwaszczania trzeba jednak uważać, aby nie posypać kalafiorów ziemią, bo to powoduje wyrastanie korzeni przybyszowych i osłabienie wzrostu rośliny.

W uprawie kalafiora istotne jest również to, po jakich roślinach się je sadzi. Warzywa te powinno się sadzić tam, gdzie wcześniej rosły rośliny o małych wymaganiach pokarmowych bądź głęboko korzeniące się. Jeśli zdarzy się, że po posadzeniu kalafiora pojawią się przymrozki, trzeba będzie przykryć go agrowłókninąZbiory kalafiora przeprowadza się stopniowo. Kalafiory nadają się do zbioru, gdy róże są już duże. Wycina je się wraz z całymi liśćmi. Zbiory trzeba skończyć przed pierwszymi przymrozkami, ponieważ przemarznięte róże zżółkną i nie będą nadawały się do spożycia. Kalafiory można przechowywać nawet do dwóch miesięcy, ale pod warunkiem, że będą trzymane w pomieszczeniu, w którym jest chłodno. 

Co to jest bielenie kalafiorów?

Jeśli masz zamiar hodować jedną z kolorowych odmian kalafiora, np. kalafior średnio wczesny 'Romanesca', który wytwarza oryginalne, zielone róże w kształcie stożka, temat bielenia kalafiora nie będzie Cię interesował podczas uprawy. Kalafior 'Romanesca', którego nasiona kupisz w naszym sklepie, nie wymaga bielenia, jednak popularne w Polsce kalafiory z białą różą, trzeba chronić przed słońcem. Na czym to polega? To dość proste. Po wytworzeniu róży trzeba nadłamać 2-3 górne liście, a następnie przykryć różę, bo dzięki temu będzie ładnie wybielona. Co ciekawe, obecnie wiele odmian, zwłaszcza tych późniejszych, wytwarza liście, które same okrywają różę. Jeżeli jednak wybrana przez Ciebie odmiana nie ma takich właściwości, musisz to zrobić sam. Nadłamane lub zgięte liście kalafiora można związać sznurkiem lub spiąć spinaczem do bielizny. 

Po jakim czasie wschodzi kalafior?

Kalafior wschodzi szybko, bo po 5-10 dniach, choć okres ten może wydłużyć się do dwóch tygodni. Trzeba jednak zapewnić mu odpowiednie warunki. Optymalna temperatura dla rozsady kalafiora to około 18-22°C w czasie od wysiewu nasion do momentu pojawienia się wschodów oraz 14-16°C już po wschodach. Aby doczekać się wschodów kalafiora trzeba też koniecznie zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody i światła. Dowiedz się więcej o nasionach warzyw i zaplanuj swoje uprawy tak, aby cieszyć się jak najobfitszymi plonami! 

W sklepie Sadowniczy.pl znajdziesz sporo różnorodnych odmian kalafiora. Postaw na nasiona odmiany z białą lub kolorową różą i delektuj się smakiem lekkich potraw z pysznym i obfitującym w składniki odżywcze kalafiorem. W zależności od odmiany nasiona kalafiora różnią się ceną, jednak większość z nich kupisz już za kilka złotych za opakowanie. Planujesz także uprawę innych roślin? Sprawdź, kiedy siać warzywa i zioła na wiosnę.

pixel