Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy siać warzywa i zioła na wiosnę?

2023-03-28
Kiedy siać warzywa i zioła na wiosnę?

Marzysz o własnych pomidorach, pachnącej mięcie, czy smakowitych, pozbawionych chemii ziemniakach i roślinach strączkowych? Wiosna to bez dwóch zdań czas wysiewów! Jeśli planujesz uprawiać w swoim ogrodzie warzywa oraz zioła to odpowiedni moment, aby się za nie zabrać. Zobacz, które odmiany możesz wysiewać najwcześniej, a z którymi lepiej nieco poczekać, aż wiosenna aura całkowicie się ustabilizuje.

Jakie warzywa i zioła wysiewać na wiosnę?

Zastanawiasz się jakie warzywa powinien obejmować wiosenny siew? Jeśli chodzi o wysiew warzyw — terminy obejmują tzw. wczesną i późną wiosnę, kiedy to niskie temperatury są coraz rzadziej spotykane. Najwcześniej do wysiewania nadaje się cebula, groch, czy szpinak. To również odpowiedni czas na brokuły, kalafior, białą kapustę, paprykę, czy selery. Jako najwcześniejsze warzywa i zioła na wiosnę można wskazać również pory i zdrową kalarepę. Kluczowa jest dla nich przede wszystkim pogoda — jeśli nie ma mrozów, a temperatura utrzymuje się w okolicach 5 stopni Celsjusza, wzrasta ilość gatunków, które śmiało, można wysiewać.

Nieco później można rozpocząć wysiewanie buraków ćwikłowych, rzodkiewki, czy sięgnąć po nasiona marchwi. Kiedy wiosna zagości już na dobre na zewnątrz, można też przystąpić do wysiewania ogórków.

Jakie warzywa i zioła wysiewać w lutym?

Nie wiesz, jakie nasiona warzyw należy wysiewać w lutym? Przede wszystkim to idealny czas na różne odmiany sałaty z masłową, czy rzymską na czele. W lutym optymalnie jest uprawiać warzywa z rozsady, czyli przygotowanych uprzednio w pojemnikach np. w szklarniach młodych roślin, co zwiększa prawdopodobieństwo przyjęcia się ich po przesadzeniu w ziemię.

Uprawa w ogrodzie może obejmować również brokuły, kalafiory, a także szpinak. To również odpowiednia pora na wszelkie kiełki, w tym rzeżuchę, kiełki rzodkiewki, soi, brokułu, czy słonecznika, które można później stosować jako dodatki do kanapek, czy elementy zdrowych, bogatych w witaminy sałatek. Jednak bez względu na wybrane zioła i warzywa, warto korzystać z tzw. tuneli, na wypadek, gdyby pogoda postanowiła spłatać figla.

Jakie warzywa i zioła wysiewać w marcu?

W marcu wysiew warzyw to doskonała pora nie tylko na różne odmiany sałaty i kapusty, ale także późniejsze odmiany pora, czy nasiona selera. Pod koniec miesiąca można przejść do uprawy papryk i pomidorów, a nawet pokusić się o bakłażany, które należą do roślin lubiących ciepło, o czym dobrze jest pamiętać. Można też śmiało posadzić nasiona kopru, który zakwitnie gdzieś w okolicach lipca.

Z kolei wysiew ziół powinien obejmować majeranek oraz nasiona bazylii, które genialnie urozmaicają wiele potraw, zwłaszcza tych, które reprezentują kuchnię śródziemnomorską.

Jakie warzywa i zioła wysiewać w kwietniu?

Kwietniowy termin siewu jest idealny na wszelkie warzywa strączkowe takie jak bób, czy groch. To odpowiedni moment także na nasiona ogórkównasiona cebuli, ale również korzeń pietruszki, rabarbar oraz chrzan. Pod koniec kwietnia można pokusić się też o wysiewanie buraka ćwikłowego, a także porów. Kiedy dodatnia temperatura będzie już naprawdę stabilna, można będzie przygotować się również do wysiewu kukurydzy.

Poza warzywami należy wtedy rozważyć nasiona ziół takie jak majeranek, kminek, kolendra, czy lubczyk. W kwietniu warto zasadzić też miętę, która będzie genialnym dodatkiem nie tylko do wielu deserowych potraw, ale i orzeźwiających napojów. Poza wspomnianymi ziołami kwietniową porą warto zacząć wysiewać cząber, szałwię, czy lubczyk, których zaletą jest to, że będą odradzać się przez kolejne sezony.

O czym należy pamiętać, wysiewając warzywa i zioła na wiosnę?

Przed przystąpieniem do wysiewania warto pamiętać jednak o kilku kwestiach. Po pierwsze najważniejsze jest, by śledzić aktualną pogodę — to, że w kalendarzu zawita wiosna, nie musi oznaczać końca przymrozków, które niestety są w stanie skutecznie uniemożliwić wzrost roślin. Aby zwiększyć szansę na bujne plony, dobrze jest zweryfikować, kiedy wysiewać warzywa i zioła. W zależności od wybranej odmiany terminy te mogą się bowiem od siebie różnić, co jest w stanie wpłynąć na późniejsze owocowanie.

Ogromnie ważne jest też, aby wybierać jedynie nasiona ziół i nasiona warzyw ze sprawdzonych źródeł i najwyższej jakości. Kiepskie odmiany będą miały bowiem nie tylko tendencję do chorób, czy słabszą odporność na uszkodzenia, ale będą również gorzej i słabiej owocowały. Nie mniej istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby — powinna zostać dokładnie spulchniona i pozbawiona wszelkich chwastów. Nie bez znaczenia jest też oczywiście miejsce wysiewu — optymalnie, gdy jest ono dobrze nasłonecznione. Należy pamiętać też o odpowiednim nawadnianiu, a także postawić na przestrzeń nienarażoną na nadmierne wiatry, które mogłyby negatywnie wpływać na delikatne wysiewy.

Dla początkujących osób dobrym pomysłem są również wszelkie gotowe zestawy do uprawy roślin, warzyw i ziół, dzięki którym można zdecydowanie łatwiej rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem. Można wśród nich znaleźć słodką paprykę białą, smakowite pomidory malinowe, czy nawet słoneczniki i liczne warianty ziół.

Więcej sprawdzonych informacji na temat wysiewu rozmaitych gatunków warzyw, ziół i roślin znajdziesz w sklepie sadowniczy.pl — zajrzyj do nas, a Twój ogród niebawem zaroi się od wspaniałych plonów, z których będziesz mógł korzystać w swojej kuchni, przygotowując smaczne, a co najważniejsze — naturalne i pozbawione sklepowej chemii posiłki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023

Polecane

pixel